به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، عصر شرق در خصوص پروژه سرهار و ابهامات حول آن سلسله مصاحبه‌هایی از مسئولان مربوطه جهت روشنگری ابعاد این پروژه منتشر می‌کند.

در این راستا، رسانه عصر شرق اصل بی‌طرفی را رعایت کرده و تنها جهت روشن شدن ابعاد گسترده این پروژه اقدام به این عمل نموده و تمام گفت‌وگوها را بدون کم و کاست نشر می‌دهد و امیدواریم بهترین تصمیم برای آبادانی و توسعه شهرستان دماوند اتخاذ شود.

*بخش‌هایی از پروژه جاده کمربندی سرهار قابل نقد است

فرماندار شهرستان دماوند در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری عصر شرق در خصوص پروژه جاده کمربندی سرهار ضمن قدردانی از عصر شرق در جهت انجام وظایف رسانه‌ای خود اظهار کرد: پروژه جاده‌ سرهار در سال‌های قبل آغاز شده است.

مهدی حیدری گفت: موضوعاتی که در خصوص بحث فنی آن مطرح می‌شود در قسمت‌هایی از این پروژه قابل نقد است؛ اگر پروژه‌ای در مرحله اول، کار خود را در چهارچوب مطالعات علمی و فنی آغاز کند، انتظار این است که موضوعات و نقاط ضعف آن در روز نخست پیش‌بینی و برطرف شود.

وی تصریح کرد: قطعاً پروژه جاده کمربندی سرهار دماوند دچار این نقد است که قسمت‌هایی از آن موضوعات فنی رعایت نشده است؛ از اینکه این پروژه نیازمند شهر بوده یا خیر، قطعاً همان‌طور که از اسم کمربندی مشخص است، جاده کمربندی در کنار شهر قرار می‌گیرد و آن را از وسط شهر اجرا نمی‌کنند.

*تاکنون ۲۰ میلیارد تومان هزینه شده است/ سرهار راه دسترسی برای خروج از بافت قدیمی دماوند است

فرماندار شهرستان دماوند بیان کرد: پروژه جاده کمربندی سرهار اگر به صورت کامل اجرا می‌شد، از وسط شهر دماوند می‌گذشت و مطمئنا مشکلاتی برای بافت قدیم شهر به وجود می‌آورد و از کیفیت اجرایی خوبی برخوردار نبود؛ این پروژه در این مرحله متوقف و تاکنون نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان در این پروژه هزینه شده است.

حیدری تأکید کرد: پیگیری‌های صورت گرفته بر این مبناست که پروژه را نهایی کنیم تا راه دسترسی برای شهر دماوند باشد؛ شهر دماوند و بافت قدیمی این شهر، راه‌های دسترسی زیادی ندارد و عمدتاً باید این جاده و بلوار بعثت را بهترین مسیرها برای خروج از بافت قدیمی شهر دماوند برشمرد.

وی با بیان اینکه پروژه جاده کمربندی سرهار می‌تواند دسترسی شهر دماوند به جاده اصلی را نزدیک‌تر کند، افزود: در مواقع ضرور و بحران اگر نیاز به دسترسی جاده اصلی داشته باشیم، فاصله مرکز شهر تا خروجی زیاد است و این جاده می‌تواند هم در مواقع ضروری و هم برای رفاه مردم در مرکز شهر دماوند مفید باشد.

*اجازه تصرف اراضی پیرامون جاده کمربندی سرهار را نخواهیم داد/ قاطعانه با متخلفان برخورد می‌کنیم

فرماندار شهرستان دماوند در خصوص وجود کانکس‌هایی در پیرامون پروژه احداث جاده کمربندی سرهار گفت: زمین‌هایی در پیرامون پروژه در حال احداث کمربندی سرهار وجود دارد که بخشی از آن متعلق به دولت و بخشی از آن‌ها مالکان خصوصی دارد؛ همه آنها دولتی نیستند و باید بررسی شود آنجایی که مد نظر شماست، آیا بخشی دولتی است یا خصوصی.

حیدری ادامه داد: در خصوص اراضی دولتی حضانت کامل داریم و به هیچ عنوان اجازه تصرف نخواهیم داد؛ هرگونه اتفاقی بیفتد در بدو آغاز کار و به عنوان پیشگیری قاطعانه با متخلفان برخورد می‌کنیم و به نظر ما جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

وی در پاسخ به این سؤال که این پروژه هنوز به بهره‌داری نرسیده، اما بخش‌هایی از آن آسفالت شده است، خاطرنشان کرد: این پروژه در حال رسیدن به مراحل پایان احداث بود که کار آسفالت‌ریزی با همین نیت انجام شده، اما کار در بخشی دچار مشکل شد.

*معارضان باعث توقف اجرای پروژه جاده کمربندی سرهار شدند/ نگاه منفی وجود ندارد

فرماندار شهرستان دماوند اضافه کرد: در این راستا، معارضانی به حدود یک‌هزار و ۵۰۰ متر اعتراضانی داشتند که همین موضوع باعث متوقف پروژه شد؛ اگر با معارضان روبه‌رو نمی‌شدیم در همان مقطع عملیات اجرای آسفالت‌ریزی به طول کلی انجام می‌شد؛ اعتراض این افراد سبب شد که اکنون آسفالت در جایی انجام شده و بقیه کار باقی مانده است.

حیدری با اشاره به اینکه معارضان اظهار دارند که جاده در حال احداث از املاک آنها عبور کرده و مانع اجرای پروژه شده‌اند، افزود: راه و شهرسازی در همان مقطع تلاش‌هایی انجام داده است؛ کارهای نهایی آن در حال انجام و مشکل معارضیان در حال رفع شدن است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا موافق اجرای پروژه احداث جاده کمربندی سرهار هستید یا خیر تصریح کرد: به عنوان فاز نخست پروژه موافق هستیم، اما اجرای پروژه در دو فاز را موافق نیستم؛ فاز نخست به این دلیل که هزینه‌ای شده، دیگر نمی‌توان آن را رها کرد و دوم اینکه اگر کامل شود در جاهایی برای خروج از شهر دماوند و دسترسی به جاده اصلی مفید است.

فرماندار شهرستان دماوند اضافه کرد: نگاه منفی روی پروژه احداث جاده کمربندی سرهار دماوند وجود ندارد، اما اصلاحات فنی باید در این پروژه انجام شود.

انتهای پیام/س

 

اخبار مرتبط:

سرهار؛ جاده‌ای پر ابهام در ضلع غربی دماوند/ مسیر آسفالتی که به کوه ختم می‌شود!