اجتماعی » اخبار ویژه » برگزیده‌ها » پیشخوان » شهر آبسرد » شهرستان دماوند
کد خبر : 14117
سه شنبه - ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۲
در آخرین روز از هفته پدافند غیرعامل برگزار شد

نمایش آمادگی دانش‌آموزان دماوندی برابر زلزله/ هفته پدافند غیرعامل گامی برای کاهش خسارات بلایای طبیعی+تصاویر

در آخرین روز از هفته پدافند غیرعامل مانور امداد و نجات در مدارس شهرستان دماوند اجرا شد.

نمایش آمادگی دانش‌آموزان دماوندی برابر زلزله/ هفته پدافند غیرعامل گامی برای کاهش خسارات بلایای طبیعی+تصاویر

به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، هر ساله با فرارسیدن هفته پدافند غیرعامل، با همکاری فرمانداری و دیگر نهادهای شهرستان دماوند، برنامه‌های مختلفی از جمله برگزاری مانورهای امداد و نجات در مناطق شهرستان به‌ویژه در مدارس برگزار می‌شود.

امروز هم‌زمان با آخرین روز از پدافند غیرعامل مانور امداد و نجات هم‌زمان در مدارس شهرستان دماوند به اجرا درآمد که مرکزیت این مانور در مدرسه محمدتقی منطقه مرانک از توابع شهر آبسرد بود.

گروه‌های امدادی جمعیت هلال‌احمر شهرستان دماوند، آتش‌نشانی، اداره‌های برق، آب و گاز و نیروی انتظامی و نیز شهرداری آبسرد در این مانور حضور داشتند و خدمات خود را ارائه کردند.

در این مانور ابتدا تیم ارزیاب جمعیت هلال‌احمر شهرستان دماوند وارد صحنه حادثه فرضی شد و پس از ارزیابی ابتدا نیروی انتظامی جهت برقراری نظم وارد صحنه حادثه شد و سپس آتش‌نشانی و نیروهای امدادی جمعیت هلال‌احمر، گاز، آب، برق و… جهت امداد رسانی و ارائه خدمات در صحنه حادثه حضور پیدا کردند.

مصدومان فرضی نیز پس از امدادرسانی امدادگران به مراکز درمانی اعزام شدند.

برنامه‌های پدافند غیرعامل می‌بایست در طول سال برگزار شود

معاون سیاسی انتظامی فرمانداری شهرستان دماوند، اظهار داشت: در هفته پدافند غیرعامل قرار داریم و به مناسبت این هفته در مدارس شهرستان دماوند و با مرکزیت مدرسه محمدتقی در منطقه فرانک شهر آبسرد، مانور امداد و نجات با حضور دستگاه‌های امدادی و خدمات رسان برگزار شد.

شاهرخ جهانشاهی ادامه داد: جلسه‌های مختلفی جهت پدافند غیرعامل برگزار کردیم و بحث پدافند غیرعامل یک موضوعی است که به‌صورت مستمر و در طی سال باید به آن توجه کرد.

معاون سیاسی انتظامی فرمانداری شهرستان دماوند بیان کرد: یکی از اهداف پدافند غیرعامل، حفاظت از نیروی انسانی است و این موضوع با برگزاری آموزش‌های مختلف در اقشار مختلف به‌ویژه دانش آموزان و دانشگاهیان محقق خواهد شد.

وی ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها و جلسه‌های مختلفی که برگزار کردیم نه‌تنها در مدارس و دانشگاه‌ها بلکه در اصناف و قشرهای مختلف دیگر به‌خصوص تمامی اداره‌ها و دستگاه‌ها مقرر شد مباحث پدافند غیرعامل آموزش داده شود و تمامی دستگاه‌ها موظف هستند روی بحث پدافند غیرعامل حساسیت داشته باشند.

جهانشانی تصریح کرد: به‌تمامی شهردارهای شهرستان دماوند ابلاغ‌شده است در زمینه زیرساخت‌ها به‌خصوص ساخت‌وسازها و به‌ویژه‌ایمنی ساختمان‌ها اقدام‌های پدافند غیرعامل را لحاظ نمایند.

