به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، دهمین و آخرین قسمت قسمت از ویژه برنامه «۴۰ در ۱۰» به مقایسه حوزه‌های سیاسی، مذهبی و عمرانی در شهرستان دماوند در قبل و بعد از انقلاب اسلامی پرداخته است.

حجت‌الاسلام کاظم فتاح‌دماوندی امام جمعه شهرستان دماوند، مجید صفری فرماندار شهرستان دماوند و قاسم میرزایی‌نیکو نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی میهمان این قسمت از «۴۰ در ۱۰» هستند که مشروح مطالب را می‌توانید در بخش زیر بخوانید:

*چه کمک و فعالیتی در جهت ترویج فرهنگ سنتی و اخلاقی شهرستان بعد از انقلاب انجام شده است؟

فتاح‌دماوندی: در حوزه فعالیت‌های دینی و مذهبی در شهرستان دماوند، گشایش‌‌های فراوانی اتفاق افتاده و رویش‌های زیادی داشتیم؛ به صورت مثال درباره مساجد و نمازهای جماعت، ما دو نماز جماعت دائمی داشتیم یکی از رودهن و در دماوند بود؛ اما بعد از انقلاب ما شاهد گسترش مساجد و خدماتی که در مساجد به مردم از جهت فرهنگی – اجتماعی و دینی – اخلاقی داده می‌شود.

اکنون ۵۰ مسجد برقرار و ۵۰ امام جماعت در شهرستان دماوند داریم و حدود ۱۲۰ مسجد مجموع داریم که ۷۰ مسجد کوچک یا محله‌ای هستند؛ ۵۰ مسجد داریم که فعال هستند و خدمات ارائه می‌دهند و در این مساجد فعالیت‌هایی که ارائه می‌شود از لحاظ اجتماعی گسترده است، مثل صندوق قرض‌الحسنه، کانون‌های فرهنگی، هیأت‌های مذهبی و پایگاه‌های بسیج فعال هستند و خدمات می‌دهند.

*وضعیت، تعداد و فعالیت نشریات شهرستان در قبل و بعد از انقلاب

میرزایی‌نیکو: مقداری قیاس این نوع سؤالات با یکدیگر قیاس مناسبی نیست، به دلیل اینکه شما می‌گید قبل از انقلاب، یعنی از دوران قبل از قاجار یا همه قبلش شروع شود و بعدم بگید بعد از انقلاب؛ حتما باید مقطع و شاخص داشته باشد و متغیر باشد؛ مثلا سال ۵۴ تا ۵۷ و بعد هم ۵۷ تا ۶۰ چه وضعیتی داشته است.

آنچه مسلم بوده این است که انقلاب نقشی را ایجاد کرد که شاه و مجموعه دوران شاه شاید خیلی از امتیازهای دیگری را هم داشت، شاید یکی پیکان هم به مردم می‌داد، ولی مردم نخواستند و اکنون نیز منفورترین گروه و اپوزوسیون داخلی شاهزاده و شاه هستند که واقعا بین تمام مخالفان نظام بدترین و خنده‌ترین گروه و بی‌آبروترین هستند؛ بنابراین ملت نخواستند و این خود مهم‌ترین تحول بود.

در خصوص نشریه و تعداد نشریه ، آن زمان شرایطی بود که به هر حال ما و آقای الویری و قاسم تبریزی دلمان می‌خواست که کتاب ولایت فقیه چاپ کردیم؛ بنابراین قیاس سؤال باید ملموس و کاملا قابل سنجش باشد و اگر سنجش و سوال روشن شود، آن وقت می‌توان با آمار و ارقام حرف زد.

