فریدون علیخانی: جلسات شورای شهر لازم است که طبق ماده ۱۵ قانون شوراها، مصوب سال ۸۲ و اصلاحیه آن در سال ۱۳۹۰ علنی باشد و غیرعلنی بودن آن با رأی دو سوم اعضای آن امکان‌پذیر است؛ همچنین در آیین‌نامه شوراها آمده که مردم می‌توانند در جلسات شورای شهر حضور یابند.

از این رو، حضور خبرنگاران و شهروندان در جلسات شورا، نه تنها تهدید نیستف بلکه فرصتی برای شوراهاست، زیرا حضور افکار عمومی در جلسات شورای شهر باعث می‌شود تا اعضای شورا با دقت بیشتری تصمیم بگیرند و تصمیمات و مصوبات شورا جهت اطلاع از امور به صورت شفاف در اختیار مردم قرار گیرد.

امروزه شفافیت لزوم همه شهرها از جمله دماوند است و باعث پیشرفت و آبادانی شهر خواهد شد؛ متاسفانه در دوره چهار سالی که گذشت و با پیگیری‌های که انجام شد و علیرغم قول‌هایی که دادند، موفق نشدیم که جلسات شورا علنی برگزار گردد.

یکی از علل دستگیری‌های گسترده در شوراها و شهرداری‌های شهرستان دماوند، نبود نظارت مردم بر شوراها و شفاف نبودن مصوبات و تصمیمات شورا و شهرداری‌های شهرستان است که در دوره جدید، با این نظارت باعث جلوگیری بخش عمده‌ای از این اتفاقات خواهد شد.

شوراها توسط مردم انتخاب می‌شوند و مردم حق دارند که عملکرد شورا را نقد و بررسی نمایند؛ ماده ۱۵ قانون شوراها می‌گوید جلسات شوراها علنی و با حضور دو سوم اعضا رسمیت می‌یابد، اما سوال اینجاست در پنج دوره گذشته علی‌الخصوص این دوره که خیلی پیگیر این موضوع بودم، چرا تا به حال این مهم اتفاق نیفتاده است؟

این دوره از شوراها که روبه پایان است و هیچیک از شوراها به این ماده قانونی عمل نکردند، ولی با توجه به انتخابات خرداد ماه، همه کاندیداها باید مد نظر داشته باشند که اصلی‌ترین مطالبه مردم در این انتخابات از کاندیداها «جلسات علنی شورا و شفافیت در قراردادهای شهرداری» است و انتخاب شهردار جدید و مصوبات شورای شهر در شهرها به ویژه شهر دماوند لازم است که علنی و با حضور خبرنگاران و مردم برگزار شود.

مردم و به ویژه رسانه‌ها این حق را باید داشته باشند که در جلسات شورا شرکت کرده و از مصوبات شورا اطلاع پیدا کنند.

قطعا با آغاز فعالیت‌های انتخاباتی و آغاز رسمی تبلیغات کاندیدها، این مطالبه را با راهکارهای پیشنهادی خود مردم به جد پیگیری خواهیم کرد تا شاهد حضور یک شورای متعهد، پویا و توانمند در شهر دماوند باشیم.

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط:

* پیگیری خبرنگاران برای نشست علنی شوراها در دماوند

*حضور خبرنگاران در نشست‌های علنی شورا از حقوق شهروندی است/ شوراها عملکرد خود را شفاف‌سازی کنند

*چرا خبرنگاران به جلسات شوراها راه داده نمی‌شوند؟/ غرض شخصی با کسی نداریم