به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، در روزگاران نه‌چندان دور، خرید یک دستگاه آپارتمان با قدری پس‌انداز و برنامه‌ریزی امکان‌پذیر بود، حتی برخی افراد از اجاره‌نشینی لذت برده و از آن تحت‌عنوان خوش‌نشینی یاد می‌کردند.

به مرور زمان و افزایش حجم تورم، قدرت خرید مردم کاهش یافته و با توجه به حقوق دریافتی، حتی نمی‌توانند برای خرج‌کرد یک هفته خود برنامه‌ریزی کنند؛ چه برسد به رؤیای شیرین صاحب‌خانه شدن!

در دوره رئیس‌جمهور پیشین ایران، طرحی به عنوان ساخت مسکن مهر برای قشر کم‌درآمد ارائه و اجرایی شد؛ حال بگذریم که با اجرای آن، برخی از صاحب‌خانه‌ها «صاحب‌خانه‌تر» شده و برخی از اجاره‌نشینان همچنان اندر خم یک کوچه مانده‌اند.

در ابتدای این طرح مقرر بود که قشر ضعیف جامعه با پیش‌پرداخت مبالغی اندک، صاحب خانه شده و با دریافت دفترچه اقساط، مابقی هزینه را بپردازند؛ از کم و کیف کار که بگذریم، متأسفانه با افزایش قیمت مصالح ساختمانی و تورم روز افزون، پیش‌پرداخت این واحدهای مسکونی نیز سر به فلک کشید.

برخی افراد که توان پرداخت این مبالغ در مدت کوتاه را نداشتند، انصراف داده و برخی هنوز سهم آورده خود را کامل نکرده‌اند، حال باید پرسید که مگر نه اینکه این واحدهای مسکونی برای افراد کم‌درآمد پیش‌بینی و ساخته شده بود؟ پس چرا این افراد مورد بی‌مهری قرار می‌گیرند؟

*مسکن مهری که پس از ۱۴ سال هنوز شکل ظاهری ندارد

شهرستان دماوند نیز مانند سایر شهرهای استان از نعمت ساخت مسکن‌های مهر بی‌بهره نمانده و بالغ بر ۱۱ هزار واحد مسکونی به عنوان شهرک‌های مسکن مهر در آن ساخته شده است؛ اما با وجود گذشت حدود ۱۴ سال از ثبت‌نام در این پروژه، هنوز این شهرک شکل ظاهری مناسبی ندارد.

از وجود ساختمان‌های نیمه‌کاره در مسکن مهر دماوند که بگذریم، متأسفانه کوچه و معابر این شهرک ظاهر مناسبی نداشته و نبود آسفالت مناسب در اکثر معابر، موجب می‌شود که با بارش باران، وضع بسیار نامناسبی در این شهرک حاکم شود.

وجود بی‌شمار سگ‌های بلاصاحب، نبود آسفالت مناسب، عدم نام‌گذاری کوچه‌ها و مشکلاتی از این دست، از مواردی است که اهالی این شهرک با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

چندی پیش یکی از اهالی شهرک مسکن مهر دماوند که از وضعیت نامناسب این شهرک گلایه‌مند بود، عدم انجام محوطه‌سازی را نیز به موارد فوق افزود.

این شهروند گفت: تاکنون همه اعضا بالغ بر دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به جهت محوطه‌سازی پرداخت کرده‌اند، اما اینک که شهرداری عهده‌دار امور این شهرک شده، تکلیف ما با هزینه‌های پرداخت شده چیست؟

در این خصوص بر آن شدیم که چند و چون ماجرا را از زبان رئیس اداره راه و شهرسازی دماوند بپرسیم.

*محوطه‌سازی پروژه مسکن مهر بر عهده اعضای تعاونی است

علیرضا خالق دوست، رئیس اداره راه و شهرسازی دماوند در این خصوص اظهار کرد: محوطه‌سازی پروژه مسکن مهر بر عهده اعضای تعاونی است و آماده‌سازی سایت و نگهداری از آن به شهرداری محول شده است.

وی افزود: عدم انجام محوطه‌سازی بلوک‌های شهرک مسکن مهر، موضوعی است که به هیأت‌مدیره تعاونی باز می‌گردد و ممکن است همه اعضا، مبلغ درخواستی را واریز نکرده باشند.

رئیس راه و شهرسازی دماوند ادامه داد: این نهاد تاکنون به وظایف خود اعم از تخصیص زمین، بررسی شرایط متقاضیان، پیگیری تسهیلات و نظارت بر ساخت پروژه‌ها عمل کرده است، اما اگر فردی مبلغ واریزی خود را پرداخت کرده و با مشکلاتی مواجه شده است، این امر از حیطه وظایف ما خارج و بر عهده اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی است.

*تکمیل ۸۵ درصد از واحدهای مسکن مهر دماوند

همچنین جعفر میرزاملکی، رئیس اداره کار، تعاون و امور اجتماعی دماوند نیز در این خصوص اظهار داشت: بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که اداره مسکن و شهرسازی با شهرداری دماوند امضا کرد، محوطه‌سازی بر عهده شهرداری نیست و اعضا موظف به پرداخت هزینه آن هستند.

وی افزود: تاکنون ۸۵ درصد از واحدهای مسکن مهر دماوند تکمیل شده و ۱۵ درصد باقیمانده با مشکلاتی مانند عدم تکمیل آورده اعضا و یا مشکلات مربوط به پیمانکار مواجه بودند.

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی با تأکید بر اینکه محوطه‌سازی خارج از وظایف شهرداری است، گفت: تنها اموری مانند رسیدگی به معابر اصلی و کوچه‌ها بر عهده شهرداری دماوند قرار دارد.

