به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا، با مطالعه دقیق در خصوص شرایط آب‌وهوایی و در نظرگیری ظرفیت منطقه، برنامه‌ریزی دقیقی به جهت جذب گردشگر صورت می‌گیرد؛ در کشور ما نیز با توجه به شرایط اقتصادی حاکم، بهره‌گیری از اندیشه و حداکثر استفاده از ظرفیت‌ها می‌تواند راهگشا باشد.

در واقع می‌توان گفت که گردشگری یکی از بهترین و شاید راحت‌ترین راه برای ایجاد اشتغال است که علاوه بر ایجاد درآمد، فرهنگ‌های متفاوت را نیز بین مناطق مختلف منتقل می‌کند.

در کشور ما نیز مقوله گردشگری و جذب توریست از جمله مواردی است که بسیار مورد توجه قرار دارد؛ هر شهرستانی بنابر وضعیت موجود، سعی در افزایش میزان استفاده از ظرفیت‌های خود دارد تا علاوه بر سودآوری اقتصادی، بتواند برای آن منطقه مؤثر باشد.

*لزوم تقویت جاذبه‌های زمستانی در دماوند

دماوند از آن دست شهرستانی است که به دلیل شرایط اقلیمی، آب‌وهوای سالم و نزدیکی به پایتخت، گردشگران بسیاری را به ویژه در فصل تابستان به خود جذب می‌کند؛ با توجه به ویلاسازی‌های انبوهی که در این منطقه انجام ‌شده است، افراد با طی مسافت اندکی از تهران به دماوند، در این اقلیم خوش آب‌وهوا ساعاتی خوش در کنار دوستان و اعضای خانواده سپری می‌کنند.

سرمایه‌گذاران بسیاری در این خطه وارد شده و اقدام به ایجاد مراکز تفریحی، اقامتگاه‌های بوم‌گردی و مراکزی با هدف اسکان مسافران کرده‌اند؛ اما نکته ظریفی که در این میان می‌توان به آن اشاره کرد این است که شهرستان دماوند با توجه به موقعیت کوهستانی، در اکثر ماه‌های سال با سرمای هوا مواجه است.

سؤالی که در این خصوص ذهن ما را درگیر می‌کند، این است که با توجه به سرمای هوا و کوهستانی بودن این شهرستان، سرمایه‌گذاران به چه میزان به سمت ایجاد مراکز و جاذبه‌های گردشگری منطبق بر آب‌وهوای سرد و زمستانی می‌روند؟

پیست اسکی آبعلی واقع در شهرستان دماوند تعداد زیادی از گردشگران علاقه‌مند به ورزش‌های زمستانی را به این شهرستان جذب می‌کند، اما آیا این امکانات برای چنین حجم گردشگر کافیست؟ آیا با وجود دو دریاچه در دماوند نمی‌توان زمینه را برای تقویت جاذبه‌های زمستانی و اسکان در کنار این مناطق در فصل زمستان فراهم ساخت؟

*۲۲ پروژه گردشگری دماوند در حال تعیین تکلیف است

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در سفری که در آبان‌ماه سال‌جاری به دماوند داشت، از نزدیکی این شهرستان به کلان شهر ۱۰ میلیون نفری تهران به عنوان فرصتی در راستای سرمایه‌گذاری‌های مطلوب در حوزه گردشگری نام برد.

علی‌اصغر مونسان اظهار داشت: گردشگری هیجانی از موضوعاتی است که می‌تواند به طور جدی در دماوند به صورت پایلوت قرار گیرد؛ همچنین فضاهایی در این شهرستان به دامپروری و کشاورزی می‌پردازد که گردشگران می‌توانند بدون آنکه آسیبی به محل وارد شود به آن ورود کرده و از فعالیت‌های گردشگری دامپروری لذت ببرند.

وی عنوان کرد: بر اساس آمار، ۲۲ پروژه گردشگری در دماوند در حال تعیین تکلیف برای اخذ مجوز و همین تعداد در حال ساخت است که به مرور بهره‌برداری می‌شود و توسعه مدنظر اتفاق خواهد افتاد؛ امروز موضوع اشتغال در صدر مشکلات کشور قرار دارد که با تقویت حوزه گردشگری می‌توان اشتغال بسیاری ایجاد کرد.

موضوع حایز اهمیت، در نظرگیری ۳۰ نقطه شهری و ۶۰ نقطه روستایی در شهرستان دماوند در راستای اجرای طرح‌های توسعه گردشگری است که بنا بر گفته فرماندار این شهرستان، هفت نقطه شهری و ۲۰ نقطه روستایی مشخص شده و ۱۱ طرح آن به بهره‌برداری رسیده است.

