به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، مجید صفری در گفت‌وگویی با اشاره بازدیدهای انجام شده در ول سه ماه نخست سال جاری به بیان گزارش کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در راستای رونق تولید پرداخت.

وی افزود: در طول ۶ هفته، از تعداد هشت واحد تولیدی در شهرستان دماوند بازدید به عمل آمد که ۵۵ مصوبه به همراه داشت.

*تخصیص آب به دماوند از محل پمپ چاه‌های غیرمجاز

فرماندار دماوند ادامه داد: در پی بازدید از کارخانه آب معدنی دماوند، مشکلاتی مانند عدم فعالیت خطوط تولید به علت تخصیص نیافتن آب، کمبود عرضه و عدم تأمین مواد پتروشیمی و مواد اولیه مطرح شد.

صفری اضافه کرد: در این راستا با توجه به دستور وزیر نیرو مبنی بر مساعدت در تخصیص آب به شهرستان دماوند از محل پمپ چاه‌های غیرمجاز و تأمین نیاز آبی و طرح‌های سرمایه‌گذاری، مکاتبه‌ای با استانداری جهت رفع مشکلات واحدهای تولیدی انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: حق‌آبه فعلی این کارخانه ۱۴ لیتر بر ثانیه است و حق‌آبه مورد نیاز، افزایش چهار لیتر بر ثانیه است و در صورت تحقق، برای ۱۵ نفر موقعیت اشتغال‌ ایجاد و افزایش سرمایه به همراه خواهد داشت.

فرماندار دماوند از طرح پرونده شرکت آب معدنی مبارک‌آباد و مرغ نمونه در کارگروه تسهیل و رونق تولید استان تهران خبر داد.

صفری در مورد واحد پرورش ماهی رودافشان نیز بیان کرد: این واحد پس از رفع مشکلات و موانع اداری بین تولیدی و امور منابع آب به چرخه تولید بازگشت.

وی در خصوص کشت و صنعت اصیل لار بیان کرد: این واحد تولیدی با مشکلاتی اعم از عدم پرداخت معوقات بیمه تأمین اجتماعی، عدم پرداخت معوقات بدهی مالیات با توجه به تقسیط انجام شده، معوقات و بدهی به بانک کشاورزی، نوسانات قیمت و عدم تأمین مواد اولیه خوراک دام و افزایش قمیت ظروف پلاستیکی شیر همراه بود.

*تقسیط بخشودگی بدهی مالیاتی واحدهای تولیدی

فرماندار دماوند تصریح کرد: در این راستا، مکاتبه‌ای با مدیرکل مالیاتی شرق استان تهران به جهت تقسیط بخشودگی بدهی مالیاتی شرکت انجام شد؛ با توجه به بدهی سنگین بانکی این شرکت به بانک کشاورزی و عدم امکان پرداخت بدهی، مقرر شد که شرکت نسبت به پرداخت مبلغ ۸۵۰ میلیون تومان از بدهی به بانک کشاورزی اقدام و بانک پیگیری‌های لازم را جهت امهال پرداخت تسهیلات اخذ شده برای سال جاری معمول کند.

صفری عنوان کرد: علاوه بر این تعهدی از مدیرعامل این شرکت جهت افزایش تولید از ۱۰ درصد به ۵۰ درصد از ظرفیت کارخانه و خودداری از تعدیل نیرو اخذ شد؛ بانک تجارت رودهن نیز متعهد شد که نسبت به امهال بدهی معوقه و مساعدت‌های لازم در این خصوص اقدام کند.

وی در خصوص کشت و صنعت کوهسار گفت: این واحد دارای مشکلاتی مانند عدم تأمین زیرساخت‌های پروژه مانند آب، برق و گاز و عدم صدور سند توسعه اداره راه و شهرسازی به نام شرکت و به تبع آن عدم دریافت تسهیلات مواجه بود.

فرماندار دماوند ادامه داد: در این خصوص شهرداری رودهن در حال انجام اقدامات فنی و قانونی جهت صدور مجوز حفاری گاز و مجوز افزایش بنا است؛ آبفای رودهن نیز نسبت به فروش انشعاب آب شرب به شرکت اقدام کرده است.

