به گزارش پایگاه خبری عصر شرق شکرالله حسن‌بیگی در نشست خبری با اصحاب رسانه در این شهرستان اظهار کرد: ستاد انتخابات استان تهران در نیمه نخست اردیبهشت‌ماه سال جاری تشکیل شد و تهران به عنوان نخستین استانی بود که اقدام به تشکیل ستاد انتخابات کرد.

وی افزود: در این راستا با حکم استاندار تهران، اعضای ستاد انتخابات تعیین شدند و در اولین نشست، احکام اعضا اهدا شد و پس از مدت چهار روز نخستین نشست ستاد انتخابات استان تهران برگزار گردید.

رئیس ستاد انتخابات استان تهران ادامه داد: ما به منظور ایجاد هماهنگی بیشتر و ورود به جزئیات تصمیمات فرمانداری‌ها و حوزه‌های انتخاباتی، برخی از نشست‌های ستاد انتخابات استان را در مرکز حوزه انتخابیه شهرستان‌ها برگزار می کنیم.

حسن ‌بیگی بیان کرد: امروز پانزدهین نشست ستاد انتخابات استان تهران در حوزه انتخابیه دماوند و فیروزکوه تشکیل شد و به دلیل طرح برخی از مسائل خاص بین پردیس و دماوند، فرماندار پردیس نیز در این نشست حضور داشته و در خصوص این مسایل بحث و بررسی صورت گرفت.

وی عنوان کرد: علاوه بر این، مسائل مربوط به حوزه انتخابیه دماوند و فیروزکوه اعم از مباحثی نظیر فناوری اطلاعات، تعیین شعب اخذ رأی، عوامل اجرایی و آموزش نمایندگان فرماندار و بخشدار و عمده مباحثی که به تسهیل امر انتخابات کمک می‌کند، نیز مورد بحث قرار گرفت.

رئیس ستاد انتخابات استان تهران تصریح کرد: بر اساس قانون، داوطلبان می‌توانند تنها یک بار حوزه انتخابیه خود را تغییر دهند و در این صورت باید ۱۵ روز پیش از اخذ رای با ارائه درخواست به فرمانداری و ارسال آن به وزارت کشور این کار را انجام دهد.

حسن‌بیگی در خصوص رعایت برخی نکات قانونی توسط نامزدها اظهار کرد: همه موارد در قانون انتخابات پیش‌بینی شده است و در حال حاضر ما دو مرحله مهم انتخابات اعم از تشکیل هیئت‌های اجرایی و ثبت نام از داوطلبین را انجام دادیم.

*تشکیل ۳۷ هیئت اجرایی انتخابات در استان تهران

وی گفت: در استان تهران بالغ بر ۳۷ هیئت اجرایی تشکیل دادیم و ۳۵ نماینده باید در این خصوص انتخاب شوند؛ با توجه به هماهنگی بین فرمانداران و ناظرین هیئت نظارت مرکزی شورای نگهبان، هیئت‌های اجرایی تشکیل شد.

رئیس ستاد انتخابات استان تهران ادامه داد: در این راستا پس از تشکیل هیئت اجرایی، ثبت‌نام افراد نیز توسط سیستم انجام شده و در این مدت هفت روز، تعداد قابل ملاحظه‌ای از داوطلبان ثبت‌نام کردند.

حسن‌بیگی خاطرنشان کرد: در مرحله بعد هیئت اجرایی وظیفه نظارت و پیگیری امر سامان بخشیدن به انتخابات را بر عهده دارد؛ فرماندار به عنوان رئیس هیئت اجرایی و هشت نفر از معتمدین شهر به همراه دادستان و رئیس ثبت احوال شهرستان به عنوان اعضای هیئت اجرایی هستند و برگزاری انتخابات را ساماندهی می‌کنند که از جمله این امور، مباحث مربوط به داوطلبان است.

وی اظهار کرد: در مرکز حوزه انتخابیه، کار رسیدگی به صلاحیت افراد انجام می‌شود و هیئت اجرایی، گزارش‌ها را دریافت و جمع‌آوری می‌کنند و پس از آن، تصمیم‌گیری صورت گرفته و در هیئت نظارت شهرستان و استان برای تأیید نهایی مطرح می‌شود.

رئیس ستاد انتخابات استان تهران گفت: هیئت اجرایی شهرستان در جزئیات کار وارد می‌شود و اگر تشخیص داد که داوطلبی زودتر از موعد اقدام به تبلیغات کرده است، می‌تواند تذکر داده و یا به مراکز و شعبه‌های قضایی معرفی کرده و در نهایت در روند رسیدگی به صلاحیت فرد نیز می‌تواند دخالت کند.

*شعار اصلی انتخابات، قانون‌مندی است

حسن‌بیگی در خصوص عدم انتشار تصاویر و اسامی داوطلبان انتخابات مجلس تصریح کرد: ما نباید از آغاز روز ثبت‌نام به عنوان مبلغ فرد و جناح خاصی باشیم، چرا که شعار اصلی ما در انتخابات قانون‌مندی است.