*برگزاری همایش ملی بزرگ سرمایه‌گذاری در دماوند/ طرح ایجاد موزه در مسجد جامع دماوند

مجید صفری با اشاره به ظرفیت پیست اسکی آبعلی تصریح کرد: با توجه به مجوز وزارت ورزش و جوانان مقرر گردید که مدیریت پیست اسکی به شهرداری آبعلی محول شود تا اقدام به تهیه طرح جامع گردشگری کنند؛ خوشبختانه این طرح تهیه شده و مراحل نهایی خود را طی می‌کند تا بر این اساس بتوان علاوه بر زمستان در تمام ایام سال از این مجموعه استفاده کرد.

فرماندار دماوند ادامه داد: بر این اساس مقرر شد تا ۲۲ بهمن‌ماه سال‌جاری این موضوع نهایی شده و در دهه مبارک فجر کلنگ عملیات اجرایی آن زده شود.

وی اذعان داشت: ما در آینده‌ای نزدیک، همایش ملی بزرگ سرمایه‌گذاری را در شهرستان دماوند به منظور رونمایی از فرصت‌های گردشگری برگزار خواهیم کرد؛ از این رو، بسته تحول خوبی در حوزه سرمایه‌گذاری آماده کردیم که در این همایش رونمایی می‌شود.

فرماندار دماوند از حضور مونسان و همه مدیران و مسؤولان کشوری در این شهرستان به عنوان عاملی مؤثر در شناخته شدن فرصت‌ها و قابلیت‌های موجود نام برد و گفت: با توجه به حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در شهرستان دماوند، مباحث مهمی از جمله بحث ایجاد موزه دماوند در مسجد جامع مطرح گردید که امیدواریم اعتبار آن تخصیص یابد.

صفری یادآور شد: اگر بخواهیم اقتصاد روستایی را متحول کنیم، بهترین راه بوم‌گردی روستایی است و میراث فرهنگی نقش مهمی در این خصوص خواهد داشت.

وی با اشاره به نام‌گذاری منطقه‌ای به عنوان«بام دماوند» در شهرستان دماوند گفت: ما منطقه‌ای در چشمه‌ اعلاء داریم که در شورای هماهنگی با حضور شهرداران و شوراهای اسلامی، پیشنهاد شد که این منطقه به عنوان گردشگری بام دماوند نام‌گذاری شود.

فرماندار دماوند اظهار داشت: تا پایان سال‌جاری با انجام اقدامات خوب، شاهد تحول بزرگی در حوزه گردشگری این شهرستان خواهیم بود و به واقع می‌توان گفت که انقلاب بزرگی در این حوزه در شهرستان دماوند رخ می‌دهد.

*روستاها می‌توانند محیطی آرام برای گردشگران فراهم کنند

یقینا با وجود شرایط و ظرفیت‌های موجود در شهرستان دماوند، بسنده کردن به ایجاد چای‌سراها و سفره‌خانه‌های سنتی امری شایسته نیست و بسیاری از طرح‌های گردشگری زمستانی را می‌توان در آن ایجاد کرد؛ در ورای ساخت هتل‌های یخی در کشورهای غربی نیز علاوه بر سرمایه‌گذاری، اندیشه و مطالعه دقیق وجود داشته است و این همان چیزی است که ما نیز نیازمند آن هستیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دماوند با اشاره به جاذبه‌های طبیعی موجود در این شهرستان اظهار کرد: مهم‌ترین ظرفیتی که در حال حاضر در فصل زمستان داریم، ورزش‌های زمستانی با محوریت اسکی و پیست آبعلی است که امیدواریم متولیان آن نسبت به توسعه پیست اقدامات لازم را انجام دهند تا بتوانیم در بحث گردشگری زمستانی فعال‌تر باشیم.

شهرام شریفی خاطرنشان کرد: ما در شهرستان دماوند اقامتگاه‌های بوم‌گردی و مجتمع‌های تفریحی و رفاهی بسیاری در مناطق روستایی ایجاد کردیم که در فصول زمستان هم جاذبه خوبی دارند و به جهت دارا بودن امکانات در خور، می‌توانند در فصول سرد سال نیز محیطی آرام و مناسب برای آسایش گردشگران فراهم کنند.

وی اذعان داشت: در همه دنیا در بحث جذب گردشگر علاوه بر اداره میراث فرهنگی، شهرداری‌ها نیز می‌توانند نقش به‌سزایی در ایجاد جاذبه‌ها داشته باشند که از این میان می‌توان به برگزاری جشنواره‌های مختلف متناسب با فصول سرد سال اعم از جشنواره‌های آدم‌برفی و ساخت مجسمه‌های یخی و برفی اشاره کرد.

