به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، «شیما اسماعیلی» نویسنده، رمان نویس و محقق شهرستان دماوند در پنجمین قسمت از ویژه‌برنامه  «قلم ما» که به همت اداره کتابخانه‌های عمومی دماوند و با همکاری پایگاه خبری عصر شرق به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی از ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه سال ۱۳۹۹ پخش می‌شود، با اشاره به آثار خود اظهار کرد: کار اصلی‌ام نوشتن رمان است و از بچگی داستان نویسی می‌کردم و خیلی به این حوزه علاقه داشتم.

وی افزود: بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه به صورت حرفه‌ای وارد حوزه نوشتن شدم که کتاب‌های «منفی عشق»، «عشق مرتد» و «لیلی ‌وار» را به چاپ رساندم؛ پس از رمان‌نویسی، وارد رادیو و تلویزیون شدم و کلاً نویسندگی شغل و حرفه‌ اصلی‌ام شد.

 *خانواده‌ها از همان کودکی برای فرزندانشان کتاب بگیرند/ کتاب، آدم را وارد دنیای دیگری می‌کند

این نویسنده اهل شهر کیلان در پاسخ به این سؤال که چطور کودکان و نوجوانان به سمت کتاب خواندن و آشتی با کتاب پیش بروند، گفت: موضوعی که بر من اثر داشت، این بود که مادرم خیلی اهل کتاب بود و از همان بچگی با قصه، رمان و داستان آشنا بودم و احساس می‌کنم که همین خیلی مؤثر بود که به این سمت تشویقم کرد.

اسماعیلی ادامه داد: به نظرم اگر از همان کودکی برای بچه‌ها کتاب خریداری یا قصه‌گویی شود، این امر بسیار مؤثر خواهد بود؛ برای نوجوانان نیز، آنهایی که علاقه ندارند، کم کم باید به سمت کتاب هدایت شوند و لازم نیست که خانواده‌ها خود را خیلی درگیر کنند.

وی در خصوص نقش کتاب در موفقیت افراد تصریح کرد: کتاب، آدم را وارد دنیای دیگری می‌کند و این می‌تواند هر کتاب داستان و تاریخی باشد؛ هر چقدر دنیای آدم‌ها بزرگ‌تر باشد، درصد موفقیت آنها بالا می‌رود؛ بنابراین احساس می‌‌کنم همین که بتوان با یک جهان دیگری آشنا شد و اطلاعات بیشتر کسب کرد، همین عامل اصلی موفقیت خواهد بود.

*کتاب خوب سرنوشت افراد را تغییر می‌دهد/ انتخاب کتاب اشتباه می‌تواند تأثیر منفی دارد

این فیلم‌نامه نویس رادیو و تلویزیون با بیان اینکه افرایش اطلاعات عمومی و دانش عوامل مؤثر بر موفقیت هستند، بیان کرد: یک کتاب خوب می‌تواند سرنوشت افراد را تغییر دهد؛ با خواندن کتاب‌های روانشناسی می‌توان با روح و روان خود بیشتر آشنا شد و سبک زندگی‌ افراد تغییر می کند.

اسماعیلی افزود: بعد از چاپ و انتشار رمان‌هایم، پیام‌های زیادی دریافت می‌کردم که می‌گفتند راه اشتباهی پیش می‌رفتند، ولی از وقتی رمان‌ها را خوانده‌اند، فهمیدند که این راه اشتباه بوده و باید اصلاح کنند؛ همچنین انتخاب کتاب اشتباه هم می‌تواند تأثیر منفی داشته باشد.

وی در خصوص کتاب الکترونیکی بیان کرد: کتاب الکترونیکی خوب است، اما نمی‌تواند جای کتاب کاغذی را بگیرد؛ در این زمینه، با توجه به اینکه قیمت کتاب افزایش یافته، کتاب الکترونیکی جایگزین خوبی است.

به گزارش عصر شرق؛ ویژه‌برنامه «قلمِ ما» به همت اداره کتابخانه‌های عمومی دماوند هر شب در هفته کتاب و کتابخوانی با حضور نویسندگان و مؤلفان شهرستان دماوند در پایگاه خبری عصر شرق پخش می‌شود.

انتهای پیام/