به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، سردار تقی مهری صبح امروز در حاشیه بازدید از قرارگاه نوروزی امام علی (ع) شرق استان تهران اظهار کرد: از آغاز طرح نوروزی تاکنون پنج درصد کاهش تعداد جان‌باختگان را شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه موج دوم سفرهای نوروزی از روز گذشته در سطح کشور آغاز شده است، عنوان کرد: بازگشت موج اول سفرهای نوروزی از دو روز گذشته آغاز شده و امروز هم ادامه دارد و از امروز شاهد تلاقی سفرهای رفت و برگشت با هم هستیم.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا تصریح کرد: به خاطر شرایط مناسب آب و هوایی شاهد افزایش ۱۲ درصدی مسافرت‌های نوروزی بودیم اما در عین حال سرعت متوسط در جاده‌ها افزایش پیدا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: مسافران نوروزی امسال قوانین راهنمایی و رانندگی را بهتر از سال‌های قبل اجرا کردند، به همین دلیل با مشکلات ترافیکی کمتری مواجه شدیم.

مهری گفت: ۴۰ درصد تصادفاتی که در ایام نوروز تاکنون منجر به فوت و جرح شده به خاطر عدم توجه به جلو، خستگی و خواب‌‌آلودگی رقم خورده است.

وی ادامه داد: بیش از ۴۰ درصد دیگر از این تصادفات نیز به خاطر سرعت و سبقت غیرمجاز و انحراف به چپ روی داد و در مجموع بیش از ۸۵ درصد به خاطر این عوامل رخ داده است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا بیان کرد: از رانندگان می‌خواهیم به قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی احترام بگذارند و سرنشینان نیز باید شرایط خوبی برای راننده فراهم کنند، همچنین بهبستن کمربند ایمنی برای سرنشینان جلو و عقب الزامی است.

وی با بیان اینکه باید به ازای هر دو ساعت رانندگی ۱۵ دقیقه استراحت کرد، تصریح کرد: این استراحت به خصوص در استان‌های کویری که شرایط جاده یکنواخت است و راننده بیشتر خسته می‌شود، اهمیت مضاعفی پیدا می‌کند.

مهری تصریح کرد: رعایت فاصله طولی خودروها باید رعایت شود، چراکه باعث پیشگیری از حوادث رانندگی می‌شود.

وی در پایان با تشکر از دستگاه‌های مختلف امدادی در سفرهای نوروزی متذکر شد: نیروی انتظامی در حوزه ترافیکی و انتظامی به صحنه آمده و خدمات خود را ارائه می‌دهد.

منبع: فارس

انتهای پیام/س