*میزان اشتغال مردم در مسئولیت‌های مختلف در دوره‌های قبل و بعد از انقلاب؟

صفری: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، یکی از مهم‌ترین شاخص‌هایی که در جامعه ما به وجود آمد، حضور مردم در تعیین سرنوشت خودشان بود؛ یعنی بعد از انقلاب شاهد هر سال انتخابات بودید، انتخابات شوراهای شهر و روستا، حضور مردم در مناسبت‌های مختلف در دخالت در تعیین سرنوشت خود که این نشان داد بعد از پیروزی انقلاب، زمینه برای حضور مردم چنان فراهم شد که در تعیین تمام مسؤولیت‌های کلان کشوری مردم به راحتی حضور پیدا کردند و در قبل از انقلاب قطعا اینطوری نبوده است و انتخابات در حد مجلس به صورت فرمایشی برگزار می‌شد و دخالتی مردم در تعیین مدیران به صورت مستقیم و غیرمستقیم نداشتند.

برکاتی که از این موضوع نسیب شده ملموس و مشهود برای مردم است و خودشان در سرنوشت خود سهیم و شریک هستند و این ادامه دارد و باید قدردان این موضوع باشیم.

*تبیین مسائل بنیادی و اساسی دینی در قبل و بعد از انقلاب

فتاح‌دماوندی: در نظامی که زندگی می‌کنیم، سرپرست و ولایت با یک مجتهد جامع الشرایط است که مدیر و مدبر است و بر مسائل کلی نظام نظارت دارد؛ فرق دارد با اینکه سرپرست و ولی‌ ما محمدرضا یا رضا شاه یا کسانی باشند که از مسائل دینی سر در نمی‌آوردند و اطلاعاتی نداشتند یا تحت استعمار دیگر کشورها در مسائل کشف حجاب، مبارزه با روضه خوانی و ترویج معارف اهل‌بیت و قرآن کریم تأثیر می‌گرفتند و در قبل از انقلاب منع‌هایی وجود داشته و برخی از آن ضربه‌هایی که به ایران وارد شد، اساسی و کاری بود.

اما اکنون در دورانی که نفس می‌کشیم، همین که مجتهد جامع الشرایط منتخب خبرگان و علمای اسلام هستند و به عنوان ولی‌فقیه نظارت و حکومت می‌کنند، خیلی مهم است؛ در حوزه‌های مختلف شاهد هستیم که تبیین مسائل دینی و اخلاقی و اسلامی اتفاق می‌افتد و مهم این است که در کشور شیعی زندگی می‌کنیم که همه مسائل ما باید با قرآن و عطمت و طهارت و احادث ائمه هماهنگ و مخالفتی نداشته باشد و هر قانونی هم که در کشور تصویب می‌شود، باید از از شورای نگهبان رد شود و هیچ چیزی مخالف اسلام و اهل بیت (ع) نباشد؛ لذا بر این اساس قانون اساسی ما شکل گرفته و در این شهرستان شاهد برکات و خیرات این تبیین مسائل اسلامی و دینی هستیم.

*مقایسه آزادی بیان در نشریات قبل و بعد از انقلاب به چه صورت بوده است؟

میرزایی‌نیکو: حق آزادی بیان و استقلال و هویت، فارغ از همه سؤال‌ها، من یک سؤال دارم و آن این است که کجا سراغ دارید، در گوش یک نماینده بزنند و آن را هول بدهند و بیرون بندازنش!؛ قبلاً اگر به نوکر کد خدا و نوکر خوانین هم توهین می‌کردید، جزا و سزای آن معلوم نبود.

بنابراین ما هرچه که حق آزادی و آزادی در نشریات و همه مسائل را داریم، زائده انقلاب است؛ اما مشروطه و خون‌هایی که پای مبارزات با استقلال طلبانه شد، بی‌نظیر بود، اما بنیاد‌گذار جمهوریت و اسلامیت معمار کبیر جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی است؛ حتی بنیان‌گذاری ولایت فقیه و اجتهاد نیز دقیقاً زاییده انقلاب است؛ بنابراین چیزی نبوده که بتوان آن را قیاس کرد. این دفاع نسل من است، اما نسل جدید باید بررسی کند و مسائل را مطرح کند، هم جوان مدافع حرم و هم جوان دانشمند هسته‌ای را داریم.

