به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، عین‌الله اسفندیار در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری فارس استان تهران درباره وضع عشایر در فیروزکوه اظهار کرد: هر فصل یک بار جلسه شورای عشایر در شهرستان با ریاست فرماندار و حضور دستگاه‌های خدمات رسان برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: دستگاه‌های خدمات رسان در شهرستان فیروزکوه در جلسه شورای عشایر کارنامه خدمات خود به عشایر را تشریح می‌کنند.

مسؤول اداره امور عشایر شهرستان فیروزکوه با بیان اینکه آب شرب و شرایط کوچ و خدمات بهداشت و درمان و واکسیناسیون از ابعاد بررسی مشکلات عشایر در این جلسات است، تصریح کرد: هر دستگاهی بر حسب وظیفه‌ای که دارد میزان خدمات‌رسانی خود را توضیح می‌دهد.

اسفندیار با تأکید بر اینکه ۹۰۰ خانوار عشایر در فیروزکوه استقرار دارند، اضافه کرد: ۰۰ ۶ خانوار عشایر بومی هستند و ییلاق و قشلاق خود را در مراتع شهرستان انجام می‌دهند، ۳۰۰ خانوار هم عشایر میهمان از شهرستان‌های استان سمنان مانند مهدی‌شهر، سرخه و … هستند.

وی با اشاره به اینکه کوچ عشایر میهمان به مناطق ییلاقی فیروزکوه ۱۰۰ روزه است، تصریح کرد: این عشایر به اصلاح در مناطقی که نام آن زا خیز می‌نامند مستقر می‌شوند.

مسؤول اداره امور عشایر شهرستان فیروزکوه با بیان اینکه عشایر در حوزه تولید گوشت قرمز و فراورده‌های لبنی فعال‌اند، اضافه کرد: شیر گوسفندی تا مبلغ ۱۱ هزار تومان در بازار مصرف به مصرف‌کنندگان عرضه می‌شود و عشایر در بخشی این شیر را به فراورده‌های لبنی تبدیل می‌کنند.

اسفندیار با تأکید بر اینکه عشایر فیروزکوه هشت، ۹ قلم محصول لبنی تولید می‌کنند، تصریح کرد: این محصولات با واسطه و دلالی به بازار عرضه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه عشایر فیروزکوه یک هزار و ۲۵۰ تن گوشت قرمز تولید می‌کنند، اضافه کرد: به خاطر موقعیت جغرافیایی فیروزکوه بین سه استان سمنان، تهران و مازندران، شهرهای ساری، آمل، تهران و سمنان بازار عرضه تولیدات گوشت قرمز عشایر است.

مسؤول اداره امور عشایر شهرستان فیروزکوه با بیان اینکه از محورهای اصلی برنامه شورای عشایر دفترچه دام است، تصریح کرد: شرکت تعاونی عشایر فعال است.

اسفندیار با تأکید بر اینکه ۳۰۰ خانوار از بین ۶۰۰ خانوار عشایر بومی فیروزکوه عضو این شرکت هستند، اظهار کرد: ولی به خاطر خدمات محدود دیگر عضوگیری انجام نمی‌دهد.

منبع: فارس

انتهای پیام/