به گزارش البرز شرق، کربلا، واژه ای است که برای تک تک ایرانی ها حاوی معانی عشق، ارادت، شجاعت، ایثار و تمام کلمات و تعابیر خوب است، چشمان هر ایرانی با شنیدن کربلا اشک آلود شده و در ذهن او عشق و آرزوی دیدار یار نقش می بندد.

این عشق، در اربعین حسینی تجلی بیشتری یافته و نماد اتحاد شیعیان و وحدت آن ها حول محور ولایت می شود، شیعه در اربعین مشق عشق و ارادت می کند، در این بین مردم شهرستان دماوند نیز مانند تمام مردم مومن و انقلابی ایران اسلامی هر سال در اربعین حسینی با شور و هیجان فراوان با پای پیاده به سوی کربلای معلی حرکت می کنند تا با امام سوم شیعیان جهان تجدید بیعت کرده و در طول سال بر عهد خود در دفاع از ولایت باقی بمانند.

موکب امام حسن مجتبی (ع) شهرستان دماوند دو سال است که به مناسبت اربعین حسینی با رویکرد وحدت شهرستانی در کربلای معلی به زائران حسینی خدمات‌رسانی می‌کند و ایجاد موکب در کربلای معلی موجب افزایش زائران دماوندی شده است، اما مساله ای که در این اقدام نیک بیش از هرچیز به چشم می خورد وحدت خاص و مثال زدنی مردم و مسئولین شهرستان دماوند در هماهنگی پذیرایی از زائران امام حسین(ع) است.

به همین جهت، نشست تجمع امنای محلات، مساجد و هیأت‌های مذهبی شهرستان دماوند با حضور ائمه جمعه شهرستان و مسؤولان جهت خرید قطعه زمین در کربلای معلی برای احداث حسینیه در محل مسجدالرضا(ع) گیلاوند برگزار شد.

یکی از زائران حدود ۴۰ ساله دماوندی که هرسال در اربعین حسینی با پای پیاده به سوی کربلا معلی حرکت می کند، اظهار داشت: هر سال از ماه ها قبل از آمدنم شور و شوق اربعین را دارم و برای حضور در حرم حضرت امام حسین(ع) لحظه شماری می کنم و هرچه از زیبایی های مسیر عشق اباعبدالله بگویم کم است و تا خود در این مسیر حرکت نکنید قادر به درک زیبایی های آن نیستید، زمانی که به این مسیر وارد شوید هم توان ترک آن را نخواهید داشت.

وی که چشمانش بارانی شد، اضافه کرد: این حرکت پیاده ما، زمانی که با عشق و ارادت و معرفت همراه شود، به ظهور امام زمان(عج) ختم خواهد شد.

*ایجاد موکب در کربلای معلی موجب افزایش زائران دماوندی شده است

دبیر ستاد تکریم زائران اربعین حسینی شهرستان دماوند اظهار کرد: جمعی از مردم شهرستان دماوند در سال ۱۳۹۴، عزم خود را جمع کردند تا موکبی را برای خدمات‌‌رسانی به زائران حسینی شهرستان دماوند در کربلا راه‌اندازی کنند.

محمود پوردیوان‌بیگی‌مقدم ادامه داد: در فرصت کمی که وجود داشت، مقدمات کار از جمله تأمین پوشاک، اسکان و تغذیه با کمک‌های مردمی و دستگاه‌ها فراهم شد و در آن سال، حدود ۴۰۰ زائر از شهرستان دماوند به کربلای معلی سفر کردند.

وی گفت: با راه‌اندازی موکب امام حسن مجتبی (ع) شهرستان دماوند در کربلای معلی زمینه‌ای فراهم شد تا کسانی که امکان سفر نداشت، بتوانند با هزینه اندک به زیارت عتبات عالیات بروند.