میرزاملکی در پاسخ به مصاحبه رئیس راه و شهرسازی دماوند اظهار کرد: در خصوص عدم انجام تعهدات شرکت تعاونی‌های مسکن مهر در بحث محوطه‌سازی که اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی را مسئول رسیدگی اعلام کردند، لازم به ذکر است که وظیفه ذاتی این اداره، طبق قانون تشکیل تعاونی و نظارت بر برگزاری به موقع مجامع شرکت تعاونی‌هاست.

وی ادامه داد: ناظر عالی بر پروژه‌های عمرانی مسکن مهر و آزادسازی مبالغ جهت اجرای پروژه‌های مسکن مهر توسط شرکت تعاونی‌ها با اداره راه و شهرسازی است و طبق بند ۷۱ و ۷۲ اساسنامه هرگونه اختلاف ما بین عضو و شرکت تعاونی‌ها با اتحادیه شرکت تعاونی‌های مسکن شهرستان دماوند است.

*شهرداری بر اساس توافق با شهرسازی به تعهدات خود عمل می‌کند

علاوه بر این، در نشستی که در اردیبهشت‌ماه سال جاری با حضور مسؤولان مربوط و مدیرعاملان تعاونی‌های مسکن مهر شهرستان دماوند برگزار شد، محمود بهرامی، قائم مقام شهرداری دماوند اظهار کرد: با توجه به تحویل مسکن مهر به شهرداری، این نهاد وظیفه‌ای در خصوص محوطه‌سازی در این شهرک ندارد.

وی افزود: بر اساس برآورد اولیه شهرداری، هزینه‌های باقیمانده در این خصوص ۶۳ میلیارد تومان است، از این رو تنها دو خیابان اصلی در مسکن مهر که وضعیت مناسبی ندارد، مدنظر قرار گرفته و اموری مانند آسفالت، جدول‌گذاری و پیاده‌روسازی و در صورت امکان، تعبیه و تجهیز پارکی کوچک در سال جاری انجام خواهد شد.

 قائم مقام شهرداری دماوند ادامه داد: به این ترتیب شهرداری تنها بر اساس توافقی که با اداره مسکن و شهرسازی دارد به تعهدات خود عمل می‌کند.

*لزوم برآورد باقیمانده محوطه‌سازی سایت ۴۳ هکتاری مسکن مهر دماوند

رضا اسماعیلی، مدیرعامل اتحادیه مسکن شهرستان دماوند نیز در این نشست اظهار کرد: از موضوعات مورد توجه، برآورد باقیمانده محوطه‌سازی سایت ۴۳ هکتاری مسکن مهر دماوند است.

وی افزود: در قوانین شهری شهرک‌های مسکن مهر، محوطه‌سازی بر عهده تعاونی‌ها و امور مربوط به محور اصلی، آماده سازی و نگهداری آن با شهرداری است.

مدیرعامل اتحادیه مسکن شهرستان دماوند بیان کرد: ثبت‌نام پروژه مسکن مهر دماوند از سال ۸۴ آغاز شد و در دو پروژه امام رضا(ع) با ۶ هزار و ۳۰۰ واحد و در پروژه خیابان سپاه با حدود دو هزار واحد مسکن مهر ثبت نام صورت گرفت، از این تعداد، حدود هزار واحد باقی مانده که باید تکمیل شود.

اسماعیلی در خصوص عدم تکمیل و تحویل واحدهای باقیمانده بیان کرد: تعدادی از این واحدها مربوط به وزارت دفاع و مابقی نیز مربوط به تعاونی‌هایی است که با مشکل مواجه شده بودند و اکنون این واحدهای در حال تکمیل است.

*خرید و فروش مسکن مهر فقط با اخذ مجوز امکان‌پذیر است

وی تأکید کرد: خرید و فروش مسکن مهر در قانون ممنوع است و تنها با مجوز اداره مسکن، تعاونی‌ها و اداره راه و شهرسازی امکان‌پذیر خواهد بود، اما متأسفانه بنگاه‌های املاک به اشتباه به خرید و فروش آن می‌پردازند و تعاونی‌ها را با مشکل مواجه می‌کنند.

مدیرعامل اتحادیه مسکن شهرستان دماوند تصریح کرد: لازم است که ادارات خدمات‌رسان به رسیدگی هرچه سریع‌تر امور باقیمانده بپردازند، زیرا واحدهای مسکن مهر آماده و قابل سکونت است، اما به دلیل عدم وجود انشعابات نمی‌توان در آنها ساکن شد.

*مسکن «بی‌مهر» دماوند

به هر تقدیر سایت‌های مسکن مهر امروز با واگذاری به شهرداری‌ها جزو محدوده شهری محسوب می‌شوند و با توجه به مشکلات متعددی که وجود دارد، می‌طلبد که توجه بیش از پیشی به این مناطق شود؛ مسکن مهری که تاکنون «مهری» برای ساکنان خود نداشته است.

به هر جهت امیدواریم که با همکاری همه نهادهای مربوط، پرونده مسکن مهر بسته شده و شاهد گلایه کمتری از همشهریان باشیم؛ چراکه رسیدگی به مشکلات حقه افراد، جزو حقوق شهروندی محسوب شده و دستگاه‌های ذی‌ربط باید به آن بپردازند.

هرچند که تاکنون نیز مسؤولان شهرستان دماوند با پیگیری‌های لازم مدافع حقوق شهروندان ساکن در شهرک‌های مسکن مهر بودند، اما شایسته است که با پیگیری بیشتر، لبخند رضایت را بر لبان هموطنان خود بنشانند.

گزارش از: سپیده تقی‌بخشی – فارس

انتهای پیام/۶۷۰۱۵/