سحر حاجی‌اسداللهی: تماشای فیلم در سینما، آداب خاصی دارد که پیشتر از این در یک یادداشت به طور مفصل به آن پرداخته شده است، اما دیدن فیلم در جشنواره، آداب خاص‌تری دارد و بیننده با فضای جدی‌تر روبه‌رو است.

جشنواره فیلم فجر مهم‌ترین جشنواره سینمایی ایران محسوب می‌شود که از سال ۱۳۶۱ در بهمن ماه هر سال تاکنون در تهران برگزار می‌گردد؛ جشنواره فیلم فجر توسط اهالی سینما و مستقیماً از سوی بنیاد سینمایی فارابی برگزار می‌شود و زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

اینکه قبل از این جشنواره چه مراسمی در تاریخ سینمای ایران بوده و جشنواره فیلم فجر جایگزین آن شده، خود بحث مهمی است که فرصت پرداختن به آن را به زمان دیگری موکول می‌کنیم.

اما نیک اتفاقی که امسال پس از گذشت سی و هشت سال در شهرمان دماوند رخ داد، این بود که به همت مدیریت سینما پرستوی شهر دماوند، میزبان این رویداد خجسته و فرهنگی شد.

بسیاری از سینمادوستان و اهالی فرهنگ در دماوند هر سال برای دیدن فیلم‌های جشنواره به تهران می‌رفتند و حتماً می‌دانید که همه سینماهای تهران مجوز اکران فیلم فجر را ندارند و تنها در برخی سینماها با داشتن امتیازات و رایزنی‌هایی، موفق به اکران فیلم‌های جشنواره در سینما‌های خود خواهند شد.

دیدن فیلم در روز اول اکران خود، احساس خوبی برای مخاطب دارد و مزید بر آن، این است که فیلم‌های جشنواره بدون سانسور اکران می‌شوند و حتی بارها اتفاق افتاده که پس از جشنواره، فرصت تماشای فیلم اکران شده از بین می‌رود.

بنابراین ارزش دیدن فیلم در جشنواره بر کسی پوشیده نیست و بخش خوش‌تر جشنواره رای‌دهی بینندگان به فیلمی است که از نظر مخاطبان برتر بوده و بدین گونه است که برنده سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران، انتخاب مردمی است.

اکنون که روز اول جشنواره فیلم فجر به میزبانی سینما پرستوی دماوند در شهرستان دماوند گذشت، شایسته و بایسته است که رنگ حضور مردم را پای فیلم‌های اکران شده جویا شویم.

تنها سینمای شهر دماوند سالن بزرگی دارد که در زمان محدودیت‌هایی که برای کرونا در همه دنیا وجود دارد، می‌تواند امتیازی محسوب شود، سقف بلند سالن، ظرفیت و فضای بزرگ سینما، داشتن راه رو و راه پله بزرگ در سینمای دماوند، همه امتیازی است که نگرانی‌ها درباره حفظ پروتکل بهداشتی در این برهه حساس را می‌کاهد.

اکنون جای این پرسش است که اطلاع‌رسانی برای میزبانی جشنواره فیلم فجر در سینما پرستوی دماوند بر عهده چه افرادی بوده است؛ خبرنگاران، اهالی تئاتر، اداره ارشاد، شهرداری‌ها، فرمانداری و غیره هر کدام به طور قطع می‌توانند در خصوص این مهم نقش موثری داشته باشند.

در این راستا، حتی سینمای دماوند می تواند میزبان مردم فرهنگی شهرهای پردیس، رودهن، بومهن و فیروزکوه باشد.

نیک که بنگریم در فاصله کمتر از شهر ما از تهران، شهر پردیس است که با داشتن چند سالن در سینما نتوانسته میزبان جشنواره شود، بنابراین از کنار این نیک اتفاق نیکو بگذریم.

انتهای پیام/