اجتماعی » برگزیده‌ها » رودهن » روستاها » شهر آبسرد » شهر آبعلی » شهر دماوند » شهر کیلان » شهرستان دماوند
کد خبر : 10200
جمعه - ۱۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۱
دبیر ستاد خدمات سفر دماوند خبر داد

مقام نخست دماوند با بیش از ۲۴ هزار اقامت نوروزی در استان تهران/ افزایش ۶٫۱ درصدی بازدید از آثار تاریخی و مناطق گردشگری دماوند در نوروز ۹۷

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر شهرستان دماوند از مقام نخست دماوند با بیش از ۲۴ هزار اقامت نوروزی در استان تهران خبر داد و گفت: بازدید از آثار تاریخی و مناطق گردشگری دماوند در نوروز ۹۷، ۶٫۱ درصد افزایش داشت.

مقام نخست دماوند با بیش از ۲۴ هزار اقامت نوروزی در استان تهران/ افزایش ۶٫۱ درصدی بازدید از آثار تاریخی و مناطق گردشگری دماوند در نوروز ۹۷

شهرام شریفی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری عصر شرق در خصوص چگونگی و کیفیت عملکرد ستاد خدمات سفر شهرستان دماوند در نوروز سال ۱۳۹۷ اظهار داشت: با توجه به جایگاه شهرستان و بین مسیر بودن دماوند برای دسترسی مردم به مناطق و شهرهای دیگر، از یک ماه و نیم پیش از آغاز سال جدید ستاد خدمات سفر تشکیل شد؛ نخستین دغدغه افزایش کیفیت سفر و رفع مسائل ترافیکی بود که در این مهم تمامی ارگان‌های خدمات‌رسان عملکرد بسیار خوب و قابل توجهی داشتند و در نهایت کمترین حجم ترافیک را شاهد بودیم و ۱۴ مورد تصادف گزارش شد که یک فوتی به همراه داشت.

وی افزود: با توجه به اتفاقات تلخی که در سطح کشور در سال ۹۶ داشتیم، تصمیم گرفته شد تا برنامه‌های شاد و با نشاطی را در سطح شهرستان داشته باشیم و برنامه‌هایی نظیر نوروزخوانی در میادین اصلی شهر دماوند که روز قبل از تحویل سال نو صورت گرفت و همچنین با ایجاد نوروزگاه در ورودی شهرهای دماوند، رودهن و آبعلی اجرا شد؛ برپایی نمایشگاه نوروزی اقوام ایرانی در ورودی شهر دماوند نیز یکی دیگر از کارهایی بود که برای نخستین بار صورت گرفت

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر شهرستان دماوند ادامه داد: بسیاری از برنامه‌ها برای نخستین بار در شهرستان دماوند انجام شد که موجب نشاط بیشتر برای مردم منطقه شد؛ همچنین در خصوص امکانات بهداشتی در سطح شهرستان دماوند مشکلی وجود نداشت و بازدیدهایی توسط اداره بهداشت از مراکز مواد تهیه و توزیع مواد غذایی انجام شد و این مدت هیچ شکایتی از رستوران‌ها، مراکز اقامتی و بین راهی نداشتیم که در این خصوص، یک‌هزار و ۸۳۵ مورد بازرسی صورت گرفت.

شریفی در ادامه تاکید کرد: امسال بقاع متبرکه شهرستان دماوند شرایط بسیار خوبی برای مسافران ایجاد کرده بودند و به ویژه در آستان مقدس امامزاده هاشم (ع) دماوند، یک‌هزار و ۱۱۶ تن اقامت ثبت شده است؛ کتابچه راهنما، نقشه و بسته‌های نوروزی که شامل عروسک دست‌ساز عمو نوروز بود و این خود نوعی حمایت از صنایع‌دستی بومی است و … بین مسافران توزیع شد.

وی افزود: در همه شهرها و بیشتر روستاها سفره هفت‌سین داشتیم و از آن‌جایی که روستاهای شهرستان دماوند موقعیت گردشگری دارند، بنابراین روستاهای شهرستان دماوند آمادگی پذیرایی از مسافران نوروزی را داشتند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان دماوند در ادامه نوید رونمایی از نرم‌افزار تلفن همراه گردشگری دماوند را داد و تصریح کرد: شهرداری‌های پنج‌گانه شهرستان دماوند در ایام نوروز نسبت به ایجاد نوروزگاه‌ها به خصوص در شهر رودهن همراه با اجرای برنامه‌های شاد و مفرح برای مسافران و شهروندان و توزیع اقلام فرهنگی اقدام کردند.

