اقتصادی » برگزیده‌ها » پیشخوان » شهرستان دماوند » شهرستان فیروزکوه
کد خبر : 17785
دوشنبه - ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۳
در دیدار مسؤولان منطقه با وزیر صمت مطرح شد؛

از پیگیری رفع محدودیت صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تا اختیار تام برای ساماندهی معادن

نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی به همراه فرمانداران دماوند و فیروزکوه با وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص بررسی مشکلات صنایع در منطقه دیدار کردند.

از پیگیری رفع محدودیت صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تا اختیار تام برای ساماندهی معادن

به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، امشب نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی به همراه فرمانداران دماوند و فیروزکوه با وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص بررسی مشکلات صنایع در منطقه دیدار کردند.

قاسم میرزایی‌نیکو در حاشیه نشست مسؤولان دماوند و فیروزکوه با وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس اظهار کرد: در نشست امروز با رحمانی، وزیر صمت خواسته‌های دو شهرستان دماوند و فیروزکوه در بخش صنایع و بازرگانی که اکثریت مردم با آنها مواجه هستند، مطرح شد.

وی افزود: مهم‌ترین مطلب در این نشست در خصوص شهرک‌های صنعتی بود که این شهرک‌ها بتوانند کیفیت لازم برای خدمات‌رسانی و تولید را داشته باشند؛ باید مشکلات خدمات اولیه این شهرک‌ها شامل آب و برق رفع و همچنین اعطای تسهیلات برای آنها فراهم شود.

محدودیت شعاع 120 کیلومتری پایتخت صنایع مانع تولید است

*اختیار تام فرمانداران برای ساماندهی معادن

نماینده مردم شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس با بیان اینکه عده‌ای اراضی را در شهرک‌های صنعتی با اخذ مجوز و خدمات دریافت می‌کنند، اما فعالیتی را انجام نمی‌دهند، گفت: در این زمینه، اراضی واگذار شده از کسانی که نتوانستند تا فعالیتی را انجام دهند، خلع‌ید می‌شود و این اراضی به کسانی واگذار خواهد شد که سرمایه و امکانات لازم را برای کار دارند.

میرزایی‌نیکو تصریح کرد: بحث دیگر در خصوص شرکت‌ها یا مراکز تولیدی کلانی است که از صندوق توسعه درخواست تسهیلات داشته‌اند؛ همچون شرکت لنت ترمز در فیروزکوه که در صورت راه‌اندازی برای ۲۵۰ تا ۴۰۰ نفر اشتغال‌ ایجاد می‌کند و در این زمینه، وزیر صمت دستور تسهیل‌گیری را صادر کرد.

وی اشاره به مشکلات معادن در منطقه دماوند و فیروزکوه بیان کرد: در این خصوص نیز قرار شد که برای ساماندهی معادن اختیار تام به فرمانداران دماوند و فیروزکوه داده شود تا با برگزاری کارگروه معادن بتوانند مسائل را پیش ببرند.

پیگیری رفع محدودیت استقرار صنایع در شعاع 120 کیلومتری تهران توسط وزیر صمت

*فعالیت صنایع در بعضی نقاط می‌تواند احیاگر باشد

نماینده مردم شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس افزود: یکی از مباحث مطرح شده در خصوص تأمین مواد غذایی مورد نیاز بود که در سهیمه‌بندی اولویت به شهرستان فیروزکوه داده خواهد شد؛ هرچند اکنون مشکلی در توزیع مواد غذایی و کالای اساسی با توجه به سهمیه استان تهران در دماوند و فیروزکوه وجود ندارد.

میرزایی‌نیکو به مصوبه محدودیت استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران اشاره کرد و گفت: لغو یا تغییر این مصوبه توسط وزیر صمت در حال پیگیری است؛ این مصوبه در حالی در گذشته توسط هیأت وزیران وقت مصوب شد که فعالیت صنایع در بعضی نقاط می‌تواند احیاگر باشد؛ بنابراین طرحی در این خصوص به اتفاق نظر استان تهران به هیأت دولت برای تصویب ارسال شده است.

وی تأکید کرد: هیأت وزیران می‌تواند صنایع مختلف را دسته‌بندی کنند که هر کدام از آنها در چه محدوده‌ای مجوز فعالیت اخذ کنند، نه اینکه تمام صنایع از شعاع ۱۲۰ کیلومتری شهر تهران خارج شوند.

