به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، در نخستین قسمت از ویژه برنامه « ۴۰ در ۱۰» پایگاه خبری عصر شرق، محمود صفری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند و مهرداد پورفتحی میهمانان این برنامه هستند.

*پیشینه کوتاهی از دوران انقلاب در شهرستان دماوند را بفرمایید؟

صفری: دماوند در دوران انقلاب یکی از شهرهای پرتلاش در خدمت امام امت بود و چهره‌های بسیار سنگین نظام در این شهر می‌آمدند و تردد داشتند و مردم شهر و اطرافیان بسیار فداکاری کردند چه قبل از انقلاب که بسیاری از جوانان به سوی زندان‌های شاه روانه شدند و در حین انقلاب نیز بسیار از مردم شهر و روستا به این انقلاب کمک کردند و بعد از انقلاب برای پایداری نظام از شهر و روستا حمایت کردند و در میدان بودند.

*وضعیت نظام آموزشی قبل و بعد از انقلاب دارای چه تغییراتی بود؟

پورفتحی: نخستین دستاورد انقلاب استقلال و عزت مردم ایران بود؛ قبل از انقلاب اکثر طرح‌هایی که باید در کشور اجرا می‌شد وارداتی بود، از جمله نظام آموزشی و کتب درسی مهم‌ترین تحولی که بعد از انقلاب در سیستم آموزشی به وجود آمد، تغییر نظام آموزشی و محتوای کتاب درسی به خصوص محتوای کتاب دین و زندگی بود که کتاب دینی از غرب وارد می‌شد.

دومین تغییر در انقلاب، بحث مردم سالاری دینی بود؛ حضور مردم در انتخابات باعث شد که آن‌ها مشارکت خود را بیشتر کنند و این مشارکت در مدارس با برگزاری انتخابات شورای دانش‌آموزی و اولیا و مربیان ایجاد شد.

در خصوص هویت دانش‌آموزی، قبل از انقلاب تنبیه بدنی باعث بی‌احترامی به دانش آموز بود و بعد از انقلاب حرمت و عزت و اعتماد به نفسی که به دانش‌آموزان داده شده بود، یکی از مهم‌ترین تحولاتی بود که در نظام آموزشی اتفاق افتاد.

*تعداد دانشگاه‌ها و دانشجویان شهرستان در قبل و بعد از انقلاب چه تغییری کرده است؟

صفری: در منطقه شرق استان تهران یک مرکز آموزش عالی در رژیم گذشته نبود؛ حتی در دبیرستان‌هایی که در فیروزکوه و دماوند بودند، حدوداً تا سال ۱۳۴۲ می‌توانستند تا کلاس ۹ درس می‌خواندند و باید برای اخذ دیپلم به تهران می‌رفتند.

از سال ۱۳۴۰ به بعد دیپلم وارد شهر شد و قبل از انقلاب یک رشته دوره دبیرستان همچون ریاضی هم نداشتیم و خبری از دانشگاه نبودند و به سختی فارغ‌الاتحصیلان پذیرفته می‌شدند و برای ادامه تحصیل به مراکز استان‌ها و شهر تهران می‌رفتند.

اکنون بعد از انقلاب به برکت انقلاب و رهبری‌های حضرت امام و رهبر معظم انقلاب و مردم این شهر به خصوص روحانیت نخستین امام جمعه، حجت‌الاسلام شاچراغی که اکنون امام جمعه شهرری هستند، تقریباً دانشگاه رودهن وارد منطقه شد و بعد فیروزکوه و بعد هم دماوند؛ اکنون شرایط دانشگاهی به یک عدالت آموزشی در شرق استان تهران رسیده است.

بیش از ۱۵۰ رشته کارشناسی و بیش از ۱۰۰ رشته کارشناسی ارشد و دکتری و تحصیلات تکمیلی در رشته‌های گوناگون و بسیار فراوان وجود دارد و فارغ التحصیلان بسیار برجسته که گاه در رشته‌های لیسانس و فوق لیسانس و تا دکترا در دانشگاه‌های معروف دولتی پذیرفته می‌شوند و ادامه تحصیل می‌دهند.

*بعد از انقلاب چه فعالیت‌های نوینی در رشد آموزش شهرستان داشتیم و دماوند دارای چه پتانسیل‌های آموزشی نسبت به سایر مناطق همجوار است؟

پورفتحی: در بحث آموزش و پرورش در دو مقوله خیلی خوب کار می‌کنیم؛ یکی در بحث فضای فیزیکی و بحث نیروی انسانی؛ حدود ۷۵ درصد مدارس بعد از انقلاب ساخته شده است و بعد از انقلاب تحول خوبی در فضای فیزیکی داشتیم.

در بحث ارتقای جایگاه معلمی، معلمان ما قبل از انقلاب همه دیپلم و زیر دیپلم بودند و الان حدود ۷۲ درصد معلمان مدارک لیسانس و فوق لیسانس و دکتر دارند و به برکت وجود دانشگاه آزاد اسلامی و پیام نور این ارتقا صورت گرفته است.

