حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمید آقایی درباره پیشنهاداتی درباره پروژه گازرسانی به لاریجان اظهار کرد: تردیدی نیست که لوله‌کشی گاز به لاریجان از این طریق و به این نحو، الحق زخمی عمیق بر پیکر البرز زیبا و تهدیدی مستمر برای محیط زیست، منطقه‌ای بوده که مثلاً کمربند حفاظتی محیط زیست پایتخت است؛ دراین باره چند نکته گفتنی است.

وی افزود: پروژه لوله‌کشی گاز از سال ۹۲ آغاز شده است؛‌ حال سؤال اینجاست که نماینده محترم وقت مجلس به عنوان نماینده مردم، فرماندار محترم وقت که اکنون نیز مشغول خدمت است و امام جمعه محترم سابق منطقه در این باره چه اقدامات عملی را انجام داده و صدای اعتراض مردم و حامیان محیط زیست را چگونه به مسؤولان ذیربط رسانده‌اند؟

*کاندیداهای انتخابات اخیر مجلس کجا هستند؟/ حامیان محیط زیست وظایف خود را انجام داده‌اند

امام جمعه اسبق دماوند گفت: چرا در سال‌های ۹۲ و ۹۳ تقریباً هیچ خبر و اقدامی در جلوگیری از این اقدام نادرست انجام نشده است و ناگهان در آستانه انتخابات مجلس در نیمه دوم سال ۹۴، شاهد حضور فعال کاندیداهای مختلف بر سر پروژه و مرثیه‌خوانی آنها و قول و قرارهایشان برای توقف این پروژه شده‌ایم؛ اما هرچه زمان گذشته از کاندیداهای ناکام خبری نیست و کاندیدای پیروز هم با وجود زحماتی که کشیده‌اند، چندان توفیق نداشته‌اند!

آقایی تصریح کرد:‌ شفافیت و صداقت در اطلاع‌رسانی می‌تواند بسیاری از مشکلات را رفع و مردم نجیب ما را متقاعد کند؛ آیا کاندیداهای مجلس نمی‌توانستند از نخست بگویند که این پروژه به هر حال انجام شده است و اینک باید تلاش کنیم سهم منطقه را طلب کنیم؛ چرا در همان ابتدا سخن از توقف و تعطیلی گفته‌اند و اینک می‌گویند کاری که شده است؟ وی تصریح کرد: مردم خوب ما، حامیان محیط زیست به ویژه آن گروهی که دغدغه محیط زیستی‌شان مهم‌تر از دغدغه حزبی و جناحی بوده، وظیفه خود را در رساندن صدایشان به گوش مسؤولان انجام داده‌اند؛ از بیانیه، تجمع، حضور در فرمانداری، حضور در نماز جمعه، تشکیل حلقه انسانی، فعالیت رسانه‌ای و مطبوعاتی، ارتباط متعدد و متنوع با مسؤولان مختلف از تلاش‌های مردمی است؛ اما مسؤولان ارشد منطقه در این باره چه اقدام مؤثری انجام داده‌اند؟

*سهم اصلی پیگیری‌ها بر عهده نماینده مردم در مجلس است/ فرماندار هم باید پاسخگو باشد

امام جمعه اسبق دماوند تأکید کرد:‌ بدون تعارف و مجامله، سهم اصلی این پیگیری وظیفه نماینده مردم در مجلس است؛ زیراکه فرماندار نماینده دولتی بوده که وزارت نفت آن مجری این پروژه است؛ حال ممکن است فرماندار در این باره تلاش‌های لازم را انجام داده باشد که به زعم بنده می‌توانست بهتر از این عمل کند، اما به هر حال یک مقام اجرایی است و همچون نماینده دستش باز نیست.

آقایی اضافه کرد: البته فرماندار هم باید پاسخ‌گو باشد که به چه دلیل مقابل این پروژه با اوصافی که همه می‌دانیم کوتاه آمده‌اند و اگر اقدام کرده‌اند به مردم توضیح دهند؛ مردمی که دانستن حق آنها است.

وی بیان کرد:‌ بنده سال‌ها امام جمعه بوده‌ام و به خوبی می‌دانم امام جمعه از تریبون نمازجمعه، سخنرانی، بیانیه و برخی تماس‌ها می‌تواند بهره ببرد و راهکارهای پیش روی وی چندان زیاد نیست؛ اما نماینده مردم در مجلس می‌تواند و مردم به طور طبیعی از او انتظار بیشتر دارند؛ چراکه نماینده مردم در مجلس در تهران است و با وزرا و مسؤولان ارشد در کمترین فرصتی می‌تواند تماس بگیرد و ایشان را دعوت و احضار کند.

*لزوم استفاده از ظرفیت مجمع نمایندگان استان تهران

امام جمعه اسبق دماوند ادامه داد: بنابراین توقع این است که به جای اینکه بگوییم این کار در زمان قبلی‌ها انجام شده! پشت سر این پروژه فلان و فلان هستند، راهکارهای دقیق‌تری اندیشیده شود.