*محدودیت شعاع ۱۲۰ کیلومتری پایتخت صنایع مانع تولید است

مجید صفری امشب در دیدار نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس و مسؤولان شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه با وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: محدودیت استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری، مانع فعالیت تولیدکنندگان می‌شود.

وی افزود: قانون دست و پاگیر منع استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری امروز مانع توسعه و نوسازی واحدهای تولیدی و همچنین انصراف صاحبان صنایع از فعالیت در شهرستان شده است.

* تولیدکنندگان کشور با محدودیت شعاع ۱۲۰ کیلومتری قادر به فعالیت نیستند

فرماندار شهرستان دماوند گفت: تسهیل امور زیست محیطی به جهت واقع شدن در منطقه شعاع ۱۲۰ کیلومتری شهر تهران به منظور موافقت محیط زیست با درخواست‌های صدور پروانه بهره‌برداری، صدور جواز تأسیس، طرح توسعه، افزایش ظرفیت و افزایش ماشین‌آلات جدید مهم‌ترین مشکل حوزه صنعت شهرستان دماوند است.

صفری تصریح کرد: اکنون صنعت‌گران و تولیدکنندگان به‌نام و معروف کشور به دلیل مشکل محدوده شعاع ۱۲۰ کیلومتری، قادر به فعالیت در شهرستان دماوند نیستند؛ این در حالی است که صنایعی مانند در و پنجره‌سازی، برخی صنایع‌های تک و دانش بنیان نیز مشمول این ممنوعیت هستند.

وی بیان کرد: نرخ بالای تسهیلات، عدم همکاری بانک‌ها با تولید کنندگان، قوانین و دستورالعمل‌های نامتعارف و ناهمگون با رونق تولید مانع تحقق اهداف واحدهای تولیدی شده است.

*دماوند کشش تعداد فروشگاه‌های زنجیره‌ای را ندارد

فرماندار شهرستان دماوند افزود: افزایش رقم مالیات عملاً امکان تحرک و پویایی را در این شرایط سخت اقتصادی دشوار کرده است و همچنین مشکلات معوقات بانکی و بیمه نیز همانند مالیات با افزودن بدهی‌هایی در قالب جریمه دیرکرد، صنعتگران و تولیدکنندگان را با مشکل عدیده‌ای مواجه کرده است.

صفری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: به ادعای اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای، این فروشگاه‌ها برای فعالیت مکلف به دریافت مجوز کسب در شهرستان نیستند و همین امر موجب له شدن تدریجی کسبه خرد پا و نابودی مشاغل می‌شود.

وی تصریح کرد: همچنین این افزایش بی‌رویه در حالی اتفاق می‌افتد که دماوند کشش این تعداد فروشگاه را نداشته و علاوه بر ایجاد نارضایتی بین کسبه، حذف کسبه ضعیف تر و از بین رفتن شغل در سال‌های آتی شاهد ورشکستگی نمایندگان این فروشگاه‌های بزرگ در شهرستان خواهیم بود که مشکلاتی را بر مشکلات مدیریت شهرستان اضافه می‌کند.

*۶۰ درصد معادن دماوند فعال هستند

فرماندار شهرستان دماوند بیان کرد: در شهرستان دماوند ۱۰۴ پروانه بهره‌برداری صادر شده که دارای ۶۰۰ میلیون تن ذخیره معدنی و استخراج سالانه بیش از هشت میلیون تن است که در صورت رفع مشکلات و موانع، این تولید قابلیت افزایش به ۱۵ میلیون تن را دارد.

صفری اضافه کرد: گرچه هم اکنون در دماوند، ۳۵ واحد تولید سنگ لاشه، ۳۴ واحد شن و ماسه و مخلوط کوهی، ۱۷ واحد خاک صنعتی، ۱۰ واحد گچ و ۲ واحد زغال سنگ در حوزه معادن موجود و حدود ۶۰ درصد آن فعال است، اما متأسفانه صدور مجوز معادن بدون استعلام از فرمانداری شهرستان دماوند صورت می‌گیرد و این خود مشکلاتی را در آینده ایجاد خواهد کرد.

انتهای پیام/س