به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، شاهرخ جهانشاهی در نشست هماهنگی ستاد اربعین حسینی که ظهر امروز در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به پیش‌رو بودن راهپیمایی عظیم اربعین حسینی، هماهنگی‌های لازم در این خصوص انجام می‌شود.

وی افزود: در این راستا دولت باید مقدمات مسائل زیرساختی را آماده کند و سایر موضوعات به زائران و هیأت‌ها بازمی‌گردد، اما نکته قابل توجه در این میان، مردمی بودن ستاد اربعین است.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار دماوند ادامه داد: خوشبختانه با توجه به هماهنگی‌های صورت گرفته، اقدامات خوبی در این راستا انجام شده و امیدواریم که در سال جاری نیز شاهد برنامه‌ریزی خوبی در خصوص عزیمت زائران از شهرستان دماوند باشیم.

جهانشاهی خاطرنشان کرد: زیارت حرم مطهر امام حسین (ع) با پای پیاده، ریشه تاریخی دارد و از زمان ائمه وجود داشته است، هرچند در زمان صدام این امر ممنوع شده بود، اما پیاده‌روی اربعین برای ما و مسلمین جهان موضوع مهمی است و در عرصه بین‌المللی بازتاب وسیعی دارد.

وی با بیان این که باید از ظرفیت پیاده‌روی اربعین استفاده کرد، گفت: این امر تأثیرات فردی، اجتماعی، امنیتی و حقوقی دارد؛ یکی از اثرات آن، بحث گسترش و احیای ارزش‌های اسلامی، وحدت امت واحده اسلامی و آمادگی برای دفاع با توجه شرایط امروز است.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار دماوند تأکید کرد: این امر موجب ایجاد آمادگی جهاد بین مسلمین برای دفاع از دین و جامعه دینی برابر دشمن بوده و بیانگر برتری دنیای اسلام، تفکر بیداری مسلمانان و حمایت از اندیشه مستضعفان جهان است.

جهانشاهی بیان کرد: شهرداری‌ها، اصناف، ادارات صنعت، معدن، تجارت، جهاد کشاورزی و سایر نهادها باید برنامه‌ریزی مناسبی در راستای پیاده‌روی اربعین حسینی داشته و از این حرکت عظیم پشتیبانی کنند.

وی از تشکیل کمیته‌هایی در این راستا خبر داد و گفت: این کمیته‌ها بر اساس تعاریف استان در دو بخش رودهن و مرکزی، تشکیل می‌شود و حمایت‌های لازم نیز از جهت معنوی و مالی صورت می‌گیرد؛ علاوه بر این نذورات مردم از ستاد اربعین، جمع‌آوری و ساماندهی می‌شود تا برای موکب‌های اربعین ارسال شود.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار دماوند همچنین از لزوم اخذ ویزا برای شرکت در پیاده‌روی اربعین خبر داد و بیان کرد: با توجه به موضوعات پیش‌آمده در سال گذشته، تذکراتی مبنی بر لزوم اخذ ویزا برای عبور از مرز داده شده است و ما بر اساس برنامه ابلاغی از استان پیش می‌رویم.

وی عنوان کرد: جمع‌آوری کمک‌ها و نذورات در خصوص موکب نیز باید از طریق فرمانداری با محوریت ستاد اربعین استان تهران صورت گیرد.

انتهای پیام/س