*«پرنده‌نگری»؛ ظرفیت مغفول مانده در دماوند/ برخی قوانین مؤثر در کند شدن روند سرمایه‌گذاری

همانطور که پیش‌تر بیان شد در نظر گرفتن ظرفیت‌های موجود در هر منطقه و سرمایه‌گذاری می‌تواند تأثیر به‌سزایی در جذب گردشگر داشته باشد؛ در این خصوص بنا بر گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دماوند، موضوعی که شاید کمتر به آن پرداخته شده، بحث پرنده‌نگری است.

شریفی در این خصوص بیان کرد: در فصل گرم سال با توجه به وجود رودخانه‌ها، فضای سبز و دریاچه‌های بسیاری که در شهرستان دماوند وجود دارد، پرنده‌های مختلفی به آن مهاجرت می‌کنند و ما می‌توانیم از این ظرفیت در قالب برپایی تورهای پرنده‌نگری استفاده کنیم؛ این امر مستلزم گسترش تبلیغات است و دستگاه‌های متولی مانند منابع طبیعی و محیط‌زیست باید قدری در این قضیه همراه‌تر باشند.

وی با اشاره به وجود برخی قوانین مؤثر در کند شدن روند سرمایه‌گذاری اظهار داشت: خوشبختانه ما مشکلی در حوزه سرمایه‌گذاری نداریم، اما متأسفانه برخی از قوانین و اعمال سلیقه‌ها در کند شدن این روند مؤثر بوده و قدری اخلال در سرمایه‌گذاری ایجاد می‌کند.

شریفی ادامه داد: در شرایط سخت اقتصادی موجود، سرمایه‌گذاران به دنبال بازده مناسب در کمترین زمان هستند و اگر بخواهند تنها برای دریافت مجوز چندین ماه دوندگی و پیگیری داشته باشند، دیگر رغبت و تمایلی برای سرمایه‌گذاری نخواهند داشت.

*صدور موافقت اصولی برای ایجاد تله‌کابین به ارتفاعات دریاچه تار

وی با اشاره به وجود دریاچه تار در شهرستان دماوند به عنوان یکی از جاذبه‌های طبیعی گردشگری تصریح کرد: ما در خصوص این دریاچه، موافقت اصولی برای ایجاد تله‌کابین صادر کردیم که از جابان آغاز و به ارتفاعات دریاچه تار متصل شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دماوند اضافه کرد: این پروژه بسیار خوبی است؛ اما متأسفانه با ادارات منابع طبیعی و محیط زیست به مباحث کارشناسی مواجه شدیم که امیدواریم با هماهنگی‌های انجام شده، فرآیندی ایجاد کنیم که در عین حفظ محیط زیست و منابع طبیعی، اقتصاد گردشگری را شکوفا کنیم.

شریفی تأکید کرد: اگر ما خواهان توسعه پایدار هستیم، باید نگاه ویژه‌ای به گردشگری داشته باشیم؛ گردشگری هیچ منافاتی با کشاورزی، محیط زیست و منابع طبیعی ندارد و اتفاقاً هر کدام از این موارد ظرفیتی در این خصوص هستند؛ در بحث مزارع گردشگری، مزرعه خورشید که در تیرماه سال‌جاری در شهرستان دماوند مورد بهره‌برداری قرار گرفت، تاکنون پذیرای بیش از ۱۸ هزار بازدیدکننده بود.

*وجود ۱۶۰ اثر تاریخی در دماوند/ توانایی جذب روزانه ۸۰۰ نفر در مراکز اقامتی

وی از افتتاح ۱۰ پروژه گردشگری در شهرستان دماوند در سال‌جاری خبر داد و گفت: ما در حال حاضر، توانایی جذب روزانه ۸۰۰ نفر در مراکز اقامتی را داریم، اما به طور میانگین حدود دو هزار نفر در ماه در این شهرستان اقامت دارند.

مسلماً ورود هر گردشگر به شهرستان دماوند به معنای رونق اقتصادی است که در سبد اقتصادی شهرستان جای می گیرد؛ دماوند از لحاظ دارا بودن جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیار غنی است و بیش از ۱۶۰ اثر تاریخی را در خود جای داده که از این تعداد، ۷۳ اثر به ثبت ملی رسیده است.