معاون سیاسی انتظامی فرمانداری شهرستان دماوند اضافه کرد: دستگاه‌های خدمات رسان مانند آب، گاز، برق و… در پروژه‌هایی که در حال اجرا دارند و یا اجرا خواهند کرد مباحث پدافند غیرعامل را فراموش نکنند.

جهانشاهی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در شرایط اقتصادی بدی قرار داریم و در این شرایط آمریکا و برخی کشورها فکر می‌کنند می‌توانند به هر طریقی فشارهای مختلف به‌خصوص روانی را بر ملت ایران وارد کنند که با هوشیاری مردم و همت دولت هیچ‌گونه نگرانی و کمبودی در کالاهای اساسی نداریم.

وی ادامه داد: در مراسم ۱۳ آبان همه آمدند و مردم حضور داشتند و با یکدلی و همدلی مردم است که می‌توان مشکلات را کنار زد و قطعاً این اتفاق خواهد افتاد و همه باید به هم کمک کنیم.

ارگان‌ها در هفته پدافند غیرعامل هماهنگ‌تر خواهند شد

سید محمد رفیعی طباطبایی اظهار کرد: مدیریت بحران یک معقول عام است و یکی از اصلی‌ترین شاخه‌های مدیریت بحران پدافند غیرعامل که دفاع بدون صلاح است.

شهردار آبسرد اضافه کرد: با توجه به این‌که کشور ما هرلحظه دچار حوادث طبیعی و غیرطبیعی خواهد و کشور حادثه‌خیزی داریم باید از لحظه‌ها مانند هفته پدافند غیرعامل بهره ببریم.

رفیعی طباطبایی بیان کرد: هفته پدافند غیرعامل در سطح کشور بسیار عالی برنامه‌ریزی‌شده است و نیاز به جدیت و اهمیت بسیار زیاد است و دستگاه‌های امدادی و خدمات رسان باید بیشتر هماهنگ باشند.

وی ادامه داد: امروز در مدرسه محمدتقی منطقه فرانک از توابع شهر آبسرد شاهد برگزاری مانور امداد و نجات با حضور دستگاه‌های مختلف امدادی و خدمات رسان بودیم که مانور قابل قبولی را به نمایش درآوردند.

شهردار آبسرد گفت: به هر دلیلی اگر به برخی مراکز به‌خصوص مرکزهایی که برق تولید می‌کنند دچار مشکل شوند و یا تهاجمی به این نهادها انجام شود تا از کارکرد خارج شوند در زمان بحران دچار مشکل خواهیم شد.

وی افزود: وقتی‌که راه‌های اصلی دچار ایراد باشند و غیرقابل استفاده شوند در زمان بحران ضررهای زیادی خواهیم کرد و نقل‌وانتقال دچار مشکل می‌شوند و تمامی این‌ها باید پیش‌بینی شود و اگر جایی مشکل‌داریم، حل خواهد شد.

رفیعی طباطبایی بیان کرد: در شهر آبسرد اقدام‌های خوبی انجام دادیم و اگر به ثمر رسید قطعاً اطلاع‌رسانی خواهد شد و امیدواریم این فرایند و رسیدگی به مباحث پدافند غیرعامل ادامه پیدا کند تا دستگاه‌های اجرایی در زمان بحران بتوانند بهترین خدمات را به هم‌وطنان ارائه کنیم.

مدارس نکات پدافند غیرعامل را اجرایی کنند

مهرداد پور فتحی در خصوص هفته پدافند غیرعامل خاطرنشان کرد: هرساله از هشتم تا ۱۴ آبان ماه هرسال به نام پدافند غیرعامل نام‌گذاری شده است و نه‌تنها آموزش‌وپرورش بلکه تمامی دستگاه‌ها حتی مردم باید در هفته پدافند غیرعامل فعال‌تر از قبل باشند.

وی افزود: پدافند غیرعامل یک دفاع غیر صلاح است و تمامی مردم در زندگی خود و تمامی ارگان‌ها باید در تمام فصول سال آموزش‌های لازم را در خصوص پدافند غیرعامل ببینند.