هرچه داریم از نظام و انقلاب داریم که در قبل به این شکل نبوده است؛ اما بالاخره عملکرد و قضاوت این وضعیت و مقایسه‌ای باید با شبیه خود باشد؛ مثلا با ۴۰ ساله ما با کره و کشورهای دیگر یا در ۴۰ سال خودمان در ۱۰ سال اول و ۱۰ سال دوم و .. مقایسه کنیم.

*میزان برخورداری مردم از آب آشامیدنی، برق، گاز و تلفن در قبل و بعد از انقلاب چگونه است؟

صفری: میزان خدماتی که به خصوص در بحث آب، برق، گاز و بهداشت، راه در شهرستان دماوند بعد از انقلاب اسلامی رخ داد، قابل مقایسه نیست؛ ما مجموعه خدمات بهداشت اکنون در شهرستان دماوند به برکت انقلاب شاهد پیشرفت و نوسازی و بازسازی احداث درمانگاه‌ها و خانه‌های بهداشت و ارتقای سطح تشکیلات سازمان بهداشت در منطقه هستیم.

در بحث مخابرات و ارتباطات شاهد بودیم که قبل از انقلاب فقط یک خط تلفن ثابت داشتیم، اما اکنون به شبکه ارتباطات جهانی وصل هستیم و میزان استفاده از اینترنت بسیار زیاد و با کیفیت است؛ بحث شبکه راهی و حمل و نقل، به هیچ وجه قابل مقایسه نیست، تمام روستاها به شکل خیلی راحت و با وسایل جدید ارتباط داریم و ما هزاران کیلومتر شبکه راهی ایجاد کردیم و همه خدماتی که ایجاد شده به واسطه این است که انقلاب هزینه کرده و نگهداری آن نیز برای ما مهم است.

شبکه گاز قبل از انقلاب، گازی در دماوند وجود نداشت، اما اکنون تمام شهرها برخوردار از گاز هستند و حتی تمام روستاهای ما که اخیراً ۱۵ روستا را گاز نداشت که با کمک میرزایی‌نیکو، مجوز ویژه‌ای از وزیر گرفته شده تا ۱۵ روستای باقی مانده را گازرسانی کنیم که دیگر روستایی نخواهیم داشت که گاز نداشته باشد.

در خصوص خدماتی مثل پست و نظیر آموزش عالی، سطح آموزش عالی را در شهرستان مشاهده کنید، اصلا به هیچ وقت قابل مقایسه نیست؛ شاید خیلی کم سهمیه دانشجویی داشتیم الان در شهرستان دماوند هزاران نفر درس می‌خوانند و همه شهرها صاحب دانشگاه هستند و یک قطب آموزشی در دانشگاه‌ها شده است و در بحث‌های ادارات و خدماتی که ادارات ارائه می‌دهند در مجموع خدمات بسیار ارزنده‌ای را دولت ارائه می‌دهد، اما امیدواریم با تلاشی که می‌شود به وضعیت مطلو‌ب‌تری هم برسد.

*نقش هیئت‌های مذهبی شهرستان در افزایش بینش و نگرش دینی را چگونه ارزیابی می کنید؟ قبل از انقلاب هیئت ها چه فعالیتی داشته اند و الان چگونه هستند؟ مراسم عزاداری یا شادی در مناسبت های مذهبی تا حدی بر بالا بردن بینش و جهان بینی افراد کمک می‌کند؟

فتاح‌دماوندی: مردم ما ولایت‌مدار و شیعه و محب اهل‌بیت (ع) هستند؛ قبل از انقلاب با عزاداری عصمت و طهارت مبارزه می‌شد مثلاً در دوران رضا خان و مسائل دینی و مذهبی را محدود می‌کردند و با مسائل جهان بینی اسلامی به جهت اینکه استکبار ستیز و ظلم ستیز بود و با رفتارهای حاکمان کشور مغایرت داشت، مبارزه می‌شد و علما و روحانیان و حوزه‌های علمیه در تنگ‌نا بودند؛ ما در همین دماوند حوزه علمیه‌ای نداشتیم، اکنون سه حوزه علمیه در سربندان، دماوند و حوزه خواهران داریم.

