به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، «حسن خیرخواه» رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند و و «مسعود مسلمی‌فرد» رئیس بیمارستان سوم شعبان دماوند در پنجمین قسمت، میهمان ویژه‌برنامه «۴۰ در ۱۰» پایگاه خبری عصر شرق هستند.

در پنجمین قسمت ویژه‌برنامه «۴۰ در ۱۰» حوزه بهداشت و درمان شهرستان دماوند در قبل و بعد از انقلاب اسلامی مقایسه شده است که متن و فیلم آن را می‌توانید در قسمت زیر مطالعه و مشاهده کنید.

*وضعیت بهداشت و درمان و تعداد بیمارستان ها و مراکز درمانی و خانه های بهداشت در قبل و بعد از انقلاب در شهرستان؟

خیرخواه: قبل از انقلاب در کل کشور و شهرستان دماوند مراکز محدودی به نام بهداری شناخته می‌شدند و بعد پزشکان هم تعداد محدودی از پزشکان خارجی بنگلادش و هندی در شهرستان‌ها بودند؛ متخصصان کمتری داشتیم و تعداد پزشکان عمومی در حد رفع رجوع مردم بود.

قبل از انقلاب در دماوند اصلاً بیمارستانی وجود نداشت، یک مرکز بهداری بود که اکنون به مرکز خدمات درمانی تبدیل شده است؛ مراکز درمانی شهرستان دماوند بسیار محدود بود؛ خوشبختانه به برکت انقلاب اسلامی و نظام شبکه‌ای که در کشور اجرا شد، بعد از انقلاب به خصوص از سال‌های ۱۳۶۳ به بعد با تلاش بزرگان این نظام سیستم شبکه و خانه‌های بهداشت در کشور پایه‌گذاری شد.

در شهرستان دماوند ما پنج مرکز بهداشتی و درمانی و ۲۷ خانه بهداشت در روستاها داریم که در کلیه مراکز پزشک مستقر شده و در خانه‌های بهداشت نیز بهورز حضور دارد که به طور فعال دنبال بیماران و افراد روستا می‌روند و خدمات را ارائه می‌دهند.

*امکانات درمانی و بهداشتی، تعداد آمبولانس ها و داروخانه های و تهیه دارو شهرستان در قبل و بعد از انقلاب ؟

خیرخواه: به تبع اینکه قبل از انقلاب پزشک نبود و امکانات محدود بود، دارو و آمبولانس نیز همین وضع را داشتند و تنها یک دستگاه آمبولانس در شهرستان دماوند وجود داشت، اکنون خوشبختانه بالغ‌بر ۱۰ دستگاه آمبولانس در این شهرستان داریم که فعال هستند و درمانگاه‌‌های خصوصی نیز برای خود مجزا آمبولانس دارند.

قبل از انقلاب تنها سه داروخانه در شهرستان دماوند وجود داشت که تنها یک داروخانه دارای مجوز رسمی بود، اما اکنون بعد از انقلاب بیش از ۲۰ داروخانه در این شهرستان داریم که مشغول به فعالیت هستند و در کلیه مراکز بهداشتی و درمانی داروخانه فعال وجود دارد و حتی در روستاها نیز دارو توسط تیم‌های سیاری توزیع می‌شود.

*خدمات‌رسانی آمبولانس‌ها در روستاها به چه صورت است؟

خیرخواه: آمبولانس‌های ۱۱۵ کل شهرستان دماوند اعم از جاده‌ها و روستاها را نیز پوشش می‌دهند و از هرجایی که تماس گرفته شود، آمبولانس اعزم می‌شود.

*شرایط بیمه درمان برای افراد مختلف در قبل و بعد از انقلاب؟

خیرخواه: در قبل از انقلاب بیمه‌ای به معنای واقعی وجود نداشت، مگر کسانی که شاغل بودند؛ اما بعد از انقلاب خوشبختانه یک مرحله بیمه روستائیان را داشتیم که کلیه آنها بیمه شدند و دفترچه بیمه رایگان در اختیارشان قرار گرفت و در مراکز شهر و خانه‌های بهداشت خدمات دریافت می‌کنند و همچنین ارجاعات آنها به بیمارستان‌ها کلیه خدمات با بیمه با تعرفه حداقل حساب می‌شود و در دولت اخیر هم تعرفه بیمه روستایی ۶ درصد در نظر گرفته است؛ یعنی از کل هزینه خدمات بیمارستان‌ها، بیمار تنها ۶ درصد هزینه آن را می‌پردازد.

