به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کتاب «بصیرت از نگاه قرآن» اثر علی‌مراد سعیدی از سوی انتشارات کتاب جمکران منتشر شد.

بی‌شک قرآن کتاب هدایت بشریت است آنطور که فرمود «ذلک الکتاب لاریب فیه هدیً للمتقین» و بر همه مسلمانان فرض و واجب است تا با مراجعه به آن کتاب الهی راه گمشده را بیابند و به صراط مستقیم رهنمون گردند. در جهان پر از شر و شور امروز که به راحتی عده‌ای حق را باطل و باطل را حق جلوه می‌دهند و فضا را غبارآلود می‌کنند با تمسک به قرآن می‌توان حق و باطل را از هم تشخیص داد و به فتنه‌ها پی برد.

قرآن آن کتاب جامع و معجزه الهی ابزار تشخیص حق و باطل را «بصیرت» معرفی می‌کند و با ارائه درس‌هائی به بشریت با نظر در تاریخ گذشتگان و عاقبت آنها، از پیروانش می‌خواهد تا عبرت بگیرند و فرمود «فاعتبروا یا  اولی الابصار» یعنی ای اهل بصیرت عبرت بگیرید.

بصیرت خط کش و معیاری است  که قرآن در دست بشر قرار داده است تا با چشم دل ببیند زیرا چشم دل فراتر از عقل است، بصیرت ابزار یک عارف الی الله است تا با دل ببیند و عقل ابزار یک فیلسوف است تا از چیستی اشیاء بپرسد و اگر چنین شد قطعا انسان‌ها به راه سعادت خواهند رفت. قرآن شاخصه‌های بصیرت را تعین فرمود: شناخت امام و رهبر دینی و حرکت در مسیر او از شاخصه‌های بصیرت است که از آموزه‌های قرآن است.  اگر در عهد موسی (ع) بنی اسرائیل که بارها معجزات عظیم جناب موسی را مشاهده کردند، ناگهان در غیاب رهبر و پیشوای خویش فریب مکر سامری را می‌خورند و گوساله‌ای زرین را می‌پرستند، به دلیل آن است که امام و پیشوا و رهبر خویش را نتوانستند بشناسند لذا به بیراه رفتند.

قرآن عوامل بصیرت افزائی را به ما یاد داد تا با تآمل و تفکر و عبرت از حوادث تلخ و شیرین و سیر در تاریخ گذشتگان و رعایت تقوا بر بصیرت خود بیفزائیم و در این راه الگوهائی چون پیامبر اعظم و دیگر انبیاء الهی و مؤمنانی چون مؤمن آل فرعون و آسیه را معرفی نمود تا با سرمشق قرار دادن آنها از مسیر حق دور نمانیم.

«بصیرت» گمشده بشر امروز نیز است در جوامعی که فتنه‌ها غوغا می‌کند تنها «بصیرت» است که به داد بشریت خواهد رسید همان چیزی که امروز دغدغه رهبر عظیم الشأن ما نیز هست و بارها مسئولین نظام جمهوری اسلامی و آحاد ملت، خصوصا روشنفکران جامعه را به کسب«بصیرت» دعوت نمود.

آنچه نویسنده کتاب «بصیرت از نگاه قرآن» را تشویق نمود تا در خصوص این عنوان هدایتگر قرآنی، دست به قلم شود، این بود تا مشتاقان مفاهیم قرآن و آنان که در صدد کسب این معرفت عظیمند را از سرچشمه زلال قرآن سیراب کند.

محتوای این کتاب نه تخیلات یک نویسنده است بلکه آموزه های قرآن است که بیانگر دغدغه الهی برای هدایت بندگان خویش است. که نویسنده نیز تشنه کسب آن آموزه‌های بزرگ الهی بوده است.

کتاب «بصیرت از نگاه قرآن» در شمارگان یک هزار نسخه و با قیمت 10هزار تومان منتشر شده و در کتابفروشی‌های سراسر کشور و فروشگاه‌های پاتوق کتاب در مراکز استان‌ها قابل تهیه است.

انتهای پیام/