به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، «مینا مزینی» نویسنده و مدرس دانشگاه‌های شهرستان دماوند در نهمین و آخرین قسمت از ویژه‌برنامه «قلم ما» که به همت اداره کتابخانه‌های عمومی دماوند و با همکاری پایگاه خبری عصر شرق به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی از ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه سال ۱۳۹۹ پخش شد، با اشاره به آثار خود اظهار کرد: کتابی به نام «مدیریت منابع انسانی» در سال ۱۳۹۳ به چاپ رساندم که در حوزه تخصصی رشته تحصیلی‌ام است؛ کتاب دیگر «تربیت شهروند حرفه‌ای در عصر دانایی محور» محسوب می‌شود که این کتاب هم برگرفته از پایان‌نامه دکتری بنده است.

وی با بیان اینکه امیدوارم این آثار، کتاب‌های مفیدی برای افرادی که اهل مطالعه در حوزه مدیریت هستند، قرار گیرد، در خصوص ویژه‌برنامه «قلم ما» که اجرای هشت قسمت از آن را بر عهده داشت، افزود: از عصر شرق و تمام دست‌اندرکارانی که به فکر ارتقای فرهنگ کتاب‌خوانی و آشتی دادن مردم با کتاب هستند. قدردانی می‌کنیم.

*امیدواریم با پخش قلم ما حتی یک نفر با کتاب آشتی کند/ قلم ما را برنامه خیلی خوبی تلقی کردم

مجری ویژه‌برنامه «قلم ما» گفت: باعث افتخارم بود که در مجموعه ویژه‌برنامه قلم سهم کوچکی داشته باشم و قدم کوچکی را در این نوع گفت‌وگوها بردارم؛ از چند منظر می‌توان به این برنامه نگاه کرد، اما می‌خواهم از یک زاویه متفاوتی به این گفت‌وگو نگاه کنم و آن، این است هر گامی که در راستای آشتی دادن مردم با کتاب برداشته شود، قطعاً یک آغاز قابل تأمل و نویدبخش است.

مزینی تصریح کرد: قلم ما را برنامه خیلی خوبی تلقی کردم و امیدوارم که از حاصل این گفت‌وگوها، نتیجه و خروجی آن این باشد که حتی شده یک نفر بعد از دیدن این برنامه با کتاب آشتی کند و چند دقیقه سرانه کتابخوانی مردم شهرستان دماووند ارتقا یابد.

وی در خصوص راهکارهای ارتباط گرفتن هرچه بیشتر مردم با کتابخانه‌های عمومی بیان کرد: عوامل مختلفی در این زمینه دخیل هستند؛ وقتی قرار است که یک اتفاقی بیفتد و تغییری در سبک زندگی مردم شکل گیرد، همه عوامل باید دست به دست هم دهند تا این تغییر ایجاد شود.

*مردم کتابخوانه‌ را به عنوان یک مکانی که نیاز دارند، ببینند/ چه کنیم مردم به کتابخانه جذب شوند؟

این نویسنده شهرستان دماوند ادامه داد: در این راستا، سهم و سیاست‌های دولت و جو حاکم بر جامعه از جمله مباحث سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را نمی‌توان نادیده گرفت.

مزینی اضافه کرد: برای اینکه مردم جذب کتابخانه‌ها شوند و با این فضا آشتی کنند، باید از خود به عنوان متصدیان امور و کسانی که دغدغه داریم تا مردم به کتابخانه‌ها بیایند و به سمت کتاب سوق پیدا کنند، سئوال کنیم که چه کاری انجام دهیم تا این فضا جذاب‌تر شود؛ اگر جای مردم بودیم به چه کتابخانه‌ای جذب می‌شدیم؛ شاید در پاسخ به این سئوال، راه‌های متفاوتی برای اینکه چه کنیم تا مردم شهرستانم جذب کتاب‌خانه‌ها شوند، پیدا کنیم.

وی اظهار داشت: عوامل بسیار زیادی در تغییر فرهنگ و نگرش مردم وجود دارد تا مردم کتابخانه را به عنوان یک مکانی که همیشه به آن نیاز دارند، ببینند، نه فضای آرامی که فقط در زمان پشت کنکور هستیم از آن استفاده کنیم.

*همه طیف‌های جامعه به کتاب‌خواندن نیازمند هستند/ چکار کنیم تا کودک پنج ساله با کتاب آشتی کند؟

این مدرس دانشگاه افزود: اگر قرار باشد که این هم‌دلی و عجین شدن با کتابخانه انقدر عمیق شود که در زندگی روزمره خانواده‌ها ریشه بدواند، نگاه کلی نیاز دارد و عوامل مختلفی دخیل هستند که باید پاسخ آن را از خود بپرسیم که چه کنیم مردم به سمت کتابخانه‌ها جذب شوند.

مزینی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چه راهکاری برای سوق دادن نوجوانان به سمت فرهنگ کتابخوانی دارید، گفت: در این زمینه، مخاطب ما به چهار گروه کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال تقسیم می‌شوند؛ همه طیف‌های جامعه در هر رده سنی نیاز دارند که کتاب بخوانند و با کتاب دوست باشند.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم به صورت کارشناسانه برای هر گروه از این افراد، راهکار یا راه‌حل‌های متفاوتی پیشنهاد دهیم، قطعاً در زمان برنامه نمی‌گنجد و جمعی از متخصصان را می‌طلبد که از منظر خود به آن مخاطب توجه و بر اساس نیازهایی که دارند، برنامه تدوین کنند که چکار کنیم تا کودک پنج ساله با کتاب آشتی کند و دغدغه نوجوان ۱۳ ساله مطالعه کتاب باشد.

*مسابقات کتابخوانی یکی از ابزارهای تشویقی است/ گاهی خواندن کتابی سرگذشت یک فرد را تغییر می‌دهد

این نویسنده دماوندی ادامه داد: فکر می‌کنم مسابقه‌های کتابخوانی به خصوص برای طیف کودک و نوجوان و همچنین مسابقه‌های نقاشی بعد از خواندن موضوع یک کتاب، می‌تواند یکی از ابزارهای خوب تشویقی برای این رده سنی باشد.

مزینی خاطرنشان کرد: یک کتاب و حتی خواندن یک متن از کتاب گاهی سرنوشت و سرگذشت یک فرد را تغییر می‌دهد و می‌تواند بر باورها و اعتقادات و نگرش‌های افراد رخنه کند و آن را تغییر دهد؛ در این راستا، باید مراقب کتابی که برای فرزندمان انتخاب می‌کنیم و می‌خوانیم، باشیم و امیدوارم همه بینندگان و دست‌اندرکاران ویژه‌برنامه قلم ما در پناه بزرگ‌ترین کتاب ما مسلمانان، قرآن کریم باشند.

وی در پایان با اشاره به فعالیت‌های پایگاه خبری عصر شرق بیان کرد: پایگاه خبری عصر شرق با مدیریت بسیار توانمند خانم اسداللهی بوده که یکی از دغدغه‌های اساسی این مجموعه، حرکت در مسیر پر از فراز و نشیب فرهنگی است.

 

 

به گزارش عصر شرق؛ ویژه‌برنامه «قلم ما» به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی با همت اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان دماوند و با همکاری پایگاه خبری عصر شرق در ۹ قسمت پخش شد.

برای مشاهده تمام قسمت‌های ویژه‌برنامه قلم کلیک کنید

انتهای پیام/