صفری اظهار داشت: همچنین اداره برق رودهن نیز نسبت به انجام مراحل کارشناسی و فنی جهت تأمین برق اقدام نموده و ترانس برق طی هفته آتی نصب می‌شود که در صورت راه‌اندازی، برای ۵۰ نفر اشتغال‌زایی مستقیم ایجاد خواهد شد.

وی اشاره‌ای به استخر پرورش ماهی رودافشان داشت و بیان کرد: این استخر با مشکلاتی مانند بدهی آب‌بها با مصرفی آب منطقه‌ای استان و شکایت امور منابع از واحدهای تولیدی در مراجع قضایی همراه بود.

*مشکل بلوکه شدن تسهیلات شرکت تکاب‌اتصال برطرف شد

فرماندار دماوند عنوان کرد: امور منابع آب در این خصوص نسبت به بررسی مجدد در خصوص حق موقت آب و کاهش مبالغ تعیین شده اقدام می‌کند.

صفری در خصوص واحد پرورش بوقلمون روستای کلاک گفت: این واحد با مشکلاتی مانند عدم توانایی در پرداخت هزینه خرید اشتراک آب شرب روستایی، عدم توان پرداخت تسهیلات دریافتی سررسید شده به بانک کشاورزی و عدم گازرسانی به واحدهای تولیدی مواجه است.

وی به مشکلات شرکت تکاب اتصال پرداخت و اظهار داشت:  در این خصوص، مشکلاتی مانند مالیات بر ارزش افزوده و عدم امکان پرداخت قسط دوم وام خرید تجهیزات خط تولید توسط بانک توسعه تعاون به شرکت مطرح بود.

فرماندار دماوند تصریح کرد: در این خصوص مکاتبه‌ای با استانداری تهران جهت طرح مشکل دریافت و انتقال وام خرید ماشین آلات و تجهیزات شرکت در شورای بانک های استان انجام شد؛ همچنین مکاتبه‌ای با اداره کل بر ارزش افزوده استان تهران جهت رفع مشکل مالیاتی با نظر مساعد صورت گرفت؛ این شرکت تاکنون تعدیل نیرو نداشته و با افزایش تولید سعی در حفظ اشتغال دارد.

صفری عنوان کرد: علاوه بر این مشکل بلوکه شدن تسهیلات شرکت تکاب اتصال برطرف شد و ۲۸ میلیارد تومان تسهیلات جهت خرید خط تولید پرداخت شد.

*صدور مجوز حفاری گازرسانی به واحدهای ریخته‌گری

فرماندار دماوند در مورد کارگاه ریخته‌گری فدرال نیز خاطرنشان کرد: این کارگاه با مشکل درخواست تخصیص وام در قالب سرمایه در گردش و خرید مواد اولیه جهت ادامه چرخه تولید مواجه بود.

وی ادامه داد: در این خصوص به جهت تأمین وام سرمایه در گردش و خرید مواد اولیه کارگاه ریخته‌گری فدرال، مکاتبه‌ای با استانداری محترم و سرپرستی بانک صادرات شرق استان تهران انجام شد که در صورت تحقق برای پنج الی هفت نفر اشتغال‌زایی خواهد داشت.

فرماندار دماوند با اشاره به مشکلات واحدهای ریخته‌گری اسلام‌آباد گفت: مشکلات این واحدها شامل درخواست تخصیص وام در قالب سرمایه در گردش و خرید مواد اولیه تأمین آب شرب، گازرسانی به واحدهای ریخته‌گری اصطلک و ایجاد شرایط جهت انتقال واحدها به شهرک صنعتی دماوند بود.

صفری ادامه داد: در این خصوص دستور لازم توسط فرمانداری جهت صدور مجوز حفاری گازرسانی به واحدهای صنعتی به شهرداری دماوند صادر شد.

وی تصریح کرد: در نشست کارگروه رونق تولید، موضوع انتقال واحدهای ریخته‌گری به شهرک صنعتی دماوند ۲ در حضور مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مطرح و مقرر شد که در نشست کارگروه تسهیل با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری و مدیرکل حفاظت محیط زیست، این موضوع بررسی شده و تصمیم نهایی اتخاذ شود.

فرماندار دماوند گفت: در صورت انتقال واحدها به شهرک صنعتی ۲ و بهره‌مندی از تسهیلات بانکی مورد نیاز، موقعیت اشتغال برای پنج تا ۱۰ نفر در این کارگاه فراهم می‌‌شود.

انتهای پیام/س