در دماوند قبل از انقلاب شاید تعداد طلبه‌ها به عدد به انگشتان دست نمی‌رسید، اما اکنون صدها طلبه فارغ‌التحصیل که ملبس به لباس روحانیت شدند و در قسمت‌های مختلف کشور خدمات ارائه می‌دهند، داریم و خروجی این حوزه‌ها این بوده که مواردی که مربوط به روحانیت می‌شود از جمله قضا و قضاوت و حتی ورود در مجلس و دولت و ادارات و سازمان‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها خدماتی همچون تألیف، تبلیغ، تدریس ارائه می‌دهند و ما اثار آن را می‌بینیم.

ما باید شکر نظام مقدس جمهوری اسلامی را بر پایه جمهوریت و اسلامیت و رأی مردم و این مقبولیتی که به هر حال از طرف مردم است و مشروعیتی که الهی است و در روایات تأکید شده که بعد از امام زمان (عج) که دوران غیبتشان آغاز شد، شما به علمای دین در مسائل حلال و حرام و .. مراجعه کنید، حکومتی که داریم آرزوی تمام انبیا و اولیا بوده که بتوانند دین خداوند را حاکم کنند و مسائل را پیاده کنند.

هیأت‌های مذهبی نیز بعد از انقلاب رشد بسیار زیادی کردند و برپایه قرآن و اهل بیت (ع) عمل می‌کنند و ما الان در شهرستان دماوند بیش از ۱۰۰ هیأت مذهبی داریم که گسترده فعالیت می‌کنند به خصوص در بخش خواهران که هیأتی نداشتیم جلسات قرآنی خاصی که گسترده کار کنند، نداشتیم، اما اکنون فعالیت‌ها گسترده است و توسط اداره تبلیغات اسلامی و با کمک اداره اوقاف نظارت و هدایت می‌شود.

*جایگاه دماوند در بخش ملی و استانی در قبل و بعد از انقلاب؛ آیا در طول انقلاب، دماوند به جایگاه واقعی خود در کشور رسیده؟ آیا نمایندگان این شهرستان در مجلس ملی یا مجلس شورای اسلامی موثر بوده اند؟

میرزایی‌نیکو: در بخش داشتن نماینده در مجلس، برگردیم به ۱۲ یا ۱۳ مرداد ۱۲۸۵ تا کنون به جز یک دوره دورم نبوده نماینده نداشته باشیم؛ در طول سی و چند سال دوران قبل از انقلاب ما نماینده داشتیم؛ بعد از انقلاب نماینده داشتیم البته بعضی مواقع صندوق‌ها ابطال شده و نماینده دو ساله داشتیم.

مقایسه نمایندگان کار خیلی آسانی نیست؛ باید دید که عملکرد آن نماینده را در چه تعریف می‌کنیم، در زمینه نطق، هماهنگی با دولت برای خدمات‌رسانی در منطقه، پرداختن به مسائل خدماتی و یا حضورش در کمیسیون‌ها و فراکسیون می‌بینیم؛ این‌ها را باید تفکیک کرد و نیازمند بحث طولانی است؛ آنچه مسلم است، مجلس به مثابه یک پایگاه قدرت دموکراسی و مردم‌سالاری در همه زمینه‌ها نقش ویژه داشته است.

