به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، محمود پوردیوان‌بیگی‌مقدم ظهر امروز در سخنرانی بین نماز جمعه این هفته شهرستان دماوند در مسجد جامع دماوند اظهار کرد: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل حوزه وسیعی که دارد، فعالیت‌های متعددی را به خصوص در زمینه کرامت و تکریم اهل قلم انجام می‌دهد.

وی افزود: بین نعمت‌هایی که خداوند برای بشر قرار داده، یک نعمت انحصاری و ویژه به نام قدرت تفکر، تعقل و در کنار آنها کتابت و نوشتن وجود دارد که سرباز این کتابت، قلم است؛ شاید به خاطر همین عظمت است که خداوند سوره‌ای از کتاب خود را قلم نامیده و از قلم و به آنچه می‌نویسد، قسم می‌دهد.

*فعالیت ۳۷ کانون فرهنگی و هنری در مساجد دماوند

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دماوند گفت: اگر قرآن به صورت گفته بیان شده بود، امروز دچار بسیاری از تحریف‌ها شده بود و این نعمت خوب کتابت بوده که قرآن را از انحراف و تحریف به دور کرده است.

پوردیوان‌بیگی‌مقدم با بیان اینکه کسی که می‌نویسد، کمتر دچار اشتباه در انتقال مفاهیم می‌شود، تصریح کرد: سرعت انتقال در بیان گفته‌ها بالا، اما تأمل آن پایین است؛ نوشتن، نعمت بزرگی بوده که خداوند متعال به بشر اعطا کرده است.

وی در خصوص فعالیت‌های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دماوند بیان کرد: در حوزه قرآن و عترت، ۳۷ کانون فرهنگی و هنری در مساجد شهرستان دماوند فعال هستند؛ در مسجد جامع دماوند، یکی از برترین کانون‌های فرهنگی است که توسط جوانان فعالیت می‌کند.

*افزایش ۱۴ آموزشگاه فرهنگی و هنری در دماوند

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دماوند افزود: در راستای تقویت حوزه قرآن و عترت، طی چهار سال گذشته، چهار دوره مسابقات حفظ، قرآن و مفاهیم قرآنی در شهرستان دماوند برگزار شده است.

پوردیوان‌بیگی‌مقدم گفت: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش صدور مجوزهایی همچون آموزشگاه‌های هنری، نشریات، دکه‌های مطبوعاتی، کانون‌های تبلغیاتی و مؤسسه‌های فرهنگی و قرآنی نیز به شهروندان خدماتی ارائه می‌دهد.

وی تصریح کرد: در طی مدت فعالیت ما در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دماوند، تعداد آموزشگاه‌های فرهنگی هنری از دو به ۱۴ آموزشگاه در زمینه‌های هنرهای تجسمی، خوش‌نویسی، تئاتر، عکاسی و … ارتقا پیدا کرد.

*فروش ۹۰ میلیون تومانی کتاب در نمایشگاه‌های کتاب دماوند

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دماوند با بیان اینکه حوزه خبر و رسانه رکن چهارم نظام جمهوری اسلامی ایران برای صیانت از رفتار مدیران و ارتقای سطح دانش‌ شهروندان است، بیان کرد: در طی چهار سال گذشته، تعداد نشریات دماوند از دو به هفت نشریه ارتقا پیدا کرده و این حجم اخبار امروز در کانال‌های خبری محصول همین رشد حوزه خبر و رسانه است.

پوردیوان‌بیگی‌مقدم با اشاره به اینکه قریب به ۳۰ نشست شورای فرهنگ عمومی در شهرستان دماوند برگزار شده است، افزود: پیامدهای خوبی از این شورا با ریاست امام جمعه دماوند و دبیری اداره فرهنگ و ارشاد استخراج شده و منحصه ظهور رسیده است؛ مصوباتی با حضور دستگاه‌های اساسی و مختلف در شورای فرهنگ عمومی دماوند پیگیری می‌شود و این شورا خیلی می‌تواند در ترویج فرهنگ عمومی مؤثر باشد، چراکه اخلاق عمده مباحث آن است.

وی با بیان اینکه سه دوره نمایشگاه بزرگ کتاب به میزبانی دماوند برگزار شده است، گفت: این نمایشگاه در استان تهران دارای رتبه‌های دوم و سوم بوده که در برخی سال‌ها رتبه نخست را نیز کسب کرده است؛ این نمایشگاه‌ها بالغ‌بر ۸۰ تا ۹۰ میلیون تومان فروش کتاب و ۳۰ میلیون تومان ارائه بن خرید برای شهروندان داشته است.

*تأسیس بانک اطلاعات فرهنگ و هنر در دماوند

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دماوند ادامه داد: در کنار این سه نمایشگاه، ۱۴ نمایشگاه کوچک‌تر از جمله نمایشگاه قرآن عترت که عمده آنها به میزبانی آبسرد و رودهن بوده، طی ماه مبارک رمضان هر سال در شهرستان دماوند برگزار شده است.

