به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، مجید صفری بعد از ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و فرارسیدن ایام دهه مبارک فجر با اشاره به مهم‌ترین اقدامات انجام شده در یک سال گذشته در شهرستان دماوند اظهار کرد: مهم‌ترین اتفاق، برگزاری نشست مشترک شورای برنامه‌ریزی استان تهران و کمیته برنامه‌ریزی دماوند بود که اولویت‌های این شهرستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: این نشست، ۴۸ مصوبه در حوزه‌های مختلف داشت که با تلاش‌های صورت گرفته، ۹۲ درصد مصوبات محقق شده است و امیدواریم تا پایان سال جاری چند درصد باقی مانده را انجام دهیم.

فرماندار شهرستان دماوند با بیان اینکه بسیاری از مسائل سال‌های قبل این شهرستان را به نتیجه رسانیم، گفت: یکی از این مشکلات مربوط به شهرک‌ صنعتی شماره دو دماوند بود که اکنون این شهرک در حال واگذاری زمین بوده و مشکلات دیگر آن از جمله آب، برق و گاز رفع شده است.

صفری تصریح کرد: شهر دماوند با مصوبه هیأت دولت به عنوان ۱۴ شهر نمونه گردشگری کشور انتخاب شده بود، اما هیچ اقدامی در این خصوص صورت نگرفته بود که دستگاه‌ها را ملزم کردیم تا اقداماتی در این حوزه انجام دهند؛ در این خصوص، ۳۰ نقطه گردشگری در حوزه شهری و ۶۰ نقطه گردشگری در روستاها تعریف شده است.

وی بیان کرد: تاکنون در حوزه روستایی ۱۱ نقطه گردشگری و در حوزه شهری هفت نقطه گردشگری توسط سرمایه‌گذاران انجام شده و در ایام دهه فجر نیز بخشی از پروژه‌های گردشگری شهرستان دماوند افتتاح خواهد شد.

فرماندار شهرستان دماوند با اشاره به آغاز عملیات اجرایی پروژه جمع‌آوری شبکه فاضلاب در این شهرستان افزود: درصدد هستیم که با اجرای پروژه جمع‌آوری فاضلاب، آب را از حالت یک بار مصرف خارج و نسبت به حفظ محیط زیست اقدام کنیم که بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان برای اجرای این پروژه هزینه برآورد شده است.

صفری تأکید کرد: اگر بخواهیم برای اجرای پروژه فاضلاب به منابع دولتی اتکا کنیم، معلوم نیست که چند سال پروژه به طول می‌انجامد و بنابراین مجبور هستیم مردم را به مشارکت بطلبیم؛ پیش‌فروش ویژه انشعاب فاضلاب آغاز شده و تقسیط سه ساله آن را به چهار سال تبدیل کردیم و برای احداث تصفیه‌خانه فاضلاب از دولت کمک گرفته‌ایم.

وی در خصوص مسائل مالی پروژه فاضلاب تصریح کرد: به شرکت آب و فاضلاب اعلام کردیم کسانی که در پرداخت هزینه‌ها مشکل دارند، موارد را بررسی و اقدامات لازم را انجام دهند تا خیلی به مردم فشار وارد نشود.

فرماندار شهرستان دماوند بیان کرد: یکی از دیگر اتفاقات مهم در سال ۹۷، تهیه سند چشم‌انداز توسعه شهرستان دماوند بود؛ در ابتدا به مردم قول دادیم که هیچ اقدامی بدون کار کارشناسی و مطالعه انجام نشود و این موضوع جز برنامه‌ریزی محقق نمی‌شود؛ تهیه سند چشم‌انداز در استان مطرح شد و با برگزاری نشست‌های مختلف این سند آماده ابلاغ است که به زودی انجام می‌شود.

صفری با بیان اینکه دماوند از برخی نابسامانی‌هایی رنج می‌برد، افزود: برخی اراضی و امتیازاتی به صورت بی‌ضابطه واگذار شده بود که تأکید کردیم تا این امور را ساماندهی کنیم؛ ۴۰ شهرک مسکونی در شهرستان دماوند وجود دارد که برخی ضابطه احداث شده و جلوگیری از این نابسامانی‌ها یکی از اهداف ما بود.

