به گزارش پایگاه خبری عصر شرق به نقل از تسنیم، در ساعات پایانی روز گذشته فرصت ثبت‌نام برای کرسی‌های شورای روستایی به پایان رسید و امروز شاهد آمار تأمل‌ برانگیزی از افزایش مشارکت نیروی انسانی پرانگیزه و کار بلد برای دستیابی به مدیریت روستایی هستیم.

شوراها محلی برای مشارکت نمایندگان مردم در تعیین سرنوشت روستا که امیدواریم در دوره پیش رو با توجه به افزایش سطح مطالبات مردمی شاهد تحقق این امر مهم و تأثیرگذار باشیم.

شوراهای اسلامی روستایی از مهمترین تشکل‌ها و نهادهای غیردولتی هستند که زمینه‌های مشارکت مردم در برنامه‌های ترویجی را مهیا می‌سازند و نقش مهمی در اجرا و به هدف رساندن برنامه‌های ترویجی پیرامون توسعه پایدار روستایی دارد.

آمار و مستندات ارائه‌شده از سوی دستگاه‌های نظارتی نشانگر دمیده شدن روح تازه در شوراهای روستایی در سطح شهرستان‌های استان تهران است لذا مردم نیز باید آگاه باشند تا مبادا با انتخاب‌های نسبی و سببی سرنوشت روستا را به دست کسانی بسپارند که برنامه‌ای برای پیشرفت و توسعه روستای خود نداشته و در زمان بحران تنها نظاره‌گر باشند.

بر اساس نتایج ارائه‌شده از سوی فرمانداری‌ها مشارکت گسترده روستاییان از اقشار مختلف در رده‌های سنی و شغلی متفاوت در انتخابات شورای اسلامی شورای روستا دیده می‌شود.

آخرین اخبار و آمار ثبت‌نام متقاضیان کرسی‌های شورای روستایی در شهرستان‌های استان تهران در ادامه آمده است:

ثبت‌نام ۱۳۸ داوطلب عضویت در شوراهای اسلامی روستاهای قرچک

بهمن خطیبی اظهار داشت: با پایان یافتن مهلت قانونی هفت‌ روزه ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی روستاها، ۱۳۸ داوطلب در این شهرستان وارد عرصه انتخابات روستایی شدند و از مجموع داوطلبانی که برای ششمین دوره انتخابات شوراهای روستا ثبت‌نام کردند ۱۲۳ داوطلب مرد و ۱۵ داوطلب زن هستند.

فرماندار شهرستان قرچک در ادامه گفت: داوطلبان باید با پایبندی به قانون، از هرگونه تبلیغ زودهنگام بپرهیزند، چراکه طبق برنامه زمان‌بندی انتخابات ابتدا بایستی روند بررسی سوابق داوطلبان در مراجع چهارگانه و رسیدگی به صلاحیت آنان در هیئت‌های اجرایی و نظارت بخش مرکزی طی شود.

نامزدهای شورای روستا در خوزستان نسبت به دور قبل ۱۰ درصد افزایش یافته است ۱۱۹ داوطلب شوراهای اسلامی روستا در آران و بیدگل ثبت‌نام کردند ۳۵۰۰ نفر برای انتخابات شورای روستاهای کهگیلویه و بویراحمد ثبت نام کردند

ثبت‌نام ۱۴۸ داوطلب در روستاهای شهرستان بهارستان

هادی تمهیدی فرماندار بهارستان با اعلام ثبت‌نام ۱۴۸ داوطلب در روستاهای شهرستان بهارستان اظهار داشت: از ۱۴۸ داوطلبی که ثبت‌نام کردند ۴۶ داوطلب برای روستاهای بخش گلستان و ۱۰۲ داوطلب برای روستاهای بخش بوستان اعلام حضور کرده‌اند.

وی افزود: در روستای ریه بخش گلستان ۲۸ داوطلب ثبت‌نام کردند که از این تعداد ۲۶ داوطلب مرد و ۲ داوطلب زن هستند.

فرماندار بهارستان با اشاره برای روستای امامزاده باقر (ع) ۱۸ داوطلب نام‌نویسی نموده‌اند، گفت: از این ۱۸ داوطلب، ۱۵ داوطلب مرد و ۳ داوطلب زن هستند.

تمهیدی همچنین تعداد داوطلب روستاهای بخش بوستان را ۱۰۲ داوطلب اعلام کرد و تصریح کرد: از این تعداد ۵۳ داوطلب برای روستای اورین، ۲۹ داوطلب برای روستای همدانک و ۲۰ داوطلب برای روستای خیرآباد پایین ثبت‌نام نموده‌اند.

وی با بیان اینکه از ۱۰۲ داوطلب بخش بوستان، ۹۱ داوطلب مرد، ۱۱ داوطلب زن هستند، اظهار داشت: ۴۸ داوطلب مرد و ۵ داوطلب زن برای روستای اورین، ۲۶ داوطلب مرد و ۳ داوطلب زن برای روستای همدانک و ۱۷ داوطلب مرد و ۳ داوطلب زن برای روستای خیرآباد پایین نام‌نویسی نموده‌اند.

مشارکت گسترده روستاییان شهرستان ری برای ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی روستا

حسین توکلی کجانی معاون استاندار تهران، فرماندار ویژه شهرستان ری با اشاره به پایان مهلت ثبت‌نام از داوطلبین ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی روستا اظهار داشت: با مشارکت گسترده روستاییان شهرستان ری ۷۱۶ داوطلب برای ۲۱۱ کرسی ثبت‌نام کردند که میزان مشارکت نسبت به دوره پنجم ۱۱ درصد افزایش داشته است و برای هر کرسی ۳/۴ داوطلب نام‌نویسی کرده‌اند.

وی افزود: بیشترین میزان استقبال داوطلبین برای کرسی‌های شوراهای اسلامی روستاها در بخش‌های تابعه شهرستان ری به ترتیب در بخش‌های مرکزی، کهریزک، قلعه‌نو، فشافویه و خاوران است که ۵۶۶ داوطلب از طریق حضور در بخشداری‌ها، ۵۷ داوطلب از طریق دفاتر پیشخوان دولت، ۵۰ داوطلب از طریق نرم‌افزار دسکتاپ و ۴۳ داوطلب از طریق اپلیکیشن موبایل نام‌نویسی کرده‌اند.

فرماندار ویژه شهرستان ری در ادامه گفت: برای ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی روستاها و تیره‌های عشایری شهرستان ری در بخش کهریزک ۱۴۷ داوطلب مرد و ۴۰ داوطلب خانم، بخش مرکزی ۱۴۷ داوطلب مرد و ۳۷ داوطلب خانم، بخش قلعه‌نو ۱۴۷ داوطلب مرد و ۱۵ داوطلب خانم، بخش خاوران ۷۹ داوطلب مرد و ۱۵ داوطلب خانم و بخش فشافویه ۸۰ داوطلب مرد و ۹ داوطلب خانم ثبت‌نام کرده‌اند.

توکلی تصریح کرد: بیشتر داوطلبانی که برای انتخابات شوراهای اسلامی روستا ثبت‌نام کرده‌اند در رده شغلی آزاد، کارمند، کشاورز و فرهنگی بوده و بیشترین مدرک تحصیلی داوطلبان در مقاطع کارشناسی و دیپلم است و همچنین بیشترین رده سنی داوطلبان بین ۳۶ تا ۴۰ سال و بعد از آن رده سنی ۴۱ تا ۴۵ سال بوده و ۷۴ داوطلب دارای سابقه ایثارگری هستند.

انتهای پیام /ح