به گزارش پایگاه خبری عصر شرق به نقل از روابط عمومی آبفای شرق استان تهران، عنایت‌الله ویسی اظهار کرد: شهر دماوند یک شهر گردشگری بوده که با توجه به اسکان جمعیت ثابت و افزایش جمعیت فصلی و شناور با تغییرات بسیار زیادی در زمینه تولید فاضلاب روبه‌رو است که چاه‌های جذبی و اتاقک بتنی (سپتیک ها) در این منطقه به‌ دلیل اینکه جنس خاک از ضریب جذب مناسب برخوردار نیست.

وی افزود: همچنین موقعیت قرارگیری شهرهای این شهرستان در بالادست و اطراف رودخانه‌های دائمی و فصلی، جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب در این شهرها را الزامی می‌کند؛ در زمینه، اجرای تاسیسات فاضلاب در این شهرها کلیه مجوزهای لازم اعم از مجوز زیست محیطی و نیز انجام مطالعات پیوست سلامت و اخذ مصوبه از کارگروه مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت اخذ شده و تملک زمین تصفیه‌خانه فاضلاب شهر دماوند به مساحت ۵ هکتار با لحاظ کلیه ضوابط انجام شده است.

*طراحی فرآیند تصفیه‌خانه فاضلاب دماوند با روش پیشرفته هوادهی گسترده

معاون مهندسی و توسعه شرکت آبفای شرق استان تهران گفت: فرآیند تصفیه‌خانه در شهر دماوند با روش هوادهی گسترده و قابلیت حذف نیتروژن و فسفر که جزو پیشرفته‌ترین روش‌های تصفیه فاضلاب در دنیا بوده، طراحی شده است.

ویسی افزود: برآورد هزینه اجرای یک مدول از تصفیه خانه به ظرفیت ۱۰۶۱۰ متر مکعب در شبانه‌روز بالغ بر ۷۰۰ میلیارد ریال بوده که فرایند انتخاب پیمانکار در حال انجام است.

وی گفت: طول کل شبکه جمع آوری در طرح فاضلاب شهر دماوند برابر ۲۵۷ کیلومتر با اعتباری در حدود ۱۸۰۰ میلیارد ریال بوده که عملیات اجرایی ۳۰ کیلومتر از شبکه فوق با انتخاب پیمانکار در مرحله آغاز فعالیت قرار دارد.

*منابع حاصل از طرح پیش فروش تنها جهت اجرا شبکه جمع‌آوری فاضلاب

معاون مهندسی و توسعه شرکت آبفای شرق استان تهران بیان کرد: منابع حاصل از طرح پیش فروش تنها جهت اجرا و تکمیل شبکه جمع‌آوری شهر دماوند خواهد بود و از این رو، جهت اجرای خط انتقال و تصفیه خانه فاضلاب نیاز به تأمین اعتبارات از منابع عمومی است.

ویسی ادامه داد: در این راستا، با توجه به محدودیت اعتبارات در طرح‌های استانی یکی از راه‌های تأمین منابع مالی طرح، تصویب در کمیته برنامه‌ریزی استان و اخذ ردیف اعتباری ملی و یا اخذ مجوزهای لازم به‌منظور برخورداری از تسهیلات بانکی و فاینانس در این طرح است.

وی در تشریح فعالیت‌های انجام شده در طرح فاضلاب شهرهای کیلان و آبسرد اظهار داشت: مطالعات ارزیابی زیست محیطی و پیوست سلامت در حال انجام و جانمایی زمین تصفیه خانه فاضلاب نهایی شده و تملک زمین در حال پیگیری است.

*پیش‌فروش ۱۹۱۱ فقره انشعاب فاضلاب در شهر دماوند

معاون مهندسی و توسعه شرکت آبفای شرق استان تهران در خصوص مشخصات شبکه جمع‌آوری و خط انتقال فاضلاب شهرهای یاد شده اظهار داشت: طول کل شبکه جمع آوری فاضلاب مورد نیاز در شهر آبسرد به طول ۳۸ کیلومتر و اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرح مذکور حدود ۶۰۰ میلیارد ریال و طول کل شبکه جمع‌آوری فاضلاب مورد نیاز در شهر کیلان به طول ۵۰ کیلومتر و اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرح فاضلاب این شهر حدود ۳۰۰ میلیارد ریال است.

ویسی اضافه کرد: با پیگیری کلیه مسئولان شهرستانی به منظور تأمین بخشی از منابع مالی مورد نیاز و تسریع در اجرای پروژه‌های مذکور، طرح پیش فروش انشعاب فاضلاب در بهمن ماه سال گذشته آغاز شده است.

معاون مهندسی و توسعه شرکت آبفای شرق استان تهران خاطرنشان کرد: به نقل از معاون درآمد و امور مشترکان، تاکنون از تعداد کل ۹۹۸۱ واحد مسکونی شهر دماوند، تعداد ۱۹۱۱ فقره انشعاب پیش فروش شده که مبالغ دریافتی از حاصل از اجرای این طرح در حساب جداگانه ذخیره و تنها در زمینه اجرای طرح فاضلاب این شهر هزینه می‌شود.

انتهای پیام/س