بحث بعدی اینکه در شهرستان ما پتانسیل‌های خیلی خوبی داریم، وجود اردوگاه شهید مصطفی خمینی یکی از پتانسیل‌های خوب ماست، دارالقرآن خیلی خوبی داریم و به برکت وجود آقای صفری که اولین رئیس آموزش و پرورش دماوند بعد از انقلاب هستند، هنرستان شهید رجایی از ظرفیت‌های خوب دماوند محسوب می‌شود.

همچنین پژوهشسراهای خیلی خوبی داریم، چراکه ما روی مهارت‌محوری دانش‌آموزان کار می‌کنیم و مهارت محوری را جای محفوظات محوری جایگزین می‌کنیم.

در زمینه سوادآموزی با وجود مهاجرانی که میان در دماوند، ممکن است که آمار بی سوادی ما را افزایش دهند، اما با این حال همین امسال ۲۵۰ حجم ابلاغی سوادآموزی به ما دادند و ما این تعداد دانش‌‌آموز را هم در روستاها و هم در شهرها ثبت‌نام کردیم که کلاس‌های سوادآموزی برگزار می‌شود و اگر مهاجران به دماوند نیایند، بی سوادی در دماوند نخواهیم داشت.

در زمینه فناوری سیستم اتوماسیون و فعالیت‌های دیجیتالی مدارس یکی از نکات مثبت شهرستان دماوند است و رتبه‌های علمی خیلی خوبی داریم؛ اگر در سطح کشور در زمینه پزشکی، هسته‌ای، کشاورزی و خیلی از این مسائل خودکفا شدیم، حاصل آموزش و پرورش است؛ یعنی خروجی‌های آموزش و پرورش هستند که در مناطق علمی باعث می‌شوند کشور در خیلی زمینه‌ها خودکفا شود؛ استقلال و عزت مردم در بعد از انقلاب باعث شده که به خودکفایی برسیم.

*مهم‌ترین نیازهای امروز دانشگاه‌های دماوند چه است و اینکه استفاده از استعداهای آموزشی منطقه قبل و بعد از انقلاب به چه صورت بوده است؟

صفری: قبل از انقلاب استعدادها به جهت کمی امکانات و تردد سخت به سمت پایتخت و وضعیت معیشتی مردم، استعدادهای سطح خانواده‌های ضعیف کور می‌شد و به رشد نمی‌رسید و رشد دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل بیشتر در خانواده‌های مفرح صورت می‌گیرفت؛ ما شاید هر سال قبل از انقلاب بین ۵ تا ۱۰نفر می‌توانستند در دانشگاه‌های کل کشور پذیرفته شوند، چراکه هم دانشگاه‌ها محدود بود و هم وضع مردم خوب نبود؛ اما اینکه بعضی که به رژیم گذشته وابسته بودند، شرایط آن‌ها فرق می‌کرد.

اما بعد از انقلاب به همت مردم و فرمانداران گذشته، رؤسای آموزش و پرورش و ارتباط این اداره با دانشگاه‌ها در بستن قراردادهای علمی در موضوعات پایانه‌نامه‌ای و حضور معلمان در دانشگاه‌ها موجب شد که این شهر به سمت علمی حرکت کند و با حضور سه دانشگاه در شرق استان تهران که جدیداً پردیس هم اضافه شده در حقیقت شرق تهران قطب علمی شده است.

*مهم‌ترین نیازهای امروز حوزه آموزشی شهرستان؟ چه برنامه‌هایی برای تأمین آن در دستور کار است؟

پورفتحی: ۷۵ درصد مدارس دماوند بعد از انقلاب ساخته شده، اما حدود ۳۰ درصد آنها فرسوده هستند و نخستین نیاز ما ساخت و نوسازی مدارس است؛ جا دارد تشکر کنیم از خیرانی که در منطقه ما کم نیستند و حضور خیران در دماوند و کل کشور برکت داشته که حدود ۲۰ مدرسه مدارس دماوند خیرساز است.

اولین خواهش ما که امیدواریم در ۴۰ سال بعدی انقلاب شاهد پیشرفت آن باشیم، بحث فضای فیزیکی و نوسازی مدارس است؛ دومین مشکل در بحث نیروی انسانی، این بوده جمعیت دماوند در حال افزایش است، اما نیروی انسانی آموزش و پرورش بازنشسته می‌شوند و ورودی نیروی انسانی برای ما نیاز است که در حال برنامه‌ریزی هستیم.

مورد بعدی که چالشی برای شهرستان دماوند است، امکانات کمی که در روستاها شاهد هستیم، باعث شده تا روستاها هجوم بیاورند در شهر و تراکم کلاس در شهرها زیاد کرده‌اند؛ این نیاز به تمام مسؤولان دارد که امکانات روستاها را افزایش دهند که بتوانیم روستاها تقویت کنیم و این تراکم را در شهرها کم کنیم.

به گزارش عصر شرق؛ ویژه برنامه ۴۰ در ۱۰ هر شب دهه فجر به صورت زنده از بخش لایو اینستاگرام عصر شرق پخش می‌شود.

انتهای پیام/س