به گزارش پایگاه خبری البرز شرق از دماوند، فتح الله فروغی امروز در حاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب شهرستان دماوند در جمع خبرنگاران با اشاره به تعداد ناشران اظهار کرد: در مجموع تعداد ناشران براساس آنچه که وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام می کند، نزدیک به ۱۲ هزار پروانه نشر است، اما الزاما این نیست که تمام افرادی که پروانه نشر دارند، در حوزه نشر فعال باشند.

وی ادامه داد: ناشران هر سال تقریبا حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار عنوان کتاب را در کل کشور تولید می کنند.

عضو هیأت مدیره اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران تصریح کرد: اکنون در حوزه کتاب وضعیت مناسب نیست؛ خوانندگان کمی در بخش کتاب و کتاب خوانی داریم به همین دلیل در حوزه صنعت نشر با رکود مواجه هستیم.

فروغی با بیان اینکه امیدواریم که جامعه به سمتی هدایت شود که جامعه کتاب خوان بسیار داشته باشیم، افزود: صنعت کتاب ما امروز با رکود روبرو است، چون استقبال لازم از خواندن کتاب فراهم نشده و این یکی از مشکلات در این حوزه است.

عضو هیأت مدیره اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران در خصوص راهکاری که می توان مشکل کتابخوانی را رفع کرد، گفت: مهم ترین راهکار این است که آموزش و پرورش سعی کند تا فرزندان کتاب خوان تربیت کند، با این روش، این مشکل قابل رفع شدن است.

فروغی با اشاره به توصیه ای به جوانان تصریح کرد: اگر جوانان با هم به گفت و گو بپردازند، نیازمند دانش هستند و دانش نیز از طریق کتاب فراهم می شود.

وی بیان کرد: بسترهای مجازی فرصت خوبی را ایجاد می کنند تا آنچه را که ناشران به طور فیزیکی دارند به صورت مجازی هم داشته باشند.

عضو هیأت مدیره اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران گفت: انتظار می رود تا حق و حقوق مترتب بر آثار غیر فیزیکی هم از سوی خوانندگان رعایت شود، اما متأسفانه این موضوع در جامعه ما ناشناخته است.

فروغی ادامه داد: مخاطبان و خوانندگان باید توجه کنند، وقتی یک مؤلف یک اثر را تولید می کند، حقی دارد که این حق تنها از طریق فیزیک کتاب برآورده نمی شود بلکه از طریق مجازی نیز باید این حق و حقوق پرداخته شود.

وی خاطر نشان کرد: من از مخاطبان خواهش می کنم تا از سایت های نامعتبر استفاده نکنند چون غیر شرعی و غیر اخلاقی است.

انتهای پیام