دبیر ستاد تکریم زائران اربعین حسینی شهرستان دماوند افزود: در سال گذشته نیز، طی مدت کوتاهی مبلغی بالغ‌بر ۱۲۰ میلیون تومان برای خدمات‌رسانی به زائران حسینی توسط مردم شهرستان دماوند جمع‌آوری شد که حدود یک‌هزار و ۱۰۰ زائر از این شهرستان به زیارت عتبات عالیات رفتند.

پوردیوان‌بیگی‌مقدم تصریح کرد: با توجه به روند افزایش تعداد زائران دماوندی در هر سال، در اربعین حسینی امسال سفر یک‌هزار و ۸۰۰ زائر از این شهرستان به عتبات عالیات پیش‌بینی می‌شود.

وی بیان کرد: در اربعین حسینی سال گذشته تصمیم گرفته شد تا با پیگیری و همت ائمه جمعه، هیأت‌های امنای محلات و هیأت‌های مذهبی شهرستان دماوند جهت خرید زمینی برای احداث در کربلا معلی اقدام شود و از امروز این امر مهم آغاز شده است.

یکی از خیرین شهرستان دماوند، در مورد احداث حسینیه در کربلای معلیگفت: آرزو دارم روزی همه مومنین دماوند، با هم، در حسینیه ای در کربلای معلی عزاداری کرده و به عشق مولایمان بر سر و سینه بکوبیم.

وی افزود: مردم دماوند، مردمی خیر و ولایی هستند و اطمینان دارم خرید زمین در کربلا به زودی محقق خواهد شد.

*خرید زمین در کربلا ۳ میلیارد تومان هزینه نیاز دارد

بر اساس این گزارش، امام جمعه شهرستان دماوند در نخستین گام جهت خرید زمین در کربلای معلی، یک واحد آپارتمان به ارزش ۷۰ میلیون متعلق به خود را در این راستا اهدا کرد.

امام جمعه شهرستان دماوند نیز اظهار کرد: بسیاری از استان‌های کشور در مشهد برای خدمات‌رسانی به زائران خود حسینیه‌هایی احداث کرده‌اند و در کربلای معلی هم این اتفاق افتاده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم فتاح‌دماوندی با بیان اینکه احداث حسینیه در کربلا کار عام المنفعه‌ای است، افزود: با توجه به رابطه نزدیک ایران و عراق و اینکه قالب مردم عراق، شیعیان هستند، امید می‌رود که رفت و آمد به کربلا تسهیل یابد.

وی گفت: سیل عظیم اربعین حسینی در کربلا مقدمه ظهور امام زمان (عج) است و برای اینکه دماوندی‌ها از این غافله عقب نمانند، باید برای خرید زمین جهت احداث حسینیه در شهر کربلا تلاش شود.

فتاح‌دماوندی تصریح کرد: با توجه به ارزش پول کشور عراق، برای خرید زمین، هزینه‌ای بالغ‌بر سه میلیارد تومان نیاز است که می‌طلبد همه مردم شهرستان دماوند در این جهت گام‌های بلندی را بردارند.

*نخستین چراغ توسط خیران و هیأت‌های امنا روشن شد

گفتنی است، در این نشست، نخستین چراغ برای خرید قطعه زمین در کربلای معلی با اهدای قطعات زمین ۲ هزار متر، ۵ هزار متر و یک‌هزار متر و مبالغ دو فقره ۱۰ میلیون و نیز ۵۰۰ هزار تومان توسط برخی خیران و هیأت‌های امنای شهرستان دماوند روشن شد.

همچنین قرار شد که طی هفته آینده چهار نفر نماینده برای تشکیل هیأت امنای خرید زمین و یک نفر نیروی اجرایی برای اعزام به کربلا جهت تعیین قطعه زمین مناسب از سوی امناهای هر شهر شهرستان دماوند معرفی شوند.

این بار مغناطیس اربعین حسینی در شهرستان دماوند، جمع کثیری از عاشقان اهل بیت علیهم السلام را گرد هم آورده و به برنامه ریزی و هماهنگی برای ابراز عشق و علاقه خدمت امام حسین(ع) تشویق کرده است.

انتهای پیام/