به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، سعید نمکی در حاشیه بازدید از بیمارستان سوم شعبان دماوند در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر مطالعاتی در خصوص جانمایی پایگاه‌های اورژانس صورت گرفته و حدود ۴۰۰ دستگاه آمبولانس جدید نیز در حال توزیع است و حدود هزار دستگاه آمبولاس کمک‌دار جدید نیز برای مناطق کوهستانی در حال خریداری است تا کمبود حمل‌ونقل اورژانس کشور را جبران کنیم.

وی گفت: در حال حاضر با توجه به راه‌اندازی اورژانس و تقویت زیرساخت‌ها در بیمارستان سوم شعبان، از نظر تعداد تخت بیمارستانی کمبود عمده‌ای در دو شهرستان دماوند و فیروزکوه وجود ندارد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: مواردی مانند رادیولوژی و لزوم افراد متخصص نیز با توجه به هماهنگی با رئیس دانشگاه علوم پزشکی و مسئولان منطقه، سعی در حال بررسی است و سعی در جبران آن داریم؛ علاوه بر این در رابطه با برخی کمبودهای تجهیزاتی نیز در نظر داریم که تأمین شده و در اختیار مردم قرار گیرد.

نمکی تصریح کرد: در رابطه با مواردی مثل تخت آی‌سی‌یو، متأسفانه تعداد قابل توجهی از تخت‌ها را بیماران سکته مغزی در اختیار دارند که با توجه به اجرای طرح پرستاری در منزل و پرداخت تعرفه از سوی بیمه، در دو سال آتی نیازمندی سالخوردگان و سکته مغزی را به تخت آی‌یو کاهش می‌دهیم و این تخت‌ها در اختیار افراد سنین پایین که نیازمند آن هستند قرار می‌گیرد.

وی بیان کرد: مشکلات شهرستان پردیس نیز مورد مطالعه قرار گرفته و امیدواریم که بتوانیم زمینه در توسعه زیرساخت‌ها، کمبودها را در سال‌های آتی جبران کنیم.

وزیر بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: علاوه بر این، احداث یک بیمارستان ۱۰۰۰ تخت‌خوابی آموزشی فوق تخصصی نیز در شرق تهران با هماهنگی دانشگاه شهید بهشتی مورد پیگیری قرار دارد و قطعه زمین مناسبی در محل اتوبان شهید بابایی در این خصوص در نظر گرفته شده است تا مشکلات دسترسی مردم شرق تهران را برطرف کند.

*بیمارستان سوم شعبان دماوند استانداردهای کشور را رعایت کرده است

نمکی ادامه داد: امروز شاهد افتتاح‌ پروژه‌های پلی‌کلینیک تخصصی، توسعه دو بخش آی‌سی‌یو و سی‌سی‌یو در فیروزکوه بودیم و خوشبختانه اقدامات خوبی صورت گرفت.

وی تصریح کرد: علاوه بر این، افتتاح مرکز اورژانس و بازدید از بیمارستان سوم شعبان دماوند از دیگر برنامه‌ها در شهرستان دماوند بود؛ بیمارستان سوم شعبان دماوند، استانداردهای کشور را رعایت کرده و اکنون ۱۱ تخت اورژانس با امکاناتی مانند دو تخت ایزوله و مابقی موارد ضروری و استاندارد کشور را دارد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: خوشبختانه زیرساخت‌های خوبی در این اورژانس ایجاد شده و امیدواریم که در آینده نیز بتوانیم کمبودها را نیز جبران کنیم؛ خوشبختانه این منطقه در طرح ملی بسیج فشار خون کشوری به صورت موفق عمل کرده و ما توانستیم به عنوان یکی از کانون‌های خوب کشوری از آن نام ببریم.

اخذ مجوز پذیرش ۱۰ هزار نیرو از سازمان امور استخدامی

نمکی تصریح کرد: این نوید را برای مردم داریم که در نمایشگاه الکامپ، پرونده الکترونیک سلامت به مانیتور موبایل شهروندانی که کد کلی آنها به سامانه ثبت شده متصل می‌شود تا علاوه بر اطلاع از پرونده سلامت، از خدماتی چون نوبت‌دهی از مراکز درمانی بهره‌مند شوند.

وی با توجه به قرارگیری شهرستان دماوند در دو جاده مواصلاتی هراز و فیروزکوه، ابراز کرد: بیمارستان سوم شعبان دماوند در حال حاضر با ۱۲ تخت اورژانس با فاصله هفت دقیقه‌ای به بیمارستان، مسائل منطقه را مدیریت می‌کند و با نیاز سنجی در خصوص توسعه تخت‌های بیمارستانی، با توجه به اولویت‌ها و منابع محدود کشور، اگر ضرورتی داشته باشد انجام می‌دهیم.

وزیر بهداشت در خصوص تعدیل نیروها در بیمارستان عنوان کرد: تلاش ما بر این است که نیروهای قراردادی را به پیمانی و رسمی تغییر دهیم؛ در این راستا مجوز پذیرش ۱۰ هزار نیرو را از سازمان امور استخدامی اخذ کرده و در حال اخذ مجوز ۱۰ هزار نیروی دیگر هستیم.

وجود بیش از ۳ هزار پایگاه اورژانس جاده‌ای و ثابت در کشور

نمکی گفت: در این راستا در مرحله اول در حال گزینش نیرو هستیم و امیدواریم کمک کنیم که در صورت نیاز به تأمین اعتبار به جهت حفظ نیروها بر حسب استاندارد تخت‌ها، دچار کمبود منابع نباشیم.

وی در پاسخ به این تأخیر حضور آمبولانس در روستاهای شهرستان دماوند تأکید کرد: این امر مورد پیگیری قرار می‌گیرد و افراد باید در شهرستان و دانشگاه شهید بهشتی، این موضوع را منعکس کنند و در صورت کمبود آمبولانس، قطعا جبران می‌شود.

وزیر بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: بیش از سه هزار پایگاه اورژانس جاده‌ای و ثابت در کشور داریم و یکی از بهترین اورژانس‌های منطقه شرق مدیترانه از نظر سیستم و دسترسی مردم را داریم و سعی داریم که پایگاه‌های اورژانس را کنار مراکز جامع سلامت مستقر کینم که ۱۶ ساعت در مناطق روستایی به مردم ارائه خدمت کنند.

انتهای پیام/س