از نظر جاذبه‌های طبیعی نیز تعداد بی‌شماری از رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و باغ‌های بزرگ در دل دماوند نهان است که بی‌شک سفری کوتاه، جذاب، ارزان و به یاد ماندنی برای گردشگران به همراه خواهد داشت.

*حرکت چرخه ایجاد اشتغال و درآمد با تسهیل در فرآیند سرمایه‌گذاری

وجود هفت منطقه نمونه گردشگری، پنج روستای هدف گردشگری و یک روستای هدف صنایع‌دستی در شهرستان دماوند از جمله امتیازات ویژه آن به شمار می‌رود و تسهیل در فرآیند سرمایه‌گذاری موجب می‌شود که چرخه ایجاد اشتغال و درآمد به حرکت در آید.

شریفی از بوم‌گردی به عنوان یکی از مواردی که می‌تواند سرمایه‌گذاری کم و مبتنی بر ساختار سنتی و فیزیکی را ایجاد کند، نام برد و عنوان کرد: می‌توان با مرمت خانه‌های قدیمی، جاذبه‌هایی را برای گردشگران به وجود آورد که علاوه بر معرفی روستاها و ایجاد اشتغال در شهرستان، اقامت ارزانی برای گردشگران فراهم سازد.

خوشبختانه وجود ظرفیت‌های گردشگری از جمله سایت پروازی پاراگلایدر، پیست اسکی و وجود دو دریاچه، شهرستان دماوند را در موقعیت خوبی قرار داده است، اما نکته حایز اهمیت، اجرایی شدن طرح‌ها و کمک به تسریع در فرآیند است؛ در واقع تنها صحبت از ایجاد شرایط مناسب، کام انسان را شیرین نمی‌کند، بلکه باید در عمل شاهد انجام آن باشیم.

همانطور که رضا مقدم، رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان دماوند نیز بر این امر اذعان دارد که می‌توان در زمینه‌هایی مانند قایق‌رانی در دریاچه تار فعالیت داشته باشیم، اما زیرساخت‌ها در این زمینه فراهم نیست و معمولاً در زمستان با بارش برف، پیست اسکی آبعلی فعالیت خوبی دارد و ورزش زمستانی ما بر حول محور اسکی، یخ‌نوردی و سنگ‌‌نوردی فعال است.

*ایجاد منطقه گردشگری در دریاچه هویر دماوند

بخشدار مرکزی دماوند در این میان، از ایجاد منطقه گردشگری در دریاچه هویر خبر داد و گفت: این پروژه تا خردادماه سال ۱۳۹۸ به بهره‌برداری می‌رسد.

مهدی حیدری اظهار داشت: منطقه گردشگری دریاچه هویر با هدف سرمایه‌گذاری توسط دهیاری برای اسکان و فراهم کردن امکانات تفریحی و گردشگری در این دریاچه ایجاد خواهد شد؛ این سرمایه‌گذاری به مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان و با حمایت بخشداری مرکزی تا خرداد سال ۹۸ به مرحله بهره‌برداری می‌رسد و امکاناتی نظیر پاتیناژ، قایق‌سواری، اسکان و دیگر امکانات رفاهی را به همراه خواهد داشت.

*نزدیکی به تهران مؤلفه موفقیت در حوزه گردشگری دماوند

به هر حال سرمایه‌گذاران باید این موضوع را مد نظر قرار دهند که با وجود هزینه‌های هنگفت برای ایجاد مجموعه‌های ورزشی و گردشگری زمستانی، مسلما این روند سودآوری خاص خود را نیز به همراه خواهد داشت که نزدیکی به تهران یکی از مؤلفه‌های موفقیت در این خصوص است.

فراهم کردن زیرساخت‌ها، استفاده از ظرفیت دریاچه تار و هویر در خصوص ورزش قایق‌رانی در تابستان و پاتیناژ در زمستان، برپایی جشنواره‌های برفی و مجسمه‌های یخی، همه و همه از جمله مواردی هستند که علاوه بر جذب گردشگر، می‌تواند کمک شایانی به اشتغال جوانان و سنگین شدن کفه ترازوی اقتصادی شهرستان دماوند کند.

قطع به یقین، زحمات مسؤولان دماوند در این خصوص بر کسی پوشیده نیست و با مقایسه‌ای ساده نسبت به گذشته می‌توان شاهد تغییرات مثبت در این شهرستان بود؛ اما می‌توان با همکاری و همدلی بیشتر، شرایطی فراهم شود که بیش از پیش شاهد شکوفایی دماوند باشیم.

*************************

گزارش از: سپیده تقی‌بخشی

***********************

منبع: فارس

انتهای پیام/