آقایی با اشاره به پیشنهاداتی در این زمینه اظهار کرد: استفاده از ظرفیت فراکسیون محیط زیست که ریاست آن با تابش است و از نظر سیاسی نیز همفکر نماینده مردم دماوند در مجلس است؛ به‌راستی نمی‌توان ۱۰ تا ۱۵ نفر از نمایندگان مؤثر عضو فراکسیون مزبور را به دماوند آورد و در مواجهه با مردم، درد دل آنها را شنید؟

وی افزود: باید از ظرفیت مجمع نمایندگان استان تهران استفاده شود؛ ۳۰ نفر نماینده تهران که همگی هم لیست نماینده مردم در مجلس هستند به اضافه ۶ تا هفت نفر نماینده شهرستان‌های استان تهران حدود ۱۲ درصد نمایندگان مجلس بسیار مؤثر است؛ آیا یک جلسه مختص همین موضوع در مجمع نمایندگان استان تهران تشکیل شده است؟ آیا آقایان نقوی و قمی نمایندگان ورامین و پاکدشت و حتی نماینده گرمسار، اگر بدانند دود پروژه مزبور به چشم مردم آن منطقه خواهد رفت، همراهی نخواهند کرد؟

*پخش فیلم تخریب گسترده کوه‌های دماوند در صحن علنی مجلس

امام جمعه اسبق دماوند، حضور معتمدان محلی و خانواده شهدا منطقه در مجلس، وزارت نفت و گفت‌وگو با نمایندگان وزیر نفت حتی رئیس مجلس و رئیس جمهور را از راهکارهای دیگر عنوان کرد.

آقایی با بیان اینکه باید از فرصت نطق قبل از دستور در صحن علنی مجلس استفاده کرد،‌ گفت: می‌شد فیلم دو تا سه دقیقه‌ای از تخریب گسترده انجام شده را در مجلس و در صحن علنی پخش کرد و از نمایندگان کمک خواست و دکتر لاریجانی را نسبت به آنچه در حال وقوع است، آگاه کرد.

وی سؤال از وزیر در کمیسیون و صحن علنی را از راهکارهای دیگر برشمرد و تصریح کرد: اگر پروژه مزبور ملی و کوه‌های منطقه ما جزء انفال و برای همه مردم ایران است، اگر دماوند کمربند حفاظتی و شش تنفسی تهران است، چرا وزیر محترم مورد سؤال و پرسش واقع نشود؛ این سخن که استراتژی ما سؤال از وزرا نیست چندان وجاهتی ندارد.

*میرزایی‌نیکو تلاش‌های گذشته خود را قانونی ادامه دهد/ جای مجمعی مشورتی در شهرستان دماوند خالی است

امام جمعه اسبق دماوند بیان کرد: باید دعوت از وزیر و مسؤولان شرکت گاز و محیط زیست، در جمع مردم و پاسخ‌گویی به سؤالات و خواسته‌های ایشان با اطلاع‌رسانی شفاف و روشن انجام شود.

آقایی افزود: همه می‌دانیم نماینده بین مسؤلان ارشد یک منطقه، ابزارهای لازم و مناسب را بیشتر از دیگر مسؤولان دارد؛ بنابراین حال که مردم خوب ما وظیفه خود را به انجام رسانده‌اند و به باور بنده هم تکرار تجمع‌ها فایده چندانی ندارد، شایسته است تا نماینده مردم قاسم میرزایی‌نیکو در ادامه تلاش‌های گذشته خود، از طریق مجاری قانونی و با ابزارهای پیش گفته و اقدامات قانونی دیگری که می‌توان اندیشید حق مردم منطقه را مطالبه کرده و با همراهی نخبگان و مردم بهترین راهکارها را اندیشیده و جامه عمل بپوشانند.

وی با اشاره به اینکه جای مجمعی مشورتی در شهرستان دماوند خالی است،‌ گفت:‌ این مجمع می‌تواند فارغ از خط‌بندی سیاسی از همه منطقه حداقل فصلی یکبار کنار هم بنشینند، مسؤولان را برای ارائه گزارش به جمع‌شان دعوت کنند؛ از آسیب‌ها و خطرات مختلفی که منطقه را تهدید می‌کند در حد توان آگاه شده و جلوگیری کنند و در مواقع لازم به مسؤولان مشورت داده و در صورت نیاز به کمکشان بشتابند.

*مشاوران دماوندی فرماندار بی‌خبر یا سکوت کرده‌اند؟

امام جمعه سابق دماوند خاطرنشان کرد:‌ ظاهراً مشاوران فرماندار که نوعاً دماوندی هم هستند یا از این واقعه تأسف‌بار باخبر نبوده‌اند یا خدای ناکرده سکوت کرده‌اند.

آقایی اضافه کرد: امید است که از این پس هم مدیران ادارات و نهادها که قاعدتاً در هر حوزه‌ای متخصص هستند و هم مشاوران فرماندار، نقش بازدارنده مؤثری را در اینگونه وقایع ایفا کنند.

انتهای پیام/