حمیدرضا مشهدی‌عباسی در یادداشتی نوشت: به بهانه سفر خانم سمیه رفیعی، رئیس فراکسیون محیط زیست و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی به شهرستان دماوند باید نکاتی را بیان کرد.

متاسفانه بیشترین اخبار شهرستان دماوند در سطح کشور بحث تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز می‌باشد.

اما مسائل بسیار مهم‌تری در تخریب محیط زیست دماوند و شرق استان تهران وجود دارد که باید مدیران کشور توجه ویژه به آن داشته باشند؛ اینکه ساخت و سازهای غیر مجاز به طبیعت دماوند و محیط زیست لطمه می‌زند، شکی در آن نیست، ولی شاخص‌های مهمی به عنوان حفاظت از محیط زیست وجود دارد که در این مطلب به مهم‌ترین آن می پردازیم.

موضوع مهم‌تر، آلودگی آب منطقه با ورود فاضلاب‌ها به رودخانه‌های در سطح منطقه می‌باشد که اهمیت زیست محیطی و بهداشتی دارد؛ اثرات مخرب آب آلوده به گیاهان و جانوران از کسی پوشیده نیست و پر واضح است که با افزایش جمعیت در شرق استان تهران با احداث شهرها و شهرک‌های جدید و وجود آبریزهای فراوان در این مناطق لزوم احداث سیستم جمع‌آوری فاضلاب شهری و روستایی را مشخص می‌کند.

بر اساس پیگیری‌های حقیر در دوره نهم این مهم به تصویب رسید، ولی قرار بود تا پایان ۹۶ پروژه جمع‌آوری فاضلاب شهری در شرق پایتخت به اتمام برسد، ولی به‌دلیل کم‌توجهی به شکل ضعیفی شروع این کار به درازا کشیده است؛ با توجه به اینکه هزینه کار را باید مردم پرداخت کنند، لزوم استفاده از شرکت‌ها و پیمانکارانی که به کار سرعت ببخشند، نمایان است.

این موضوع هرچه طولانی‌تر شود، هزینه‌های مردم افزایش می‌یابد و امروز هزینه انشعات از قراری یک میلیون تومان از سال ۹۴ به چند برابر افزایش یافته است.

به هر حال اگر طی دو سال گذشته باران رحمت الهی نبود، مشکلات فاضلاب شهری بسیار نمود می‌کرد، لذا این یک بحران است که باید مدیران استانی و کشوری به عنوان یک طرح ملی به آن نگاه کنند و به جز موضوع آب شرب جمعیت میلیونی استان تهران دشت‌های وسیع ورامین، پاکدشت و گرمسار و باغات بسیاری در زیر دست رودخانه‌ها در معرض خطر تخریب زیست محیطی هستند.

آلودگی تولیدات کشاورزی و به ویژه آلوده شدن آب سد ماملو مسئله مهمی است که نمی‌توان از کنار آن به سادگی گذشت.

امید است در این زمینه مدیران ذی ربط در کشور و استان به همکاری مسئولان شهرستان‌های شرق استان تهران این مهم را حل نمایند تا به محیط زیست آسیب کمتری وارد شود.

حمیدرضا مشهدی عباسی نوزدهم شهریور۹۹

انتهای پیام/