شریفی خاطرنشان کرد: با تمهیدات صورت گرفته و احداث پد‌های بالگرد در شهرهای شهرستان دماوند، برای نخستین بار بالگرد نیمه‌سنگین هلال احمر برای امدادرسانی هوایی در پایگاه امداد و نجات چناران دماوند مستقر شد.

وی گفت: امسال ۶٫۱ درصد میزان بازدیدهای نوروزی از آثار تاریخی و مناطق گردشگری دماوند افزایش داشته است که مجموع بازدیدها از آثار فرهنگی، تاریخی و جاذبه‌های گردشگری شهرستان دماوند، ۱۷۶ هزار و ۴۲۰ نفر بوده است؛ در این خصوص، ۱۲۳ هزار و ۲۵۳ تن از مراکز فرهنگی و تاریخی، ۱۷ هزار و ۹۱۰ تن از جاذبه‌های دست‌ساز مثل پارک‌ها  و ۳۵ هزار و ۲۶۰ تن از جاذبه‌های گردشگری دماوند بازدید کردند.

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر شهرستان دماوند ادامه داد: همچنین در شهرستان دماوند، ۲۴ هزار و ۳۵۲ تن اقامت ثبت شد که در شهرستان‌های استان تهران رتبه نخست را در بحث اسکان داشتیم و همچنین در اسکان آموزش و پرورش نیز با اختلاف زیاد رتبه نخست را دارا بودیم و به تفکیک میزان اقامت در کلاس‌های مدارس هفت هزار و ۲۴۸ تن، هتل‌ها ۱۲ هزار و ۱۳۶ تن و میزان اقامت در اسکان‌های موقت چهار هزار و ۹۶۸ تن بوده که میزان اقامت نسبت به سال گذشته ۲۱ درصد در دماوند افزایش داشته است.

شریفی با بیان اینکه اینکه یک‌هزار و ۸۳۵ مورد بازرسی از مراکز تهیه غذا در شهرستان دماوند صورت گرفت، گفت: در این خصوص، ۴۷۲ مورد بازدید از امکان عمومی، ۷۸۹ مورد بازدید از مراکز بین‌راهی و ۷۵۰ مورد در زمینه کلرسنجی انجام شد.

وی با اشاره به اینکه برای بازدید از مناطق گردشگری و تاریخی شهرستان دماوند هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌شود؛ ساعات کار ایام ستاد خدمات سفر از ساعت ۷:۳۰ صبح تا ساعت ۸ شب بوده است که اکثرا تا ساعات پایانی شب ادامه داشت.

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر شهرستان دماوند با اشاره به اینکه جمعیت هلال احمر در دماوند و آبعلی نسبت به برپایی چادرهای ایمنی سلامت، خیمه نماز، اسکان موقت و … اقدام کرده بود، تصریح کرد: یک‌هزار و ۲۹۵ نفر در چادرهای هلال احمر اسکان اضطراری یافتند.
شریفی ادامه داد: عوامل هلال احمر در ایستگاه‌های خود قند خون ۴۸۶ نفر را گرفتند و ۱۸۵ کودک نیز از فضای دوست‌‌دار کودک ایستگاه نوروزی هلال احمر استفاده کردند؛ همچنین ۹۰۰ نفر در خیمه نماز حضور یافتند و ۴۰۹ نفر عضو کمپین «نه به تصادف» شدند، ۱۴ هزار نقشه و سه هزار و ۴۰۷ بروشور و پنج هزار و ۴۷۵ لوح آموزشی نیز بین مسافران نوروزی توزیع شد.

وی اضافه کرد: در ایام نوروز به جهت افزایش کیفیت خدمات‌رسانی دستگاه‌ها به مسافران و شهروندان، روزانه ۴۰۰ غذا بین دستگاه‌های شهرستان دماوند در دو نوبت ناهار و شام توزیع شد تا در ارائه خدمات تأثیرگذار باشد.

انتهای پیام/س/ا