به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، «داود غلامرضایی» نویسنده، محقق و عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور در دومین قسمت از ویژه‌برنامه «قلم ما» که به همت اداره کتابخانه‌های عمومی دماوند و با همکاری پایگاه خبری عصر شرق به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی از ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه سال ۱۳۹۹ پخش می‌شود، با اشاره به آثار خود اظهار کرد: کتابی را در دوران دانشجویی به اتفاق یکی از دوستان خود در حوزه ارزیابی عملکرد به چاپ رساندیم.

وی با بیان اینکه در رشته مدیریت تحصیل کرده است، افزود: ارزیابی عملکرد، یکی از فاکتورهای دانش مدیریت است؛ کتاب دیگری در حوزه مدیریت زمان با همکاری دفتر کانون‌های هنری وزارت علوم در سال ۱۳۸۸ تألیف و به چاپ رساندیم و این کتاب، با موضوعات کسب و کار در بستر مدیریت زمان تألیف شده است و دو کتاب دیگری نیز در دست ترجمه دارم که به همان حوزه ارزیابی عملکرد مرتبط است.

* کشور به کتاب به عنوان یک زیرساختی فرهنگی نیاز دارد

این نویسنده دماوندی در خصوص اینکه کتاب و کتابخوانی چه نقشی در موفقیت افراد دارد، گفت: در این زمینه، از چند زاویه می‌توان بدان پرداخت؛ راجع‌به اینکه کتاب یار مهربان و دوست خوبی است، صحبت زیاده شده، اما واقعیت این است که اکنون کشور و شهر ما به کتاب به عنوان یک زیرساختی فرهنگی نیاز دارد.

غلامرضایی ادامه داد: با وجود اینکه متولیان حوزه فرهنگ مسئولیت‌هایی در قبال رشد فرهنگ دارند، ولی ما باید نقش خود را به عنوان افراد و خانواده‌ها ایفا کنیم و طبیعتاً کتاب یکی از زیرساخت‌های فرهنگ است.

وی تصریح کرد: از زاویه دیگر، کتاب به عنوان یک مجموعه‌ای است که از تجارب دیگران به صورت مستقیم و غیرمستقیم اضافه می‌کند؛ اگر نیاز داریم که ابعاد دیگر وجودی زندگی خود را توسعه دهیم و بشناسیم، می‌توانیم از تجارب دیگران در قالب کتاب استفاده کنیم.

*متولیان فرهنگی در حوزه کتاب‌خوانی برنامه منسجمی ندارند

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور دماوند اضافه کرد: این تجارب و ابعاد دیگر، یک فلسفه‌ای است که در دنیا در همه حوزه‌ها و سطوح به عنوان بحث توازن، رها شدن از تک بعدی بودن نگاه سیستمی و کلی نگری مطرح است؛ این توازن را نیاز داریم که یکی از راه‌هایش کتاب است.

غلامرضایی با اشاره به اینکه کتابخانه به عنوان یک ابزار برای تسهیل این موضوع است، افزود: نقش کتابخانه بسیار حائز اهمیت است، اما احساس می‌کنم که متولیان فرهنگ انگار در بحث کتابخوانی برنامه‌های منسجمی ندارند یا شاید برای ما مشهود نیست.

وی در پاسخ به این سئوال که چه پیشنهادی به خانواده‌ها برای ترغیب نوجوانان و جوانان به سمت کتاب دارید، گفت: اگر خانواده‌ها خود را طالب کتاب، اهل مطالعه و کتاب بدانند و بر اساس آن عمل کنند، فرزندانشان به صورت طبیعی به این سمت حرکت می‌کنند.

*مسئولانی که در حوزه فرهنگی مسئولیت دارند، پاسخ‌گو باشند

این نویسنده دماوندی تاکید کرد: اگر متناسب با جذابیت‌هایی که برای نوجوانان و جوانان وجود دارد، کتاب انتخاب شود، حتماً گرایش بیشتری به سمت کتاب خواهند داشت و مشاوران نیز در این زمینه می‌توانند به زیربنای شناسایی استعدادهای کودکان و نوجوانان کمک کنند.

غلامرضایی اظهار داشت: در بحث مدیریتی و سیاست‌گذاری در حوزه کتاب، جای کار بسیاری وجود دارد که در یک بخش می‌توان از خانواده‌ها انتظار داشت و کسانی که در این حوزه مسئولیت و وظیفه دارند، باید پاسخ‌گو باشند.

وی در خصوص کتاب الکترونیکی گفت: بر اساس شرایط و نیازهایی که اکنون وجود دارد، از کتاب الکترونیکی بسیار استفاده می‌کنم، اما خیلی نمی‌توانم با آن ارتباط برقرار کنم، چراکه در کتاب الکترونیکی علی‌رغم همه مزایایی که وجود دارد، چون کلیت کتاب را نمی‌بینم، کمی احساس سردرگمی می‌کنم و وقتی جایگاه آن بخش مطلب را می‌خوانم، ممکن است که جابه‌جا شود و متوجه آن نشوم‌؛ در مجموع باید تلفیقی از کتاب الکترونیکی و چاپی وجود داشته باشد.

 انتهای پیام/