رئیس آموزش‌وپرورش شهرستان دماوند مطرح کرد: همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و این شعار در هفته پدافند غیرعامل تحقق پیدا می‌کند و به مدیران و تمامی همکاران در مدارس توصیه می‌کند به ریزترین نکات به‌ویژه در زیرساخت‌های مدارس اهمیت ویژه‌ای دهند.

پور فتحی اضافه کرد: از تمامی ترجمان‌های امدادی و خدماتی خواهش می‌کنم آموزش‌وپرورش را در بحث پدافند غیرعامل به‌خصوص زیرساخت‌های مدارس یاری دهند.

رئیس آموزش‌وپرورش شهرستان دماوند گفت: برخی از موارد مانند نصب تابلوهای کاهش سرعت، خط‌کشی در درب اصلی و… که در برخی مدارس هنوز اجرایی نشده و باید رعایت شود.

وی ادامه داد: در بحث تخصصی آب و برق کارشناسان ما را کمک کنند تا در زمان غیر از بحران مشکلات برخی مدارس حل شود.

پور فتحی در پایان از تمامی ارگان‌ها که در مانور امداد و نجاتی که در مدرسه فرانک انجام شد قدردانی کرد.

هفته پدافند غیر عامل اقدامی برای کاهش بلایای طبیعی و اثرات آن است

رئیس جمعیت هلال‌احمر شهرستان دماوند در خصوص هفته پدافند غیرعامل و برگزاری برنامه اظهار داشت: با توجه به نکته‌های مقام معظم رهبری و سیاست‌هایی که جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران دنبال می‌کند، در شهرستان دماوند برنامه‌هایی را در هفته پدافند غیرعامل برگزار کردیم.

سعید طاهری ادامه داد: درواقع هر اقدامی انجام دادیم تا با کاهش بلایای طبیعی و اثرات آن روبرو باشیم پدافند غیرعامل محسوب می‌شود و در راستای اهداف آن حفظ جان است که وظیفه دستگاه‌ها و نهادها و همچنین خود مردم است.

رئیس جمعیت هلال‌احمر شهرستان دماوند خاطرنشان کرد: در هفته پدافند غیر عامل، جمعیت هلال‌احمر شهرستان دماوند به دلیل بحث فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی، مانورهای مختلفی را در مدارس سطح شهرستان دماوند برگزار کرده است.

وی ادامه داد: در هفته پیش مربیان آموزشی به مدارس اعزام شدند و در آخرین روز از هفته پدافند غیرعامل یک مانور گسترده‌ای را در منطقه فرانک شهر آبسرد برگزار کردیم که مانور خوبی بود و از تمامی مسؤولان و نهادهایی که در این مانور حضور داشتند کمال تشکر را دارم.

طاهری اذعان کرد: کارشناس‌های مختلف را به دیگر مدارس اعزام کردیم و پیرامون پدافند غیرعامل مطالب را ارائه کردند و همچنین مطالب مفیدی در سطح شهرستان دماوند اطلاع‌رسانی شد.

رئیس جمعیت هلال‌احمر شهرستان دماوند بابیان این‌که شهرستان دماوند جزو مناطق کوهستانی و حادثه‌خیز است، تصریح کرد: شهرستان دماوند از جمله شهرستان‌هایی است که هرلحظه امکان حادثه و بلایای طبیعی در آن وجود دارد و با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام دادیم و هماهنگی‌هایی که با مدیریت بحران و ستاد پدافند غیرعامل فرمانداری شهرستان دماوند داشتیم، در نظر داریم جهت هماهنگی‌های بیشتر دستگاه‌های امدادی و خدمات رسان یک مانور به‌صورت غیرمنتظره و بدون اطلاع که به لحظه صفر مشهور است را در سطح شهرستان دماوند برگزار شود.

به گزارش فارس، معاون سیاسی انتظامی فرمانداری، روسا و معاونان جمعیت هلال‌احمر و آموزش‌وپرورش شهرستان دماوند، امام‌جمعه، اعضای شورای اسلامی و شهردار آبسرد از نزدیک شاهد برگزاری مانور امداد و نجات پدافند غیرعامل بودند و بر کار دستگاه‌های امدادی و خدماتی نظارت داشتند.

انتهای پیام/س