به گزارش پایگاه خبری عصر شرق به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش دماوند، در این نشست که امروز چهارشنبه در سالن قدسیه برگزار شد، «لیلا زعفرانی» مسئول امور بانوان فرمانداری شهرستان دماوند و نماینده طرح نماد نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزان، «مصطفی برجی» کارشناس مراقبت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران در کنار «زهرا طاولی» مدیریت آموزش و پرورش دماوند و «رقیه عرب» معاون پرورشی و تربیت بدنی حضور داشتند.

طرح یاریگران زندگی در بیش از ۴۰ مدرسه در دماوند یعنی حدود ۵۰ درصد از مدارس منطقه، اجرا می‌شود که با استقبال نزدیک به دو برابری نسبت به سال گذشته روبه‌رو شده است.

مصرف مواد مخدر و داروهای روانگردان یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی در دوره کنونی محسوب می‌شود که بیش از همه جوانان و دانش‌آموزان در معرض این آسیب قرار گرفته ‌اند.

اهمیت آگاهی دادن به دانش‌آموزان، خانواده‌ها و کارکنان مدارس با توجه به رشد روزافزون آسیب‌های اجتماعی در سال‌های گذشته دوچندان می‌شود و در چنین شرایطی تلاش برای اقدامات پیشگیرانه از اعتیاد توسط خانواده‌ها و نهادهای مرتبط ضروری است.

وزارت آموزش و پرورش به منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی در میان نوجوانان، طرح یاریگران زندگی را به عنوان برنامه‌ای تحولی با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر در مدارس اجرایی می‌کند.

هیچ نهادی بزرگتر و مؤثرتر از آموزش و پرورش نیست

«زهرا طاولی» در نشست آموزشی-توجیهی طرح‌های حوزه مراقبت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ویژه مدیران مدارس مجری که همزمان با هفته مبارزه با اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی (۲۲ تا ۲۸ آبان ماه) برگزار شد، اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که ما و دیگر نهادهای کشور با آن درگیر هستیم، آسیب‌های اجتماعی است؛ یکی از این آسیب‌ها، استفاده از مواد مخدر می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد: طرح‌های خوبی در کشور با حضور اساتید، کارشناسان و صاحب نظران تدوین و ابلاغ شده، اما اگر نتوانیم آنها را اجرایی کنیم، گامی به جلو برنداشته‌ایم و اشکال وجود دارد.

مدیر آموزش و پرورش افزود: برای اینکه بدانیم طرح به درستی اجرایی شده یا نه، باید بازخورد آن را از مدارس به‌دست آوریم و تحلیل کنیم؛ شناخت این عزیزان در مدارس قطعا از ما بیشتر است و بازخوردهایی که حاصل روبه‌رو شدن مدیران، مربیان، رابطین و کارشناسان با مسائل مختلف است، می‌تواند نقاط ضعف و قوت طرح‌ها را به درستی تبیین کند.

طاولی خطاب به مدیران تأکید کرد: با مطالعه درست دستورالعمل طرح‌ها، ظرافت‌های آن را بیابید و برای موفقیت خود و مدرسه‌تان آن را به کار ببندید، روی بسته‌های آموزشی که در اختیارتان قرار می‌گیرد تأمل کنید، برای چگونگی اجرای آن فکر و برنامه‌ریزی کنید، یک بازه زمانی برای اجرا در نظر بگیرید و عملکرد خود را ارزیابی کنید و بازخورد آن را به خانم عرب و همکاران خدومشان بازخورد و گزارش دهید.

وی تصریح کرد: ستادی در فرمانداری تشکیل شده که شخص فرماندار محترم آن را راهبری می‌کند و همه اذعان دارند که در این حوزه هیچ نهادی بزرگتر و مؤثرتر از آموزش و پرورش نیست، بنابراین ما باید با جدیت و قوت روی اجرای این طرح برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد کار کنیم.

انتهای پیام/