به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، قاسم میرزایی‌نیکو با اشاره به نامه وزیر کشور در خصوص جابجایی امام‌زاده هاشم (ع) از دماوند در استان تهران به لاریجان در استان مازندران گفت: مسئله آستان مقدس امام‌زاده هاشم را از طریق فضای مجاری با نامه به نام وزیر کشور مطلع شده و بلافاصله با استاندار تهران و فرماندار شهرستان دماوند تماس گرفته‌ام که آن‌ها نیز از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کردند.

نماینده مردم شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی افزود: موضوع از این قرار است که اوقاف در نامه‌ای به وزارت کشور اعلام می‌کند که امام‌زاده هاشم (ع) متعلق به لاریجان است.

میرزایی‌نیکو ادامه داد: در این خصوص، متأسفانه وزیر کشور بدون دقت و توجه کافی به این موضوع که این امام‌زاده قرن‌ها متعلق به دماوند است و مردم این شهرستان افتخار خادمی این بقعه متبرک را دارند، سامانی معاون خود را به‌عنوان نماینده تام‌الاختیار خود برای شرکت در جلسه‌ای با این موضوع معرفی کرده و از وی می‌خواهد که هیئت‌امنای جدید را تشکیل دهد که این موضوع موجب اعتراض مردم دماوند به این تصمیم شده است.

وی با بیان اینکه این نامه به‌صورت دستی شماره شده است، خاطرنشان کرد: سعی کردیم در این مدت این مسئله را مدیریت کنیم و بنده اعلام کردم که قطعاً اشتباهی پیش آمده است و قطعاً مسئولان مربوطه در وزارت کشور و استاندار از مردم عذرخواهی خواهند کرد.

نماینده مردم شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در تماس با معاون وزیر کشور و نماینده تام‌الاختیار وزیر در این خصوص وی از این موضوع تعجب  و اعلام کرده که موضوع در حیطه اختیارات اوقاف است و قول داد که مسئله را حل کند، همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار جلوگیری از این اقدام از سوی اوقاف شده است.

میرزایی‌نیکو خاطرنشان کرد: در این مدت به وزارت کشور رفته و خواستار کان لم یکن شدن نامه وزیر شده و نامه‌ای با امضای امام جمعه شهرستان دماوند و فرماندار شهرستان و بنده به عنوان نماینده مردم در مجلس تنظیم و به وزیر کشور ارسال کردیم.

وی ادامه داد: در نشست شورای تأمین شهرستان دماوند نیز خواستار پیگیری نامه از مراجع امنیتی، جلوگیری از هرگونه جابه‌جایی، توجه ویژه فرماندهی سپاه و نیروی انتظامی برای جلوگیری از هرگونه تحرک و تأکید بر مخدوش بودن نامه شدیم.

میرزایی‌نیکو تأکید کرد: خواسته ما این است که استاندار، وزیر و یا نمایندگان وی برای مردم دماوند این موضوع را توضیح داده و هرچه سریع‌تر از مردمی که باعث جریحه‌دار شدن روح آن‌ها شدند، عذرخواهی کرده و به نامه به خواسته امام جمعه، نماینده مجلس و فرماندار شهرستان دماوند توجه کنند.

وی خاطرنشان کرد: به نظر نمی‌رسد که وزیر کشور این نامه را صادر کرده باشد و عده‌ای در حال بازی دادن مردم شهرستان دماوند و دور زدن وزیر برای رسیدن به مقاصد خود هستند درحالی‌که نباید شرایط امن و آرام منطقه و حسن هم‌جواری را با این‌گونه تصمیمات خلق‌الساعه و غیر کارشناسی برهم زد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بیش از یک هزار سال است که دماوندی‌ها خادم پرافتخار واجب‌التعظیم امامزاده هاشم (ع) هستند و هیچ‌کس نمی‌تواند توفیق خدمتگزاری به این امامزاده را از مردم دماوند بگیرد.

میرزایی‌نیکو تأکید کرد: در کتاب‌های تاریخی قرن گذشته آستان امامزاده هاشم (ع) جزو قلمرو دماوند ثبت شده است و در سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز در آرشیو اسناد و بناهای تاریخی، آستان امامزاده هاشم (ع) با شماره ۶۱۷ جزو آثار تاریخی شهرستان دماوند از استان تهران به ثبت رسیده است.

یوسفیان‌ملا: هر چه قانون بگوید عمل می‌کنیم

عزت‌الله یوسفیان‌ملا، نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی در این خصوص با بیان اینکه در این موضوع قصد صحبت کردن ندارم، تأکید کرد: ما تابع قانون هستیم و هرچه قانون بگوید ما به آن عمل می‌کنیم.

یوسفیان‌ملأ درخصوص اینکه عنوان می‌شود این منطقه هزار سال متعلق به دماوند بوده است، گفت: استان قم فعلی نیز در گذشته متعلق به تهران بوده و بعدها تبدیل به استان شده است، در کشور قانون حاکم است و هر چه قانون باشد، مطیع آن هستیم.ما خودمان زمانی که به عنوان نماینده مجلس قانون وضع می‌کنیم، خودمان نیز باید از آن تبعیت کنیم.

گفتنی است؛ براساس ماده ۱۳ ‌قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری مصوب ۱۵ تیرماه ۱۳۶۲، هر گونه انتزاع، الحاق، تبدیل، ایجاد و ادغام و نیز تعیین و تغییر مرکزیت و تغییر نام و نامگذاری واحدهای تقسیمات کشوری، بجز استان‌بنا به پیشنهاد وزارت کشور و تصویب هیأت وزیران خواهد بود.

منبع: خانه ملت

انتهای پیام/م