پیشخوان » دیدگاه » سیاسی
کد خبر : 15700
پنجشنبه - ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۱
حمیدرضا مشهدی‌عباسی/

ترسیم راه پیشرفت کشور در بیانیه گام دوم انقلاب

امروز شاهد ارائه سند جدیدی هستیم که با مطالعه آن به عنوان گام دوم انقلاب راه پیشرفت کشور در آن مشهود است؛ این دستور و بیانیه راه کار پیشرفت همه شاخص‌ها از جمله اقتصادی، فرهنگی و غیره تنظیم شده است و می‌توان طرح‌ها و لوایح متعددی از این چشم انداز دریافت کرد.

ترسیم راه پیشرفت کشور در بیانیه گام دوم انقلاب

چند برداشت از بیانیه مهم گام دوم مقام معظم رهبری که اخیراً ایفاد فرمودند: مستحضر هستید که بسیاری از کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته برنامه و چشم انداز چند ۱۰ ساله دارند؛ البته بدون این مهم هم اداره یک کشور غیر ممکن است؛ وجود برنامه و آینده‌نگری اصل سیاست یک حکومت است و بقای یک نظام ارتباط مستقیم با آن دارد

در جمهوری اسلامی نیز پس از پایان جنگ و دفاع مقدس برنامه‌های پیشرفت کشور به صورت قانون برنامه‌های پنج ساله از سال ۱۳۶۸ با تصویب اولین قانون برنامه آغاز شد و تا به امروز که برنامه ششم توسعه در حال اجراست، ادامه پیدا کرده است.

در مسیر این برنامه‌ها از سال ۱۳۸۴ سند چشم‌انداز بیست ساله ایران اسلامی با دستور مقام معظم رهبری توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام تنظیم و با تأیید و اصلاحاتی که رهبری نظر دادند به همه دستگاه‌ها ابلاغ گردید.

این سند را که می‌توان گفت اولین سند و بالادستی‌ترین سند برنامه ریزی کشور می‌باشد قرار است تا سال ۱۴۰۴ کشور جمهوری اسلامی ایران در بین کشورهای منطقه (غرب آسیا) مقام اول را در همه شاخص‌های تعریف شده داشته باشد.

نکته اینجاست که چرا قبل از رسیدن به پایان چشم انداز یعنی ۱۴۰۴ و شش سال زودتر سند و چشم انداز چهل ساله جدیدی را برای کشور ترسیم کرده‌اند، برداشت حقیر این است که اگر وضعیت کشور را در منطقه در حال حاضر مورد ارزیابی قرار دهیم متوجه دلیل این موضوع و رخ داد مهم خواهیم شد.

نه امروز بلکه از چند سال گذشته کشور در بسیاری از شاخص‌ها از جمله بهداشت و علوم پزشکی، علوم هسته‌ای، نانو، تسلیحات نظامی، ژنتیک و بسیاری دیگر از شاخص‌ها نه تنها در منطقه بلکه بسیار فراتر از آن قرار داریم.

هر چند متأسفانه بدلیل بد مدیریتی و ناتوانی یا خیانت برخی مدیران کشور در حوزه‌های اجرایی و نظارت وضعیت اقتصادی و رفاه مردم در نقطه پایینی قرار گرفته است اما در حال حاضر فاصله زیاد کشور در برخی شاخص‌ها با کشورهای منطقه به نظر انتظار اینکه شش سال منتظر بمانیم تا کشور در تمام شاخص‌ها در سطح منطقه مقام اول را به دست آورد راه کار مناسبی نباشد .

بر همین اساس امروز شاهد ارائه سند جدیدی هستیم که با مطالعه آن به عنوان گام دوم انقلاب راه پیشرفت کشور در آن مشهود است.

این دستور و بیانیه راه کار پیشرفت همه شاخص‌ها از جمله اقتصادی، فرهنگی و غیره تنظیم شده است و می‌توان طرح‌ها و لوایح متعددی از این چشم انداز دریافت کرد.

این بیانیه پیشرفت گذشته را قوام می‌دهد و حرکت به جلو را نشان داده است، یعنی سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ را تقویت و آینده بعد آن را ترسیم نموده است؛ به بیان ساده‌تر آنهایی که جلوتر حرکت می‌کنند، برای ادامه کار فرمول و سند جدید داشته باشند و آن‌هایی که با ۱۴۰۴ فاصله دارند، چگونه باید تلاش نمایند.

لذا همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند انقلاب در حال حرکت است و برای رسیدن کسی، نمی‌ایستد؛ ما امروز شاهد نمایش مسیر جدید و تقویت مسیرهای مثبت گذشته در گام دوم هستیم و اما مهم‌ترین و آخرین موضوع اینکه اشاره همه مطالب گام دوم و مخاطب اصلی آن جوانان هستند که طی چهل سال آینده ساختن کشور با آن‌هاست و باید به این نکته توجه نمود.

البته توجه ویژه را باید مدیران کشور در همه دستگاه‌ها داشته باشند، زیرا اگر قرار است جوان‌ها پای صحنه باشند، لازم است مسن‌ترها فضا را برای آن‌ها آماده نمایند؛ هر چند برخی مدیران مسن چند شغله در کشور به این نکته مهم عنایتی ندارند و خود را به خواب زده‌اند یا واقعاً به خواب رفته‌اند، پیشنهاد می‌شود برای بیدار شدن از خواب و ایجاد مسیر حرکت برای جوانان این بیانیه و سند چشم انداز گام دوم را چند بار مطالعه نمایند.

اینکه ما مکرر بگوییم کار را به جوانان بسپارید، ولی راهی برای ورود جوانان نباشد به نتیجه نخواهیم رسید؛ امید است همه دستگاه‌های قضایی، اجرایی، تقنینی برای رسیدن کشور به سطح عالی، بیانیه گام دوم را مورد توجه علمی و عملی قرار دهند.

حمیدرضا مشهدی‌عباسی

چهاردهم اسفند ۱۳۹۷