به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، عزت‌الله خانجانی عصر امروز در نشست خبری به مناسبت سالروز تأسیس شورای نگهبان اظهار کرد: به مناسبت سالروز تأسیس شورای نگهبان، حضور و سخنرانی در نمازجمعه شهر آبسرد یکی از برنامه‌های ماست چراکه سال گذشته در نماز جمعه دماوند سخنرانی داشتیم و امسال حضور بین نمازگزاران شهر آبسرد در نظر گرفته شده‌ است.

وی افزود: هماهنگی با سه ائمه جمعه شهرهای دماوند، رودهن و آبسرد برای تخصیص بخشی از خطبه‌ها به اهمیت و جایگاه شورای نگهبان از دیگر اموری بوده که برای بزرگداشت این هفته مدنظر قرار دارد و در نهایت ارتباط با خبرنگاران و اهل رسانه برای برگزاری نشست خبری برای نخستین بار از دیگر ملاحظاتی بوده که در خصوص این ایام در نظر گرفته شده ‌است.

*نظارت بر کاندیدای احتمالی انتخابات

مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات دماوند گفت: نصب بنر در فضای شهری پنج شهر شهرستان از جمله دماوند، آبعلی، کیلان رودهن و آبسرد صورت پذیرفته ‌است؛ همچنین دیداری با امام جمعه شهرستان دماوند انجام شد و فردا نیز فرماندار در دفتر ما میهمان خواهند بود.

خانجانی تصریح کرد: در سال‌های گذشته شورای نگهبان در شهرستان‌ها دفاتری نداشتند، اما با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر تأسیس دفاتری در شهرستان‌ها، این دفتر در شهرستان دماوند شکل گرفت.

وی بیان کرد: از این‌ رو، دفتر نظارت و بازرسی با همکاری افراد ثابت فعال است، چراکه کاندیداها برای ما افرادی هستند که در زمان ثبت‌نام اقدام رسمی می‌کنند، اما در این محدوده زمانی قطعاً شورای نگهبان نمی‌تواند فعالیت مناسب و درخوری داشته باشد، بنابر این حدود یکی دو سال کاندیدای احتمالی را زیر نظر دارد تا بهترین و عادلانه‌ترین نطر را درباره آنها اعمال کند.

*نظارت بر انتخابات بر عهده دفاتر کاری در شهرستان‌هاست

مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات دماوند ادامه داد: سه وظیفه مهم شورای نگهبان نظارت بر قانون، تفسیر قانون اساسی و سوم نظارت بر انتخابات بوده که مورد اول و دوم بر عهده شورای نگهبان مرکزی، فقها و حقوقدانان است و مورد سوم یعنی نظارت بر انتخابات بر عهده دفاتر کاری در شهرستان‌هاست.

خانجانی در خصوص اینکه آیا فعالیت زود به هنگام برخی کاندیداها مخالف قانون است یا خیر اظهار داشت: در قانون ابهاماتی وجود دارد، چراکه فرد تا زمانی که ثبت‌نام قانونی نکرده باشد، کاندیدا نیست و شرکت فردی در مراسم یا تخلفاتی که بعضاً انجام می‌شود، قبل از زمان ثبت‌نام تخلف کاندیدا محسوب نمی‌شود، ولی در عین حال شورای نگهبان عملکرد کاندیداهای احتمالی را از یکی دو سال قبل زیر نظر دارد و پس از ثبت‌نام وی در پرونده آنها لحاظ خواهد کرد.

وی ادامه داد: ناظران شورای نگهبان و نیز امور اجرایی اگر در روز انتخابات برای کاندیدایی تبلیغات داشته‌ باشند، جرم محسوب می‌شود و طبق قانون با آن‌ها برخورد خواهد شد.

*تعامل با فرمانداری برای برگزاری بهتر انتخابات آتی

مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات دماوند در خصوص اینکه دوره قبل انتخابات نمایندگی مجلس در دماوند بیش از ۶۰ نفر کاندیدا شده ‌بودند، افزود: اگر این تعداد کمتر باشند، انتخاب مردم بهتر و هم نظارت شورای نگهبان دقیق‌تر خواهد بود.

خانجانی گفت: در بخش پشتیبانی انتخابات از جانب فرمانداری هیچ‌مشکلی وجود ندارد و پیش‌بینی می‌شود با توجه به خصوصیات شخص فرماندار و روحیات وی در انتخابات پیش‌رو تعامل و هماهنگی‌های بهتری در جهت روند انتخابات داشته باشیم.

وی تصریح کرد: حوزه مرکزی انتخابات دماوند بوده و فیروزکوه حوزه فرعی است و هرچند که شهرستان فیروزکوه دفتر شورای نگهبان دارد، اما بحث تأیید صلاحیت‌ها در دفتر دماوند بررسی می‌شود و در بحث نظارت بر اجرا و روند اجرایی دخالتی در امور فیروزکوه نداریم.

*پیش‌بینی کاندیداتوری ۴۰ نفر تاکنون در دماوند

مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات دماوند بیان کرد: در خصوص چیدمان ۳۰ نفر معتمد که از جانب فرمانداری معرفی می‌شوند به نظر می‌آید که حساسیت بیشتری لحاظ خواهد شد و سعی می‌شود تا معتمدان تنها از مرکز شهرستان نباشند.

خانجانی اضافه کرد: تاکنون گزارش شده است که حدود ۴۰ نفر کاندیدای احتمالی برای نمایندگی مجلس خواهیم داشت که کم و بیش فعالیت‌هایی دارند؛ ما تنها به دنبال اعمال قانون هستیم و بر اساس قانون عمل خواهیم کرد.

انتهای پیام/س