*نظر پایانی؟

خیرخواه: به اطلاع مردم شهرستان دماوند می‌رسانم که خدماتی که اکنون داریم، درست است که شاید در شأن مردم نباشد، اما تلاش شده تا بهترین خدمات ارائه شود؛ یک بیمارستان فعالانه در شهرستان دماوند کار می‌کند و بیمارستان حضرت فاطمه (س) نیز بخش‌هایی از آن در دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد که دو بیمارستان در شهرستان دماوند فعال خواهد شد؛ همچنین خدمات مطلوبی در کلیه مراکز بهداشتی و درمانی اجرا می‌شود

خبر خوش شهرستان دماوند به عنوان پایلوت بیماری‌های غیرواگیر در وزارت بهداشت و درمان شناسایی شده است و کلیه بیماری‌های فشارخون، دیابت و … بیماری‌های دستگاه گوارش در شهرستان پایلوت است و کلیه افراد بالای ۵۰ سال و افرادی که در خانواده‌ها سابق سرطان دارند، از ۴۰ سال به بالا را آزمایش‌های اولیه انجام می‌دهیم و اگر موردی مشکوک باشد، به سطوح بالاتر در استان ارجاع داده می‌شود و در بیمارستا‌ن‌های تهران کلیه خدمات به صورت بیمه و با حداقل هزینه انجام خواهد شد.

*زمان تأسیس بیمارستان؟ روند رو به رشد و توسعه بیمارستان سوم شعبان دماوند در طول انقلاب؟

مسلمی‌فرد: بیمارستان سوم شعبان در سال ۱۳۷۰ تأسیس شده و قبل از انقلاب چیزی به عنوان بیمارستان در شهرستان دماوند وجود خارجی نداشته است؛ یک مرکز خیلی کوچکی به نام بهداری داشته که پزشک یهودی به نام دکتر بناییان حاکم بوده و خدمت می‌کرده است.

در این بهداری پرستار هم وجود نداشت و یک کمک بهیار فعال بوده است؛ بعد از انقلاب از سال ۱۳۶۰ به بعد بهداری را گسترش می‌دهند و شرایط بهتری برای زایمان ایجاد می‌شود که یک مرکز زایمان در محله درویش ایجاد شد؛ بعد از آن در سال ۱۳۶۸ بنای بیمارستان سوم شعبان که اکنون محل بیمارستان حضرت فاطمه (س) است، بناگذاری می‌شود که از سال ۱۳۷۰ این بیمارستان با پنج متخصص آغاز به کار می‌کند.

*تعداد پزشکان متخصص و پرستاران در قبل و بعد از انقلاب؟

مسلمی‌فرد: قبل از انقلاب هیچ متخصصی در شهرستان دماوند وجود نداشت، اما بعد از انقلاب پزشکانی در سال ۱۳۶۸ کم کم وارد دماوند می‌شوند و در سال ۱۳۷۰ که بیمارستان تأسیس می‌شود، پنج پزشک متخصص و سه پزشک عمومی در دماوند خدمت‌رسانی می‌کردند.

در خصوص پرستار نیز، تا قبل از انقلاب اصلا نداشت، بعد از انقلاب نیز از زمانی که بیمارستان تأسیس می‌شود، از سال ۱۳۶۸ آهسته آهسته پرستار وارد شد که تعداد آنها به اندازه تعداد انگشتان دست نیز نمی‌رسید.

*آیا بیمارستان کنونی برای درمان و رفع نیاز مردم منطقه کافی است؟ برنامه در دستور کار چیست؟

مسلمی‌فرد: بیمارستان فعلی دماوند با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده، بیمارستان جنرال است، اما ما در حد بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی از آن کار می‌کشیم، شرایط طوری است که نزدیک ۴۲ متخصص و ۶ فوق تخصص داریم و خدماتی که انجام می‌شود، خدمات بسیار خوبی است؛ ماهانه حدود ۱۸ هزار مراجعه‌کننده در بیمارستان داریم و گروه‌های مختلفی خدمت می‌گیرند و شرایطی که در بیمارستان الان حاکم است، چون بیمارستان حضرت فاطمه (س) نیز در حال احیا شدن است و در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد و فاز اول آن در ۲۲ بهمن افتتاح خواهیم کرد.

نگاه ما این است که بیمارستان را به یک نقطه‌ای برسانیم که هیچ بیماری در شهرستان دماوند نیاز به اعزام به شهر تهران را به جز موارد اندک نداشته باشد؛ حدود ۲۰ تخصص مختلف در درمانگاه کلینیک ویژه به مردم خدمت می‌دهند و در اورژانس پزشکان متخصص بیماران را ویزیت می‌کنند.

*حسن ختام برنامه؟

مسلمی‌فرد: مرکز درمانی سوم شعبان دماوند و حضرت فاطمه (س) دماوند درصدد هستند که خدمت‌رسانی درمانی را به نقطه‌ای برسانند که آرامش و اعتماد مردم جذب شود و شرایطی ایجاد شود که مردم نسبت به مراکز درمانی خود آنقدر اعتماد داشته باشند که برای درمان نیازهای خود به تهران مراجعه کنند.

افق دید ما به گونه‌ای است که با توجه به موقعیت جغرافیایی دماوند داریم می‌ریم به سمتی که در آینده نزدیک موضوع گردشگری سلامت را در دماوند ایجاد کنیم و شرایطی به وجود بیاید که بیمارستان‌ها به یک نطقه‌ای برسند که گردشگران خارجی کشورهای مختلف را در دماوند درمان کنیم.

امیدواریم وضعیت دماوند را به یک نقطه‌ای برسانیم که به عنوان امن‌ترین و مجهزترین بیمارستان شهرستان استان تهران در نظر گرفته شود.

انتهای پیام/س