وی با اشاره به اینکه برخی از پروژه‌ها در شهرستان دماوند سال‌ها معطل مانده بود، گفت: یکی از این پروژه‌ها، احداث ساختمان مرکز هتل‌داری فنی و حرفه‌ای بود که با پیگیری‌های انجام شده برای اتمام و احیای پروژه به شهرداری دماوند تحویل داده شد و درصدد هستیم که پروژه‌های معطل مانده را حتماً تعیین تکلیف کنیم.

فرماندار شهرستان دماوند در ادامه با اشاره به برنامه‌های دهه مبارک فجر در این شهرستان تصریح کرد: نمایشگاه دستاوردهای انقلاب اسلامی شهرستان دماوند در ایام دهه فجر با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح خواهد شد و این نمایشگاه علاوه بر مرکز شهرستان در هر پنج شهر نیز به صورت جداگانه برپا شده است.

صفری از بهره‌برداری ۱۲۹ پروژه با اعتبار ۷۰۰ میلیارد تومان به مناسبت دهه مبارک فجر در شهرستان دماوند خبر داد و بیان کرد: با وجود محدودیت‌ها، اما تعداد و هزینه پروژه‌های دهه فجر نسبت به سال گذشته افزایش چند برابری داشته است.

وی ادامه داد: پروژه‌های شاخصی در شهرستان دماوند وجود دارد که درصدد هستیم تا با حضور مسؤولان ارشد کشوری مورد بهره‌برداری قرار گیرد و امیدواریم که این پروژه‌ها در اشتغال‌زایی مردم مؤثر واقع شود و از آن استفاده کنند.

فرماندار شهرستان دماوند با اشاره به برخی بهره‌برداری پروژه‌های مهم در این شهرستان افزود: افتتاح گلخانه در رودهن، افتتاح سفال و سرامیک در آبسرد، افتتاح خانه‌ بهداشت وادان، افتتاح پروژه‌های عمرانی و آموزشی مدرسه کودکان استثنایی و مدرسه معرفت، افتتاح مدرسه برکت شهر آبعلی، افتتاح مجتمع گردشگری در منطقه هزاردشت آبعلی، افتتاح بخش اورژانس بیمارستان حضرت فاطمه (س) شهر دماوند، کلنگ‌زنی تصفیه‌خانه و شبکه فاضلاب شهرهای دماوند، افتتاح ۹ پروژه بوم‌گردی و اقامتی و افتتاح پروژه‌های عمرانی شهر کیلان از جمله مهم‌ترین برنامه‌های دهه مبارک فجر است.

صفری ادامه داد: از دیگر برنامه‌ها می‌توان به افتتاح مدرسه زینبیه و حوزه علمیه خواهران در دماوند، رونمایی از المان شهدای شهر آبسرد، واگذاری مرحله نهایی پیست اسکی و هتل آبعلی به شهرداری و تعیین سرمایه‌گذار جهت اجرای برنامه طرح بزرگ فرهنگی و ورزشی برای آن، آغاز عملیات گازرسانی به ۱۵ روستای دماوند و افتتاح پروژه‌های متعدد عمرانی در روستاها اشاره کرد.

وی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۷، ۱۲۵ چاه غیرمجاز در شهرستان دماوند پر و مسلوب‌المنفعه شده است، افزود: مصمم هستیم که تمام چاه‌های غیرمجاز در شهرستان دماوند را مسدود کنیم و همچنین امسال ۵۰ فقره کنتور هوشمند برای چاه‌های مجاز توسط اداره امور منابع آب نصب شده است.

رئیس شورای تأمین شهرستان دماوند در خصوص وجود اتباع خارجی در این شهرستان گفت: دماوند در سال‌های گذشته فضایی شد تا بسیاری از اتباع خارجی در این شهرستان سکوت پیدا کنند و اکنون آنها جزئی از جمعیت شهرستان دماوند هستند؛ در این خصوص، دنبال این هستیم که اتباع غیرمجاز را شناسایی کنیم و تمام ارگان‌های مربوطه نسبت به این موضوع اقدام می‌کنند تا آنها را ساماندهی کنیم.

انتهای پیام/س