به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، «سیدمحمد رفیعی‌طباطبایی» شهردار آبسرد و و «محمود نقیبی» رئیس شورای اسلامی شهر آبسرد در ششمین قسمت، میهمان ویژه‌برنامه « ۴۰ در ۱۰» پایگاه خبری عصر شرق هستند.

در ششمین قسمت ویژه‌برنامه « ۴۰ در ۱۰» حوزه شهر آبسرد در قبل و بعد از انقلاب اسلامی مقایسه شده است که مهم‌ترین مطالب و فیلم آن را می‌توانید در قسمت زیر مطالعه و مشاهده کنید.

«رفیعی‌طباطبایی» شهردار آبسرد:

شهرستان دماوند پیشینه خیلی قوی دارد و قدمت آن به سال‌های قبل برمی‌گردد.

شواهد نشان می‌دهد هسته اول سکونت‌گاه آبسرد در دو هزار سال قبل شکل گرفته و دلیل آن هم وجود منابع قابل توجه آب و زمین‌های مستعد کشاورزی در هومند آبسرد بوده که مردم حرفه کشاورزی و دامپروری را آغاز کردند.

این سکونت‌گاه کم کم به روستایی تبدیل می‌شود که تا ۱۳۷۵ این روستاها در جوار هم تاسکین و مرانک و آبسرد رشد پیدا کردند و در بهمن ماه سال ۱۳۷۵ از تجمیع این سه روستا و قلعه کهنه شهر آبسرد تأسیس می‌شود و جمعیت شهر بر اساس آمار رسمی سال ۱۳۹۵، ۱۰ هزار و ۶۴۸ نفر و مساحت محدوده و حریم بالغ‌بر ۱۰ هزار هکتار است.

بر اساس مطالعه، توسعه آبسرد بعد از انقلاب بسیار قابل توجه بوده همه ایران اسلامی بعد از انقلاب رشد ویژه ای داشته است

همان‌طور که در آمارها گفته می‌شود، آبسرد پس از انقلاب در شبکه راه‌ها توسعه ۵۰۰ برابری داشته است

حدود ۶ کیلومتر با جاده اصلی تهران – فیروزکوه فاصله دارد و یک راه خاکی با ظرفیت حمل و نقل و ترافیک بسیار پایین و حوادث و اتفاقات جاده ای زیاد داشت که بعد از انقلاب و دهه‌های گذشته تصمیم به جاده‌سازی گرفته می‌شود.

در حال حاضر، راه موصلاتی آبسرد به جاده تهران – فیروزکوه حدود ۱۰ کیلومتر بلوار ۴۵ متری با استانداردهای روز و کیفیت مطلوب در اختیار مردم است و استفاده می‌شود

قبل از انقلاب تنها یک روستا از گاز بهره‌مند بود، امروز پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ۲۵ هزار روستا از این نعمت برخوردار هستند؛ آبسرد نیز از این نعمت بهره‌مند است و ادارات مختلفی در شهر آبسرد وجود دارد و مردم از خدمات آن‌ها برخوردار هستند.

از نظر توسعه در بعد اقتصادی، معیشتی و خدمات‌رسانی به مردم اتفاقات بی نظیری افتاده است که حتماً به اطلاع نسل جوان خواهیم رساند.

وقتی معیشت مردم را در قبل و بعد از انقلاب مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم که اهداف انقلاب محقق شده و امروز از نظر زیرساخت‌های آموزشی در بعد تنوع و تکثر مدارس آبسرد مشکلی ندارد و مدارس در مقاطع مختلف به اندازه نیاز شهر مهیا شده است.

در بعد دستگاه‌های خدمات‌رسان، امروز ادارات آب و فاضلاب، گاز، برق، مخابرات در آبسرد مستقر هستند و محدوده و حریم شهر زیرپوشش تلفن همراه است و شهر کاملاً ظرفیت خدمات‌رسانی کافی را به شهروندان دارد.

از نظر معیشت سطح زندگی مردم به مراتب بالاتر از گذشته است؛ سابقه‌ای که از آبسرد و مرانک وجود دارد، سبک زندگی ارباب و رعیتی بوده که امروز اصلاً چنین موضوعی در شهر مشاهده نمی‌کنیم.

در سرانه‌های ورزشی و زیرساخت‌های مربوط به ورزش مردم، توفیقات خوبی در شهر آبسرد شکل گرفته، سالن‌های ورزشی متعددی سراغ داریم؛ سالن علی ابن ابیطالب (ع)، سالن بسیج و همچنین سالن ورزشی در تاسکین توسط شهرداری و شورا احداث شده که معروف به سالن رودبار است که در دهه فجر سال گذشته افتتاح شد.

ما مجموعه استخر و سونا و جکوزی و مجموعه ورزشی داریم که شهرداری و شورای اسلامی شهر اقدام به احداث کرده است و بخش زیادی از نیاز جوانان و همه شهروندان بانوان و آقایان را تأمین می‌کند و در واقع، زندگی امروز در آبسرد با ۴۰ سال قبل قابل مقایسه نیست.

یکی از توفیقات نظام جمهوری اسلامی در ابتدا بدو تدوین قانون اساسی پیش‌بینی شده، جایگاه شوراها بوده، بعد از سال ۱۳۷۶ شوراها در سطح شهرها و روستاها تأسیس شدند و بخش بزرگی از مدیریت واگذار مردم شد و شهرداران به عنوان مدیر شهر و دهیاران به عنوان مدیر روستا به صورت غیرمستقیم منتخب مردم هستند.