پوردیوان‌بیگی‌مقدم با بیان اینکه در سه دوره از خادمان قرآنی در دماوند تجلیل شد، تصریح کرد: به دنبال تأسیس بانک اطلاعاتی فرهنگ و هنر دماوند هستیم و پایه‌های مطالعاتی آن فراهم شده است؛ همچنین اداره فرهنگ و ارشاد دماوند طی سه سال افتخار داشته که دبیر اجرایی ستاد اربعین باشد که قریب به یک‌هزار نفر از زائران دماوندی در کربلا حضور پیدا می‌کنند و خدمات به آنها ارائه می‌شود.

وی بیان کرد: چهار دوره بزرگداشت برای اهالی فرهنگ و هنر که از استادان و خبرگان دماوند بوده‌اند، برگزار شده است؛ استاد نوروزی از خوش‌نویسان دماوند هستند که قرآن را با خط نستعلیق نوشته‌اند و اکنون به دنبال مجوزهای لازم برای نشر این کتاب هستیم.

*از حمایت از انجمن معتادان گمنام تا چاپ ۵۰ کتاب در دماوند

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دماوند با اشاره به اجرای طرح چله‌نشینی ادبیات در این شهرستان خاطرنشان کرد: برای ترویج اسلام باید به حوزه ادبیات فارسی توجه شود، چراکه ادبیات ما آغشته به مفاهیم اخلاقی و عرفانی است؛ اهل دین و کسانی که مطالبه دین را دارند، باید دست به قلم شوند و برای این موضوع، دوره‌های نویسندگی در فرهنگسرای کوثر دماوند برگزار می‌شود.

پوردیوان‌بیگی‌مقدم اظهار کرد: در حوزه اقتصاد مقامتی و مبارزه با کالای قاچاق و موارد مخدر اقدامات خوبی صورت گرفت و با انجمن معتادان گمنام نیز همکاری‌هایی صورت گرفت؛ باید برای معتادان دو چندان وقت گذاشت، چون آنها کسانی هستند که آسیب خورده‌اند و نیاز به حمایت دارند.

وی با بیان اینکه انجمن ادبی دماوند با چاپ بیش از ۵۰ جلد کتاب از نویسندگان شهرستان دماوند فعالیت می‌کند، افزود: در این راستا، نشست‌های رونمایی از کتاب، نشست‌های شعرخوانی هر چهارشنبه و نشست‌های نقد کتاب در فرهنگسرای کوثر دماوند برگزار می‌شود.

*حمایت ویژه از موسیقی سنتی و ایرانی در دماوند

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دماوند گفت: در حوزه انجمن موسیقی، چند مجوز آموزشگاه موسیقی صادر شده تأکید بیشتر ما بر ترویج موسیقی سنتی و شرقی است؛ متأسفانه حوزه موسیقی مورد آسیب است و امروز هیچ‌کسی نمی‌تواند بگوید که از موسیقی بهره‌مند نیست، اما گوش کردن موسیقی قواعدی دارد، چراکه موسیقی همچون غذا به وجود انسان نفوذ می‌کند.

پوردیوان‌بیگی‌مقدم با اشاره به اینکه حوزه موسیقی سنتی و اصیل ایرانی بیشتر مورد حمایت قرار می‌گیرد، تصریح کرد: در این راستا، دوره‌های آموزشی و مسابقه استعدادهای دانش‌آموزی در دماوند برگزار شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه تئاتر نیز دوره‌های آموزشی برگزار شد، بیان کرد: با توجه به انتقادات اخیر امام جمعه دماوند در خصوص تئاتر، از نمایش‌هایی حمایت می‌کنیم که در راستای اهداف جمهوری اسلامی ایران باشد و در این جهت، نظارت دقیق داریم که محتوای بی‌معنا ارائه نشود و از هنرهای آیینی به شدت حمایت می‌کنم.

*فعالیت یک‌هزار و ۸۰۰ هنرجوی فرهنگی و هنری در دماوند

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دماوند اظهار کرد: در حوزه خوش‌نویسی آموزشگاه‌هایی را مجوز فعالیت داده‌ایم، خاطرنشان کرد: خوش‌نویسی، هنری است که لاجرم باید با محتوای سالم همراه باشد و ترویج حوزه خوش‌نویسی، ترویج فرهنگ سالم است؛ انجمن خوش‌نویسی دماوند دارای دوره‌های فوق‌ممتاز نیز است.

پوردیوان‌بیگی‌مقدم با بیان اینکه دماوند بالغ‌بر یک‌هزار و ۸۰۰ هنرجوی فعال در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری دارد، افزود: با اجرای برنامه‌های متنوع و دوره‌های مختلف آموزشی فرهنگی و هنری بخش عمده‌ای از اوقاف فراغت شهروندان دماوندی را تأمین می‌کنیم.

وی گفت: مجمع خیران سلامت، مجمع خیران مدرسه‌ساز و … خدمات شایسته‌ای ارائه کردند، اما خیلی غم‌انگیز است که مجمع خیران فرهنگسراساز در دماوند نداریم و امروز کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد نیز نیازمند توجه حمایت‌گران و خیران هستند.

انتهای پیام/س