وی عنوان کرد: ما باید برای عمل کردن بر اساس قانون، بی‌طرفی کامل داشته باشیم تا اطمینان جامعه نسبت به هیئت اجرایی و معتمدان را از دست ندهیم؛ در فیلم‌برداری‌های صداوسیما نیز مصاحبه خاصی صورت نگرفته و چهره افراد نیز مشخص نبود.

رئیس ستاد انتخابات استان تهران گفت: اجازه ندهیم که تبلیغات از زمان ثبت‌نام داوطلبان صورت گیرد، چراکه در صورت منفی بودن نظر هیئت‌های اجرایی ممکن است اثر سوئی در روابط اجتماعی فرد داشته باشد.

*ثبت‌نام ۳۸۶۸ نفر داوطلب مجلس شورای اسلامی در استان تهران

حسن‌بیگی در خصوص حضور نامزدها با دیدگاه‌های مختلف در استان تهران اظهار داشت: ما مجری انتخابات هستیم و توجهی به دیدگاه افراد نداریم؛ بر اساس آخرین آمار از ثبت‌نام مجلس یازدهم، سه هزار و ۸۶۸ داوطلب در این دوره شرکت کردند که از این میزان ۸۳ درصد آقایان و ۱۷ درصد بانوان بودند.

رئیس ستاد انتخابات استان تهران ادامه داد: از تعداد کل داوطلبان، ۲۴ درصد سابقه داوطلب شدن در دوره‌های گذشته را دارند، علاوه بر این ۲۵ درصد از افراد سابقه ایثارگری و چهار درصد سابقه نمایندگی دارند.

*افزایش جوان‌گرایی داوطلبان ثبت نام مجلس شورای اسلامی

حسن‌بیگی با اشاره به جوان‌گرایی داوطلبان ثبت‌نام در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در بین گروه‌های سنی ۳۰ تا ۳۵ سال ۵۷۰ نفر، ۳۶ تا ۴۰ سال تعداد ۸۳۲ نفر، ۶۶ تا ۷۰ سال بالغ بر ۷۴ نفر و ۷۱ تا ۷۵ تعداد ۲۷ داوطلب در این خصوص ثبت‌نام کردند.

وی خاطرنشان کرد: از جهت مدرک تحصیلی داوطلبان، ۱۷۲ نفر دارای مدرک لیسانس، ۶۲۵ نفر دارای مدرک دکتری، ۱۷۸ نفر دارای مدرک تحصیلی حوزوی و دو هزار و ۸۹۰ نفر نیز دارای مدرک فوق لیسانس هستند.

رئیس ستاد انتخابات استان تهران بیان کرد: از جهت گرو‌های شغلی نیز ۳۰۹ نفر از داوطلبان فرهنگی، ۱۱۱ نفر پزشک، ۴۲۸ نفر استاد دانشگاه هستند؛ نکته حایز اهمیت در این میان، بالا بودن تعداد افراد کارمند است، به طوری که در این دوره بالغ بر هزار و ۴۵۸ نفر کارمند در این خصوص ثبت‌نام کردند.

حسن بیگی خاطرنشان کرد: علاوه بر این تعداد ۳۷۵ نفر از داوطلبان بازنشسته، ۲۰ نفر نظامی، ۱۱۴ نفر وکیل یا قاضی، ۶۴۰ نفر دارای شغل آزاد، ۴۱ نفر روحانی و ۶۲ نفر نیز شغل خاصی ندارند.

وی عنوان کرد: حوزه انتخابیه تهران، ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس بالغ بر سه هزار و ۴۷۶ نفر داوطلب داشته و ۱۲ نفر نیز وضعیت مشخصی ندارند؛ شهریار، قدس و ملارد نیز بالغ بر ۱۰۷ نفر، رباط کریم و بهارستان ۱۰۳ نفر، دماوند و فیروزکوه ۷۷ نفر داوطلب، ورامین، پیشوا و قرچک ۵۳ نفر داوطلب و پاکدشت ۳۱ نفر داوطلب داشتند.

رئیس ستاد انتخابات استان تهران تأکید کرد: علاوه بر این اقلیت‌ها نیز ۲۱ نفر داوطلب داشتند که از زرتشتیان دو نفر، مسیحی آشوری هشت نفر، مسیحی ارمنی پنج نفر و کلیمی ۶ نفر بودند.

*ثبت‌نام ۵۸ داوطلب خبرگان رهبری

حسن‌بیگی عنوان کرد: در خصوص خبرگان رهبری نیز بر اساس آخرین آمار، ۵۸ نفر ثبت‌نام قطعی شده و چهار نفر نیز در حال ثبت نام هستند، در این خصوص فردا آخرین روز ثبت‌نام خبرگان رهبری است و سه کرسی خالی در این زمینه وجود دارد.

وی گفت: امیدواریم که با داغ کردن تنور انتخابات و دعوت مردم به جهت حضور و مشارکت مردم در روز دوم اسفندماه، انتخابات پر شوری به ویژه در شرایط فعلی داشته باشیم، چرا که از نظر داخلی و بین‌المللی نیاز به حضور فعال در این عرصه داریم.

انتهای پیام/