به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، «مهدی حیدری» بخشدار مرکزی دماوند در هفتمین قسمت، میهمان ویژه‌برنامه « ۴۰ در ۱۰» پایگاه خبری عصر شرق است.

در هفتمین قسمت ویژه‌برنامه « ۴۰ در ۱۰» حوزه روستایی دماوند در قبل و بعد از انقلاب اسلامی مقایسه شده است که مهم‌ترین مطالب و فیلم آن را می‌توانید در قسمت زیر مطالعه و مشاهده کنید.

*وضعیت آب، برق و تلفن در روستاها قبل و بعد از انقلاب چگونه بود؟

حیدری: وقتی شعارهای دوران انقلاب را به یاد می آوریم و اهداف حضرت امام را دنبال و مطالعه میکنیم، عمده ترین هدف انقلاب رسیدگی به محرومان به لحاظ نیازهای اولیه زندگی و چه به لحاظ نیازهای معنوی و فرهنگی بود که پس از پیروزی انقلاب به دستور امام نهادهایی ایجاد شده همچون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی یا جهاد سازندگی و شروع به کار این نهادها نشان از اولویت خدمات در روستاها بود.

در آن زمان روستاها عمدتاً از نیازها و خدمات اولیه محروم شده بودند که با شروع انقلاب اسلامی در اولویت کارهای اصلی انقلاب قرار گرفتند و با حضور نهادهای انقلابی زیرساخت‌های نیازهایی چون آب، برق و گاز و تلفن در سال‌های بعد از آن به نتیجه رسید و روستاهای بخش مرکزی دماوند از این نعمت بزرگ خدادادی محروم بودند و با همتی که مدیران و کسانی که در آغاز انقلاب اسلامی در زیر پرچم این نظام و فرمایشات حضرت امام در نهادهایی همچون جهاد سازندگی و بنیاد مسکن و دیگر دستگاه‌های مرتبط برق‌رسانی، گازرسانی و آب‌رسانی را به این روستاها آغاز کردند و ما در چهلمین سالگرد این اتفاق همه خدمات را در روستاهای شهرستان دماوند شاهد هستیم و این امکانات رو به گسترش است.

*در خصوص مهاجرت از روستا به شهر و بالعکس در قبل و بعد از انقلاب؟

حیدری: در زمان قبل از انقلاب روستاها در در منطقه دماوند بیشتر کارهای سنتی اولیه را انجام می‌دادند و در حد دامداری یا کشاورزی کارها و زندگی خود را می گذراند، اما به مرور زمان در دوران انقلاب و با رفتن زیرساخت های اصلی در روستاها جدای از دامداری و کشاورزی نحوه و شیوه زندگی روستاییان تغییر پیدا کرد و با وجود این امکانات صنایعی همچون صنایع دستی به وجود آمد که در کنار دامداری و کشاورزی معیشت مردم را مدیریت می‌کرد.

مهاجرت در مدتی از این دوران از روستاها به شهرها داشتیم، چراکه احساس می‌شد تمام امکانات در شهرها توزیع شده است، اما با توجه به اینکه نظر دولت‌های مختلف در این ۴۰ سال رفتن امکانات و خدمات بیشتر به روستاها بود امروز شاهد این مهم هستیم که مهاجرت‌ها کمتر شده است و امیدواریم در سال‌های آینه مهاجرت معکوسی از شهرها به روستاها شاهد باشیم.

*شوراهای روستایی و ایجاد دهیاری در توسعه و رشد روستاها چه نقشی را دنبال میکنند؟

حیدری: یکی از شعارهای انقلاب اسلامی ما بحث جمهوریت نظام بود؛ جمهوریت نظام بر پایه مردم سالاری دینی است و اعتقاد این نظام بر پایه تصمیم‌گیری مردمی است که بتوانند برای زندگی خود تصمیم‌سازی کنند و دوران ارباب و رعیتی را از بین ببرند؛ ایجاد شوراها به دنبال همین شعار جمهوریت نظام بود که بتوانیم با کمک خود مردم برای آینده آن منطقه تصمیم‌گیری کنیم و نیازهای خود مردم را توسط آنها رفع کنیم.

به استناد همین موضوع مردم‌سالاری اصول مهمی را در قانون اساسی در شروع انقلاب اسلامی تدوین و پیش‌بینی کردند که ما امروز با حضور شوراها در روستاها و شهرها شاهد این برکت بزرگ هستیم که در کنار شوراها و شهرداران، دهیاران نیز در روستاها حضور پیدا کردند تا بتوانند تصمیم‌گیری‌های نمایندگان خود و مردم را به اجرا در بیاورند.

*در آخر، میزان اهمیت و بالقوه کردن ظرفیت‌های روستائیان، در قبل و بعد از انقلاب چگونه بوده است؟

حیدری: در زمانی که دوران انقلاب به وجود آمد، نگاه ویژه به روستاییان اتفاق افتاد؛ چراکه قبل از انقلاب و بعد از انقلاب را در حوزه روستایی مقایسه کنیم، نگاه حاکمیت در قبل به روستاییان به صورت وضوحی می‌بینیم که تفاوت دارد، چراکه توجه بسیار کمی که دوران قبل از انقلاب اتفاق افتاد، محرومیت‌های بزرگی را برای روستائیان به وجود آورد و بعد از انقلاب توجه خاص و ویژه‌ای به روستاییان شد، توانستند ظرفیت‌هایی که در روستاها وجود دارد، شناخته شود.

روستائیان در کل کشور و به خصوص در بخش مرکزی دماوند به عنوان پایه‌های اصلی صنعت گردشگری به حساب می‌آیند و ما می‌توانیم با توانایی‌هایی که در دل روستاهای ما در طبیعت و بکر این مناطق و صنایع‌دستی که وجود دارد، صنعتی پویا و توانا را در روستاهای بخش مرکزی دماوند در آینده شاهد باشیم.

انتهای پیام/س