به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، هادی تهرانی‌پور در خصوص برداشت محصول کلزا در شهرستان دماوند اظهار داشت: این گیاه به‌عنوان نمونه در دماوند کشت شد؛ سال گذشته در 29 هکتار از اراضی شهرستان دماوند کشت کلزا داشتیم و یکی از مزارع خوب در این بخش، مزرعه چهار هکتاری متعلق به گل‌آقایی است.

وی افزود: امیدوار هستیم حداقل از این مزرعه به‌طور میانگین سه تن در هکتار برداشت داشته باشیم که درمجموع 12 هکتار می‌شود؛ هدف از این کار یک فعالیت ترویجی و آموزشی است و باید بتوانیم گیاه کلزا را به‌عنوان کشت جایگزین در کشت محصولات گندم و جو وارد شهرستان کنیم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دماوند با بیان اینکه یکی از محصولاتی که می‌تواند آفات و بیماری‌های مزارع گندم و جو را کنترل کند، گیاه کلزاست، افزود: از طرفی با توجه به نیازهای زیادی که به دانه‌های روغنی و در راستای سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد، بحث خودکفایی در دانه‌های روغنی و جلوگیری از واردات آن مطرح است، کشت این گیاه اهمیت زیادی دارد.

تهرانی‌پور خاطرنشان کرد: کشت گیاه کلزا را به‌عنوان محصول جایگزین در شهرستان دماوند در نظر گرفتیم؛ از امتیازات مثبت این محصول برای شهرستان این است که میزان محصولی که این گیاه در هر هکتار می‌تواند تولید کند، تقریباً همان میزان تولید محصول گندم در هکتار است.

وی با بیان اینکه قیمت تضمینی هر کیلوگرم کلزا حدود دو برابر یک کیلوگرم قیمت تضمینی گندم است، تصریح کرد: می‌توان با کشت گیاه کلزا، درآمد بهره‌برداران را تا دو برابر افزایش داد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دماوند افزود: امسال از ابتدای زمان کاشت، داشت و برداشت محصول، مسؤولان و همکاران جهاد کشاورزی در شهرستان دماوند با تمام بهره‌برداران بخش مرتبط هماهنگی‌های لازم، بازدیدهای متعدد، مشاوره‌های فنی و کلاس‌های آموزش رایگان را انجام دادند.

تهرانی‌پور خاطرنشان کرد: سیر کاشت، داشت و برداشت توسط بهره‌برداران مشاهده و ملاحظه شد؛ امیدواریم بهره‌برداران پذیرای این مسأله باشند که گیاه کلزا می‌تواند جایگزین خوبی برای گندم باشد.

وی با بیان اینکه بهره‌برداران بخش کشاورزی در دماوند باید در سال‌های آینده نسبت به کشت این گیاه اقدام کنند، افزود: برای سال زراعی جدید در بالغ بر 80 هکتار از اراضی دماوند هدف‌گذاری کرده‌ایم و امیدواریم بتوانیم این مقدار از اراضی را به زیر کشت کلزا ببریم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دماوند تصریح کرد: در صدد هستیم هر ساله میزان کشت این گیاه را افزایش دهیم تا جایی که بتوانیم همه سطح شهرستان دماوند را پوشش دهیم.

تهرانی‌پور افزود: در آینده نه‌چندان دور، شاهد تولید خوب این محصول در شهرستان دماوند خواهیم بود؛ تولید این محصول به‌صورت پراکنشی در شهرستان وجود دارد، اما بیشتر این محصول در محدوده جغرافیایی بخش آبسرد قابل کشت است.

وی تصریح کرد: در سال گذشته ۲۹ هکتار کشت کلزا در دماوند داشتیم و امسال ۸۰ هکتار را پیش‌بینی می‌کنیم.

انتهای پیام/