به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، «میثم غلامپور» نویسنده و پژوهشگر حوزه تاریخ و ایران‌شناسی در هفتمین قسمت از ویژه‌برنامه «قلم ما» که به همت اداره کتابخانه‌های عمومی دماوند و با همکاری پایگاه خبری عصر شرق به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی از ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه سال ۱۳۹۹ پخش می‌شود، با اشاره به آثار خود اظهار کرد: کتاب اولم به عنوان «اعتصاب قلم» بوده که برگرفته از پایان‌نامه دوره کارشناسی ارشد است و کار تحقیقاتی خاص در حوزه تاریخی مطبوعات دوره پهلوی دوم به حساب می‌آید و انتشارات سوره مهر این کتاب را در سال ۱۳۹۷ منتشر کرده است.

وی افزود: کتاب دومی که به تازگی چاپ شده به نام «از مطبخ تا آشپزخانه» است که در این کتاب، ادای دینی به زادگاهی مادری خود داشته‌ام و به خورد و خوراک سنتی اهالی دماوند و به تغییراتی که در دهه‌های اخیر داشته، پرداخته است.

*جزو نخستین اعضای کتابخانه مسجد جامع دماوند بودم/ اگر کتابخانه نبود با مشکل مواجه می‌شدم

این پژوهشگر دماوندی در خصوص نقش کتاب و کتابخانه در موفقیت افراد گفت: کتابخانه به طور طبیعی بسیار تأثیر دارد؛ چراکه از بچگی با کتابخانه سر و کار داشتم و به کتابخانه مسجد جامع دماوند مراجعه می‌کردم و جزو نخستین اعضای این کتابخانه نیز محسوب می‌شوم.

غلامپور ادامه داد: چرخ زدن بین قفسه‌های کتاب من را با کتاب انس داد و با دوستانی به کتابخانه می‌رفتیم که در این فضا همراه بودند؛ بعدها در کتابخانه‌های دیگر از جمله کتابخانه مجلس حضور پیدا کردم و خود را مدیون کتابخانه می‌دانم که با توجه به رشته تاریخ ایران‌شناسی که دارم، اگر منابع کتابخانه‌ها نبود، با مشکل مواجه می‌شدم، چراکه در این رشته خیلی به منابع متعدد نیاز داریم.

*خانواده‌ها فرزندان خود را در معرض کتاب قرار دهند/ کتاب خواندن تحمیل نشود

وی با بیان اینکه خانواده‌ها تا می‌توانند باید فرزندان خود را در معرض کتاب قرار دهند، تصریح کرد: حضور در کتابخانه و جست‌وجو بین کتاب‌ها خیلی می‌تواند تأثیرگذار باشد؛ خانواده‌ها نباید کتاب خواندن را به فرزندان خود تحمیل کنند.

این نویسنده بیان کرد: گاهی مواقع تحمیل کتاب خواندن به بچه‌ها نتیجه عکس دارد؛ یعنی باید بچه‌ها را به خصوص در دوره دبستان آزاد بگذاریم که خودشان بین کتابخانه‌ها، کتاب‌فروشی‌ها و نمایشگاه‌های کتاب چرخ بزنند و جست‌وجو کنند تا علاقه خود به موضوعات را بیابند.

*ناگزیر به استفاده از کتاب‌های الکترونیکی هستیم/ اوج استفاده از رسانه‌های مجازی تعدیل می‌یابد

غلامپور در خصوص کتاب الکترونیکی افزود: با توجه به سابقه‌ای که دارم، با کتاب چاپی راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کنم، اما در عصر ارتباطات قرار داریم و ناگزیر هستیم که به سمت کتاب‌های الکترونیکی برویم؛ هر چند اعتقاد دارم که کتاب الکترونیکی جای کتاب چاپی را نمی‌گیرد.

وی اضافه کرد: امروز تنوع بسیاری در حوزه کتاب کودکان و نوجوانان وجود دارد و احساس می‌کنم که این اوج استفاده از رسانه‌های مجازی در سال‌های آینده تعدیل پیدا می‌کند، هر چند زمان آن مشخص نیست، اما کتاب اوضاع بهتری خواهد داشت.

انتهای پیام/