در دوران مسعودی‌ها و مجید محسنی همه دم می‌زنند که مجید محسنی نماینده خیلی عالی بود، اما هیچ شاخص‌هایی به عنوان اینکه عملکرد آن چی بود این بود که هنرمند بود بین مردم حضور داشت و زندگی می‌کرد، اینکه من وزرا را می‌آورم یا نمی‌آورم این‌ها هر کدام جایگاه خود را دارد و قابل توجه است.

حضرت امام، حزب‌الله را درست کرد و دستور تشکیل ارتش ۲۰ میلیونی را دادند تا که بتوانند جلوی جنگ و هجمه همه مسائل را بردارند، اما آن موقع احزاب نیز تشکیل شدند؛ کاش احزاب ادامه پیدا می‌کرد و اگر احزاب ادامه پیدا می‌کرد، هرکسی تابلوی آن مشخص بود که چه خدمتی کرده و کجا کوتاهی کرده و چه زمینه‌ای را انجام دهد.

اینکه تر و ترین چه باشد، قابل مقایسه ریز نیست؛ مجاهدان خلق و منافقان آمدند و برخوردهایی که می‌کردند می‌گفتند ما این هستیم و چون زندان رفتیم و با رژیم ستم‌شاهی برخورد کردیم، باید فلان سهم ما باشد، اما دیدیم که مردم چگونه با آنها برخورد کردند و شهید بهشتی و مطهری دقیقا همین وضعیت را داشتند.

دانستن و هرچقدر بتوانیم آگاهی را افزایش دهیم، الان گوگل و سرچ مجموعه فعالیت‌ها و تاریخچه نمایندگی را می‌توان بررسی و با یکدیگر سنجید؛ یکی از ویژگی‌های دماوند و فیروزکوه نماینده داشتن در طول دوران گذشته است.

*ارزیابی شما از آینده شهرستان دماوند درزمینه توسعه چگونه است؟

صفری: شهرستان دماوند با توجه به موقعیت‌های خاصی که دارد، قطعاً مستعد یک توسعه پایدار است؛ به همین دلیل، در سیاست‌های خود در این دولت، بنا را گذاشتیم بر اینکه محورهای توسعه را برای شهرستان مشخص کنیم، این یک نکته اصلی و بنیادی است که ما اگر قرار است توسعه پیدا کنیم، توسعه ما باید مطالعه‌ و بررسی شده باشد و در شهرستان دماوند با توجه به موقعیت‌های جغرافیایی خاص، مهم‌ترین موضوعی که می‌تواند روی آن تمرکز شود، بحث کشاورزی است. در حوزه کشاورزی برنامه‌های بسیار خوبی داریم که هم بتوانیم پایداری را حفظ کنیم و هم در بحث کشاورزی بتوانیم توسعه داشته باشیم.

در بحث گردشگری، بسیار مستعد کار است که ما محور اصلی کار خود را بعد از کشاورزی روی توسعه سرمایه‌گذاری گذاشتیم و در بحث خدمات هم برنامه‌های خوبی داریم؛ با توجه به اینکه دماوند نزدیک به پایتخت و کلان شهر تهران است، روی بحث خدماتی نیز دارای استقبال بسیار خوبی است ولی نمی‌خواهیم شهرستان دماوند خدمات محور باشد، یعنی اینکه همواره روی مسأاله خدماتی زوم کنیم.

ما در بحث کشاورزی و سرمایه‌گذاری و بحث توسعه آموزش عالی اعم از آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها با توجه به موقعیت خاص دماوند و سبقه‌ای که در بحث فرهنگ و مذهب و علوم دارد، جایگاه ویژه‌ای که دماوند در کشور دارد، مستعد این موضوع است؛ در بخش صنعت با توجه به اینکه آب و هوا و محیط زیست خوبی داریم که باید به شدت از آن مراقبت کنیم، لذا می‌طلبد که ما صنعت خود را مراقبت شده در شهرستان دماوند کار کنیم؛ در دو شهرک صنعتی توسعه صنعت را محدود می‌کنیم، اما اگر بتوانیم همین روند را خوب پوشش دهیم در بخش صنعت به جایگاه خوبی شهرستان دماوند خواهد رسید.

