به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، «گوهر اسدحیدری» نخستین بانوی مدیر در دماوند و رئیس اسبق اداره بهزیستی دماوند و «رضا مقدم» رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان دماوند در سومین قسمت میهمان ویژه‌برنامه « ۴۰ در ۱۰» پایگاه خبری عصر شرق هستند.

در سومین قسمت ویژه‌برنامه « ۴۰ در ۱۰» امور ورزش و جوانان و بانوان در قبل و بعد از انقلاب اسلامی مقایسه شده است که متن و فیلم آن را می‌توانید در قسمت زیر مطالعه و مشاهده کنید.

*مشارکت بانوان در امور اجتماعی شهرستان دماوند در قبل و بعد از انقلاب اسلامی چقدر بوده است؟

اسدحیدری: قبل از انقلاب به جهت خفقانی که در دوره منحوس پهلوی وجود داشت، بانوانی که مذهبی بودند و خانواده‌های مذهبی داشتند، مشارکت فعالیت اجتماعی آن‌ها اندک و کم بود، ولی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) خوشبختانه با روشنگری‌های ایشان بانوان در عرصه انقلاب و پیروزی آن نقش مهمی داشتند و بعد از آن هم در فعالیت‌های اجتماعی مشارکت دارند و خواهند داشت.

*وضعیت مجموعه‌های ورزشی شهرستان دماوند در قبل و بعد از انقلاب چطور بوده است؟

مقدم: قبل از انقلاب تنها سه مجموعه ورزشی در شهرستان دماوند وجود داشت که یکی پیست اسکلی بین‌المللی آبعلی و دیگری زمین فوتبال روباز و سالن ورزشی سرپوشیده بود، اما بعد از انقلاب اسلامی اماکن ورزشی شهرستان دماوند به ۳۶ مکان ورزشی افزایش پیدا کرده که از این اماکن، ۲۱ مکان روباز و ۱۵ مکان فضای پوشیده است.

همچنین ۳۶ مکان نیز در بخش‌های ادارات و ارگان‌های دولتی و خصوصی که ۱۳ مکان برای ادارات و ۲۳ مکان هم در اختیار بخش خصوصی است.

*میزان مشارکت بانوان در دماوند به چه صورت است و چند نفر از بانوان در طول انقلاب سکاندار جایگاه‌های مدیریتی بودند و چند نفر در شوراها مشغول به کار هستند؟

اسدحیدری: بانوان زیادی در جایگاه‌های مدیریتی دماوند فعالیت داشتند همچون کمیسیون بانوان که ۲۵ سال این کمسیون فعالیت خود را آغاز کرده و هنوز در زمینه‌های ورزشی، اجتماعی، ورزشی و فرهنگی و هنری فعالیت داردد و در همین سال گذشته مسابقاتی برگزار شد که شاهد قهرمانی دختران و بانوان بودیم.

در خصوص حضور بانوان در شوراها نیز، از زمانی که به فرمان امام راحل احیای شوراها صورت گرفت و قرار شد که این امر تحقق پیدا کند، حدود ۱۴ بار حداقل بانوان برای عضویت در شوراها انتخاب شدند و در حال حاضر، دو از بانوان در شوراها فعالیت دارند.

*میزان قهرمانی و پرورش قهرمان قبل و بعد از انقلاب در دماوند به چه میزان بوده است؟

مقدم: قبل از انقلاب تقریباً نزدیک به هفت رشته ورزشی داشتیم که به صورت رسمی فعالیت می‌کردند و به جز اسکی که در پیست اسکی آبعلی انجام می‌شد، بقیه به شکل توپی بودند, بعد از انقلاب امکانات و زیرساخت‌ها فراهم و رشته‌هایی در شهرستان دماوند فعال شد که در حال حاضر، ۳۷ هیأت ورزشی فعال در شهرستان دماوند داریم که مسابقات استانی و کشوری و بین‌المللی شرکت می‌کنند و در سطح مسابقات کشوری مقام‌های خوبی کسب کردیم و در هر مسابقه‌‌ای حداقل دو تا سه موفقیت را کسب می‌کنیم.

*وضعیت ورزشی، شغلی و رفاهی بانوان چقدر در دماوند توجه شده و آیا بوستان ویژه بانوان وجود دارد؟

اسدحیدری: طی ۴۰ سالی که از پیروزی انقلاب گذشته، مسؤولان به فکر پیشرفت کاری حرفه‌ای بانوان بودند و در زمینه ورزشی درست است که ورزشگاه مخصوص بانوان نداریم و بعضی وقت‌ها در طی هفته خانم‌ها از سالن‌های ورزشی استفاده می‌کنند، اما با این وجود بانوان از موقعیت‌های خود بهترین استفاده را داشتند و در زمینه ورزش فعال بودند؛ حتی در بعضی از اماکن از جمله مساجد زمان‌هایی که مسجد فعالیت ندارد، فعالیت‌های ورزشی در این اماکن انجام می‌شود.

*چه خدمات رفاهی، ورزشی و تسهیل‌گری برای جوانان بعد از انقلاب در دماوند فراهم شده است؟

مقدم: در خصوص بحث جوانان، قبل از انقلاب این حوزه در اختیار اداره ورزش و جوانان نبوده و تحت عنوان سازمان ملی جوانان فعالیت داشته است؛ حدود هفت سال است که سازمان ملی جوانان با سازمان تربیت‌بدنی تحت عنوان وزارت ورزش و جوانان ادغام شدند؛ در طی مدت هفت سالی که ادغام شدیم، جوانان در زمینه‌‌هایی فعالیت داشتند و سمن‌های جوانان تشکیل دادیم و در حال پیگیری خانه جوان در دماوند هستیم.

با توجه به اینکه بحث دولت تدبیر و امید است، سعی کردیم از طریق ماده ۸۸ بخش خصوصی، جوانان را وارد کار کنیم و در بحث ماده ۸۸ شرکت کنند و بتوانند اماکنی را به اجاره دربیاورند تا فعالیت ورزشی داشته باشند.

*چه برنامه‌ای برای مشارکت حداکثری بانوان در جامعه دماوند وجود دارد؟

اسدحیدری: نظرم این است که باید توانمندسازی و آگاه‌سازی بانوان در زمینه فرهنگی، اجتماعی و مذهبی به علاوه آموزش‌هایی از قبیل خانواده، پیش از ازدواج، مهارت‌های زندگی و فرزندپروری که در رابطه با پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی هستند، انجام شود؛ چون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی از دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب است که بارها تأکید فرمودند و ما هم به همین دلیل، باید سازمان‌های مردمی را فعال کنیم تا در زمینه آگاه‌سازی در جهت حداکثری فعالیت‌های بانوان فعالیت داشته باشد.

دماوند یکی از شهرستان‌های خیلی مذهبی، اجتماعی و سیاسی است و دوست داریم که بانوان به همین راهی که دارند، فعالیت‌های خود را ادامه دهند تا باعث پیشرفت شهرستان و بانوان دماوند شوند.

مقدم: ورزش رابطه مستقیمی با سلامت جامعه و مردم دارد، از مسؤولان شهرستان دماوند خواهش می‌کنیم که نسبت به ورزش اهمیت بیشتری قائل شوند؛ چون در شهرستان دماوند فضاهای ورزشی محدود است که امیدواریم با مساعدت مسؤولان تعداد اماکن ورزشی را در شهرستان دماوند افزایش دهیم.

به گزارش عصر شرق؛ ویژه برنامه ۴۰ در ۱۰ هر شب دهه فجر به صورت زنده از بخش لایو اینستاگرام عصر شرق پخش می‌شود.

انتهای پیام/س