به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، شاهرخ جهانشاهی در نشست کمیته سلامت و امنیت غذایی که صبح امروز در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد، اظهار کرد: مدیریت پسماند پزشکی، یکی از موضوعات مهم شهرستان دماوند است.

وی افزود: تاکنون اقداماتی از سوی شبکه بهداشت و درمان دماوند انجام شده و شرکتی نیز به جمع‌آوری و انتقال آن به ورامین پرداخته است، اما با توجه به موضوعات موجود، هماهنگی و همکاری بیشتر دستگاه‌ها به‌ویژه شهرداری‌ در این خصوص ضروری است.

معاون سیاسی و انتظامی فرمانداری دماوند ادامه داد: در این زمینه مقرر بود که بخشی از این هزینه‌ها توسط شهرداری‌ها مشخص و تأمین‌شده و بر اساس تعداد مطب‌های موجود، درمانگاه‌‌ها، مراکز بهداشت و بیمارستان‌ها، این هزینه‌ها را بپردازند.

جهانشاهی بیان کرد: این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است و به‌سلامت جامعه باز می‌شود، ازاین‌رو نمی‌توان به‌سادگی از کنار آن گذشت؛ هرچند موضوع بی‌خطر کردن زباله‌های عفونی باید توسط شبکه بهداشت و درمان صورت گیرد، اما جمع‌آوری آن بر عهده شهرداری‌ها است.

وی عنوان کرد: در این خصوص شهرداری‌ها و شوراها نقش مهمی ایفا می‌کنند و می‌توانند این موضوع را مصوب کنند.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار دماوند اشاره‌ای نیز به انتقال زباله‌ها از پردیس به گندک داشت و گفت: ما در خصوص تأمین هزینه‌ها با مشکل مواجه هستیم و در این زمینه پیشنهاد استقرار دستگاه زباله‌سوز در شهرستان دماوند و سپس انتقال آن به گندک مطرح است.

جهانشاهی تصریح کرد: خوشبختانه مردم در بحث جمع‌آوری سگ‌های بلا صاحب رضایت دارند، موضوع جمع‌آوری پسماند عفونی نیز مربوط به حوزه بهداشت است که با سلامت انسان‌ها در ارتباط است و ما در مقابل مردم مسئولیم.

وی عنوان کرد: یکی از وظایف عمده شهرداری‌ها و شوراها، بحث بهداشتی و نظارت بر امور سلامت مردم است، محیط‌زیست نیز می‌تواند بر این موضوع نظارت داشته باشد.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار دماوند تأکید کرد: به‌طورکلی باید اقدامی مؤثر و دائمی در این خصوص انجام دهیم و دستگاه بی‌خطر سازی زباله‌های عفونی با همکاری شهرداری‌ها در این شهرستان مستقر شود.

نصب دستگاه پیش سردکن در رودهن

جهانشاهی اشاره‌ای به حجم پسماندهای دو بیمارستان دماوند داشت و گفت: با تقسیم هزینه‌ها، مبالغ کمی به‌عنوان سهم هر شهرداری به جهت جمع‌آوری و انتقال توسط شرکت واقع در ورامین تعلق می‌گیرد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر شهرداری‌ها همکاری لازم را در تأمین هزینه انتقال پسماند به ورامین داشته باشند تا پس‌ازآن، اقدامی پایدار در جهت خرید و استقرار دستگاه بی‌خطرسازی پسماند عفونی در دماوند صورت گیرد.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار دماوند اشاره‌ای نیز به مصوبات پیشین این کمیته داشت و بیان کرد: با توجه به مشکل سوخت اورژانس، هماهنگی‌های لازم با شرکت نفت انجام و این مشکل برطرف شد؛ همچنین با توجه به بازدید از کشتارگاه رودهن، مقرر شد دستگاه پیش سردکن تا هفته دولت نصب شود.

انتهای پیام/س