محمد فریدی، رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان دماوند در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری عصر شرق اظهار کرد:اظهارات فرماندار دماوند درباره آلودگی هوا درست بوده است؛ هوا در روز گذشته با شاخص ۱۱۸ برای گروه‌های حساس ناسالم بود.

وی افزود: بر اساس داده‌ها، از هشتم تا ۱۴ دی‌ماه هوای دماوند سالم بوده و امروز هم از نزدیک ظهر به بعد شاخص رو به سالمی رفته است؛ اکنون میانگین شاخص کیفیت هوای دماوند بین ۵۰ تا ۱۰۰ است و هوای سالم محسوب می‌شود.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان دماوند گفت: پارامتری که موجب آلودگی هوای دماوند می‌شود، شاخص NO2 است؛ طبق بررسی‌ها این آلودگی تحت تاثیر آلودگی هوای کلان شهر تهران است.

فریدی تصریح کرد: بیشتر این شاخص از شب تا فردا صبح ادامه دارد و در طول روز کمتر می‌شود؛ دلیل آن هم این است که در اثر تابش و اشعه‌های خورشید دی‌اکسید نیتروژن از بین می‌رود و معمولاً کمتر می‌شود؛ دلیل دیگر آن، بادهایی است که در شب از سمت کلان شهر تهران به سمت دماوند می‌وزد.

وی بیان کرد: اخبار امروز تناقضی نبوده و زمان انتشار اخبار متفاوت بوده است؛ از این پس با توجه به اینکه مدیریت شهرستان بر عهده فرماندار است، شاخص‌‌ها در اختیار ایشان قرار می‌گیرد تا اطلاع‌رسانی گردد.

پایش منابع آلاینده و کنترل آلودگی در دماوند/ ایستگاه سنجش آلودگی هوای دماوند فعال شده است

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان دماوند اظهار داشت: در سطح شهرستان دماوند پایش منابع آلاینده، صنایع، پسماند سوزی، واحدهای معدنی و همینطور کنترل آلودگی موتورخانه‌های ساختمان‌های بزرگ که باید معاینه فنی دریافت کنند، در حال انجام است.

فریدی با بیان اینکه پایش منابع آلاینده و کنترل آلودگی به خصوص در این فصل از سال در دستور کار ما قرار دارد، افزود: با توجه به اینکه تحت تاثیر آلودگی کلان شهر تهران قرار داریم، استانداردسازی سوخت خودروها و اصلاح موتور خودروها در دستور کار سازمان محیط زیست و سایر دستگاه‌های متولی قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه ایستگاه سنجش شاخص‌های آلودگی هوای دماوند در سال گذشته با هزینه‌ بسیار زیادی در منطقه گیلاوند شهر دماوند افتتاح شد، تصریح کرد: برخی قطعات ایستگاه وجود نداشت و امسال این قطعات از طرف اداره‌کل محیط زیست استان تهران در اختیار ما قرار گرفت و ایستگاه از هشتم دی‌ماه سال جاری فعال شده و داده داریم.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان دماوند ادامه داد: از این بعد، شاخص کیفیت هوای دماوند سنجش می‌شود و می‌توانیم جهت مدیریت امور در اختیار مسئولان و مردم قرار دهیم.

برخورد قضایی با ۱۰ واحد آلاینده در دماوند

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان دماوند با اشاره به وجود منابع آلاینده در شهرستان دماوند افزود: در شهرستان دماوند برخی واحدهای معدنی آلاینده داریم که جهت برخورد قانونی به مراجع قضایی معرفی شدند.

فریدی با بیان ایکنکه با توجه به اینکه این واحدها در لیست صنایع آلاینده قرار گرفتند، مشمول جریمه آلودگی هوا شدند، اضافه کرد: حدود ۱۰ واحد آلاینده در شهرستان دماوند که اکثریت واحدهای معدنی هستند به مراجع قضایی معرفی شدند و پرونده آنها در حال رسیدگی است.

 

انتهای پیام/