به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، شاهرخ جهانشاهی، معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند ظهر امروز در نخستین نشست ستاد پدافند غیرعامل شهرستان دماوند با اشاره به بارندگی‌ها و سیل اخیر، ضمن تقدیر از مردم و نهادها در جهت کمک‌رسانی به سیل‌زدگان اظهار کرد: این اتفاقات می‌تواند در پیشبرد اهداف ما مؤثر باشد، چراکه می‌توانیم از این حوادث درس گرفته و اقدامات بهتری داشته باشیم.

وی افزود: به نظر می‌رسد که با توجه به انجام مباحث کارشناسی در سیل اخیر، مقصر اصلی بروز خسارات فراوان موضوع انسانی، عدم آینده‌نگری و کم‌توجهی به منابع طبیعی است.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار دماوند ادامه داد: در این راستا، باید در شهرستان دماوند به بررسی و شناسایی در خصوص منابع طبیعی، رودخانه‌ها، حرائم بپردازیم و مشکلات احتمالی را برطرف کنیم.

جهانشاهی بیان کرد: در این زمینه نباید اجازه ساخت‌وسازهای جدید در شهرستان دماوند داده شود و نقش شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در این خصوص بسیار مؤثر است.

وی عنوان کرد: متاسفانه در شهرستان دماوند نیز گاهاً کم‌توجهی به منابع‌طبیعی، حریم رودخانه‌ها و ساخت‌وسازهای غیرمجاز مشاهده می‌شود که در این خصوص باید بستر رودخانه‌ها آزادسازی شود و امور منابع آب این امر را مدنظر قرار دهد، چراکه بارندگی‌ها قابل پیش‌بینی نیست و ما موظفیم مسیر رودخانه‌ها را آزاد کنیم.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار دماوند با توجه به اهمیت موضوع آبخیزداری گفت: از بین رفتن گیاهان، مراتع و جنگل‌ها موجب ایجاد سیلاب می‌شود و آب به شدت حرکت می‌کند، از این رو کاشت درخت‌ها و ایجاد آب‌بندها موجب کاهش خسارات می‌شود و این موضوع باید از طریق امور آب مورد توجه قرار گیرد.

جهانشاهی تصریح کرد: با توجه به پیش‌بینی‌های انجام‌شده ما در سال جاری شاهد بارندگی زیادی به ویژه در فصل بهار در شهرستان دماوند خواهیم بود که این بارندگی‌ها می‌تواند تبدیل به سیلاب شود، چراکه با گرمای هوا و خشکی زمین، نفوذپذیری آب کمتر می‌شود.

وی تأکید کرد: در این راستا به ویژه شهرداری‌ها باید دقت بیشتری در بحث مهندسی و ساخت‌وسازها داشته باشند تا شاهد صدور مجوز در حریم رودخانه‌ها نباشیم، در این زمینه باید با شناسایی آسیب‌ها بر اساس دستورالعمل استاندار تهران و وزیر کشور، مشکلات ظرف مدت یک هفته اعلام شود.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار دماوند تصریح کرد: استفاده از استادان دانشگاه و افراد متخصص در این زمینه بسیار مؤثر خواهد بود، با توجه به وجود واحدهای دانشگاهی پرقدرت در شهرستان دماوند امیدواریم که از این ظرفیت استفاده شود.

جهانشاهی با اشاره به اهمیت موضوع آموزش افزود: در صورتی که مسؤولان هشدار تخلیه روستاها را می‌دهند؛ باید مصادیق آن مشخص شود و آگاهی‌بخشی لازم صورت گیرد، دولت در این زمینه ورود می‌کند و اولین اقدام باید نجات جان انسان‌ها باشد.

وی بر لزوم لایروبی رودخانه‌ها تأکید کرد و گفت: اقداماتی در خصوص رودخانه «آه» آبعلی انجام شده است، اما در شهر رودهن با مشکلاتی مواجه هستیم و با توجه به گزارشات اعلام شده، وضعیت مناسبی وجود ندارد.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار دماوند بیان کرد: شهرداری و بخشداری رودهن باید حتماً در این خصوص تمرکز کرده و اقدامات لازم را انجام دهند، به ویژه در بحث آبخیزداری باید توجه بیشتری صورت گیرد که عدم توجه به این موضوع باعث فرسایش خاک و کاهش مخزن سدها خواهد شد.

جهانشاهی همچنین بر دقت نظر شهرداران و دستگاه‌های متولی در امر ساخت‌وساز در خصوص ایجاد پل‌ها و رفع پل‌های غیراستاندارد تأکید کرد و گفت: پل‌های غیر استاندارد باید اصلاح یا تخریب شود تا شاهد وقوع حوادث ناگوار نباشیم، زیرا با توجه به نقشه‌های جغرافیایی، شهرستان دماوند ظرفیت سیلاب را دارد.

وی عنوان کرد: اکنون بهترین فرصت برای انجام اقدامات دستگاه‌های مختلف است، چراکه با توجه به جو روانی ایجاد شده، مردم به ویژه در خصوص موضوع ساخت‌وسازهای حریم و بستر رودخانه همکاری و همراهی لازم را خواهند داشت.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار دماوند همچنین بر انجام پیش‌بینی‌ها و اقدامات لازم در خصوص مدارسی که در حریم رودخانه‌ها قرار دارد تاکید کرد.

انتهای پیام/س