*حسن ختام برنامه:

فتاح‌دماوندی: در قرآن کریم، می‌فرماید اگر شکر نعمتی به شما داده شده را به جای بیاورید، خداوند نعمت‌هایش را افزون خواهد کرد؛ قطعا جمهوری اسلامی که خداوند به ما هدیه داده با خون شهدا و مجاهدت امام و وحدت کلمه و با زحمتی که مردم کشیدند و همه کسانی که در حفظ انقلاب نقش داشتند و در حفظ و نگهداری نقش داشتند، این را ما باید نگهداریم و شکر آن را به جای بیاوریم و خدایی نکرده کفران نعمت نکنیم که خداوند نعمت‌ها را از ما نگیرد و امیدواریم روز به روز پیشرفت‌های بیشتری برای این کشور حاصل شود و موقعیت جهانی و منطقه‌ای بهتری پیدا کند و آیندگان روزهای بهتری را ببینند.

میرزایی‌نیکو: ایام دهه فجر را به همه مردم بزرگوار تبریک صمیمانه می‌گویم، آنچه مسلم است همه ما دنبال این هستیم که فارغ از گرایش‌های فکری و سلیقه‌های سیاسی گامی برای مردم برداریم که که در کنار پایتخت زندگی می‌کنند، اما از حداقل‌ امکانات در بعضی از بخش‌ها تا چند سال گذشته خبری نبود؛ از نمایندگانی که تاکنون زحمت کشیدند، قدردانی می‌کنیم و امیدواریم تلاش‌های آنان نیز زمینه ساز همه مسائل باشد، اما اگر توده مردم را نگاه کنید، همیشه مشتکرند و فکر می‌کنند کسانی که صادقانه کار می‌کنند و کار نمی‌کنند، کاملاً کار برای آنها قابل تشخیص است، اما اگر گروهی که اسم آنها را دلواپسان می‌گذاریم، هر کاری هم بکنیم آنها نخواهند قبول کنند، قبول نمی‌کنند، اگر شهر دماوند را آیین ببندیم و کسی نگاه نقادانه آنچنانی داشته باشد، به نتیجه‌ای نمی‌رسد، برای اینکه از این فراز بیرون بیاییم، باید شاخص و نمودار روشن تهیه کنیم تا بتوان نمره داد؛ یعنی مسائل کمی را به مسائل کیفی تبدیل کنیم و کمی‌ها را بتوانیم مقایسه کنیم.

صفری: از پایگاه خبری عصر شرق تشکر می‌کنم که این برنامه را تدارک دیدند و دستاوردهای انقلاب در شهرستان دماوند را توضیح دادند؛ اگر ما این همه مسؤولان تلاش کردند و الان دولت با همه سختی‌ها انجام می‌دهد، فکر می‌کنم به مدد و یاری تعاملی بوده که در شهرستان وجود داشت به خصوص در دوره اخیر در خدمت امام جمعه و نماینده مردم در مجلس بودیم که واقعا ما را کمک می‌کنند و باید قدردان زحمات آنها باشیم.

تعامل هم باعث پیشرفت کارها در شهرستان می‌شود و یک نکته مهم‌تر از پیشرفت، این است که ما مسؤولان باید امید را در مردم زنده کنیم، انقلاب امید را در مردم زنده کرد و ما اگر مشکلات را پیش روی خود می‌بینیم، باید مشکلات را جزئی از زندگی ببینیم ولی با تلاش و امید می‌توان مشکلات را رفع کنیم و این اتفاق در شهرستان دماوند افتاده به عنوان نماینده دولت از همه عزیزان در شورای تامین و ادارات تشکر خالصانه داشته باشم که این اقدامات مثبت را در شهرستان انجام دادند.

انتهای پیام/س