از سال ۷۶ تاکنون، ۵ دوره شوراها مستقر شدند و بر اساس نیازهایی که در شهر احساس شده، بودجه نوشته و سیاست‌گذاری و اقدام شده است.

اولویت نیاز فضاهای عمومی بوده که شورای اول و دوم خوب کار کردند و در دوره سوم و چهارم در حوزه راه خیلی احساس نیاز بوده که کارهای بزرگی صورت گرفته است و همچنین تأکید روی فضاهای ورزشی صورت گرفت.

اکنون بر اساس نیازها در دستور کار است که فعالیت‌های عمرانی انجام شود و حسن قضیه این است که در دولت این نیازها تشخیص داده نمی‌شود و نمایندگان مردم این نیاز را تشخیص می‌دهند و به شهردار تکلیف می‌شود که آن‌ها را اجرا کند.

*«محمود نقیبی» رئیس شورای اسلامی شهر آبسرد:

بعد از انقلاب همه مسائل رخ داده و قبل از انقلاب تنها چیزی که آبسرد داشته دو بانک به صورت استیجاری صادرات و ملی به علاوه یک بهداری با یک پزشک که پاکستانی یا هندی بوده است؛ اداره تعاونی روستایی توزیع نفت انجام می‌داد و آبسرد دارای یک خیابان خاکی هومند بوده است.

قبل از انقلاب امکانات رفاهی نداشتیم، اما با کمک مردم شورای روستا شکل گرفت و کارهای رفاهی مخابرات با یک مغازه استیجاری و دو کابین تلفن‌های هندلی داشت که بعد از مدت‌ها با واگذاری زمین به اداره مخابرات تلفن ۱۰۰ شماره به آبسرد آمد و به قرعه به متقاضیان داده شد و توسعه به ۴۰۰ و ۱۰۰۰ شماره رفت و در نهایت ۱۲۰۰ نفر در سال‌های بعد رشد کرد و الان با نصب فیبر نوری، آبسرد ۵ هزار خط اشتراک دارد.

درباره بهداشت، یک پزشک با واگذاری زمین بعد از انقلاب آزمایشگاه، رادیولوژی، آمبولانس، تجهیزات زایمانی و دندان پزشکی خریداری شد؛ در طرح بعدی با ساخت یک مرکز جامع سلامت در ۸۰۰ زمین گودبرداری انجام شده به مساحت ۲۵۰۰ متر که طی ۱۵ ماه هنوز نتوانستیم با نقشه‌هایی که تهیه شده نتیجه بگیریم که کار بیمارستان را انجام دهیم.

درباره بهزیستی منطقه توانبخشی فیاض در آبسرد دایر شده که دارای ۱۴ بیماری ایزوله در آنجا بستری هستند و ۱۲۰ خانواده تحت پوشش دارند و ۱۰ باب مغازه ساخته شده برای منبع درآمدی این مرکز و مهدکودک که به زودی احیا و دایر می‌شود

قبل انقلاب دبیرستان در آبسرد وجود نداشت، بعد از انقلاب دبیرستان‌های دخترانه و پسرانه در آبسرد دایر شد که بعدها دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزاد نیز مستفر شدند که در سه سال گذشته جمع‌آوری شد.

در خصوص بانک‌ها، بعد از بانک ملی و صادرات، بانک کشاورزی، ملت و تجارت مستقر شدند که متأسفانه بانک تجارت را در ۵ ماه گذشته بدون هیچ‌گونه دلیلی جمع‌آوری کردند

بعد از انقلاب توسط شورای روستا و شهر بهداری، کلانتری، پلیس راهور، ثبت احوال، پیشخوان دولت، مخابرات، اداره برق، پست، افزایش بانک‌ها، مرکز خدمات روستایی، امور عشایری و روستایی دایر شد که با خودیاری مردم و خیران ساختمان‌هایی ساخته در اختیار آن‌ها گذاشته شده است.

شورا نقش بسزایی داشته است از جمله ۶۰۰ قطعه زمین از طریق ماده ۱۴۷ به مردم واگذار شده است و از طریق ۳۳، ۲۲۰ سند آماده و به مردم داده شده است؛ طرح کاداس که مجدد احیا شده و برنامه‌ریزی می‌کنیم.

آینده شهر آبسرد، اگر مقداری با برنامه حرکت کنیم بسیار روشن است؛ آبسرد این ظرفیت را دارد؛ چراکه ما هوای بسیار خوب و آسمان شفافی داریم که جاذبه برای گردشگری دارد که برنامه‌هایی برای این شهر در کوتاه مدت و میان مدت شامل بحث فاضلاب، احداث پارک بانوان به مساحت دو هکتار، دو هکتار برای صنوف مزاحم و توزیع عرضه دام، ۱۰ هکتار زمین از منابع طبیعی برای پاک و ۳۰ هکتار در پارک دهن پلاک ۱۳۷ از منابع ملی داریم.

تکمیل بلوار آیت‌الله خامنه‌ای شامل همسطح‌سازی و پیاده‌روسازی آن را داریم که جدول‌گذاری‌اش ۶۰ درصد انجام شده و ۴۰ درصد باقی مانده و تکمیل پارک غدیر را داریم که تأسیسات آن انجام شده و بقیه باید بحث برنامه‌ریزی و تجهیز داشته باشیم

با توجه به همکاری و همیاری مردم آبسرد در همه زمینه‌ها، این شهر آینده روشنی خواهد داشت.

انتهای پیام/س