به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، فاطمه خانزادی ضمن گرامیداشت هفته بهزیستی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شعار هفته بهزیستی در سال جاری، شفافیت، توانمندسازی و ارتقای سلامت اجتماعی است که در این راستا برنامه‌هایی مدنظر قرار دارد.

وی افزود: در این راستا، ویژه‌برنامه‌هایی اعم از برگزاری کارگاه آموزشی مقابله با استرس و اضطراب ویژه پرسنل، استقرار تیم سیار اورژانس اجتماعی در آستان مقدس امامزاده هاشم (ع)، برگزاری کارگاه آموزشی مهارت‌های زندگی ویژه زنان سرپرست خانوار، مسابقات دارت، طناب‌کشی و پینگ‌پنگ ویژه معلولان تحت حمایت برگزار می‌شود.

*اجرای ویژه‌برنامه‌های هفته بهزیستی در دماوند

رئیس اداره بهزیستی دماوند از وجود ۵۳ فرزند زیرپوشش بنیاد نیکوکاری حاج اکبر ابراهیمی خبر داد و گفت: از دیگر برنامه‌های ما، بازدید از بنیاد نیکوکاری حاج اکبر ابراهیمی، برگزاری مسابقه طناب‌کشی بین فرزندان این مرکز، برگزاری اردوی تفریحی پرسنل به روستای سله‌بن و بازدید از مکان گروه همیار حضرت رقیه (س) شهر آبسرد است.

خانزادی از سخنرانی پیش از خطبه‌های عبادی و سیاسی نماز جمعه، استقرار تیم اورژانس اجتماعی در مصلی مسجد جامع دماوند و غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدای گمنام به عنوان سایر برنامه‌های هفته بهزیستی در این شهرستان نام برد.

وی تأکید کرد: مجموع فعالیت‌های بهزیستی بالغ بر ۱۵۸ مورد است که از پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، پیشگیری از اعتیاد و مهارت‌آموزی می‌توان به عنوان یکی از آنها نام برد؛ ما در شهرستان دماوند تعداد هزار و ۴۶۰ خانواده معلول داریم که کارگاه‌های آموزشی و مسابقات دارت، طناب‌کشی و پینگ‌پنگ برای این افراد برگزار می‌شود.

*فعالیت ۱۷ مرکز توسعه و پیشگیری در دماوند

رئیس اداره بهزیستی دماوند از برپایی غرفه توانمندسازی و اشتغال ویژه زنان سرپرست خانوار و معلولان زیرپوشش بهزیستی خبر داد و خاطرنشان کرد: به طور کلی سه هزار و ۵۰۰ خانواده در دماوند زیرپوشش نهاد بهزیستی هستند و این غرفه‌ها از ۲۰ تیرماه به مدت سه ماه، در اختیار افرادی است که امکان فعالیت انفرادی و تمکن مالی ندارند قرار می‌گیرد.

خانزادی با اشاره به وجود ۱۷ مرکز دولتی و غیردولتی در راستای امور توسعه و پیشگیری در دماوند بیان کرد: تعداد کمپ‌های ترک اعتیاد در این شهرستان، بالغ بر هفت مرکز است و دو مؤسسه نیز پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را بر عهده دارند.

وی ادامه داد: در زمینه امور اجتماعی نیز تعداد ۱۳ مهدکودک زیرپوشش بهزیستی دماوند قرار دارد که به فعالیت می‌پردازند، علاوه بر این شاهد فعالیت سه مؤسسه خیریه شبه خانواده و یک مؤسسه خیریه شبه خانواده دولتی هستیم و فعالیت اورژانس اجتماعی نیز در این حوزه قرار دارد.

*۴۱ مرکز غیردولتی بهزیستی در دماوند مشغول فعالیت است

رئیس اداره بهزیستی دماوند از فعالیت دو مرکز نگهداری سالمندان و دو مرکز نگهداری از معلولان در خصوص امور توانبخشی در این شهرستان خبر داد و عنوان کرد: به طور کلی ۶ مرکز در این شهرستان به امور توانبخشی می‌پردازند.

خانزادی با بیان اینکه ۴۱ مرکز غیردولتی بهزیستی در دماوند مشغول فعالیت است، عنوان کرد: ۶ مرکز دولتی بهزیستی اعم از مرکز مشاوره ژنتیک، مجتمع خدمات بهزیستی حورا، نمایندگی بخش رودهن، مجتمع خدمات بهزیستی فیاض‌بخش و شهید سجادیان و اورژانس اجتماعی، فعالیت گسترده‌ای در این شهرستان دارند.

وی بیان کرد: به طورکلی تعداد پنج مرکز نگهداری در دماوند وجود دارد که به نگهداری از ۱۲۰ فرزند بی‌سرپرست می‌پردازند؛ دو مرکز در رودهن و سه مرکز در گیلاوند فعالیت داشته و به نگهداری افراد از چهار تا ۲۲ سال می‌پردازند.

*ساماندهی معتادان متجاهر و متکدیان در زمره وظایف بهزیستی نیست

رئیس اداره بهزیستی دماوند اشاره‌ای نیز به وظایف سازمان بهزیستی داشت و گفت: جمع‌آوری و ساماندهی معتادان متجاهر و متکدیان، در زمره وظایف بهزیستی نیست و این امور بر عهده شهرداری‌ها قرار دارد، آنچه در زمینه آسیب‌های اجتماعی بر عهده ماست، شامل زنان سرپرست خانوار و افرادی است که در معرض آسیب قرار دارند.

خانزادی از وجود چهار معاونت توانبخشی، امور اجتماعی، امور پیشگیری و معاونت مشارکت‌ها خبر داد و تصریح کرد: در راستای جذب مشارکت‌های مردمی، افراد خیر می‌توانند از طریق شماره ۲۱۷۳۴۵۱۳۳۰۰۰۰، کد شناسه دماوند را ثبت کرده و وجوه مدنظر خود را واریز کنند.

وی اضافه کرد: در خصوص پرونده‌های طلاق نیز اموری مانند ارائه مشاوره و ملاقات فرزندان طلاق بر عهده اداره بهزیستی است؛ مهم‌ترین عامل طلاق در دماوند، اعتیاد و بیکاری است و تلاش ما ارائه خدمات مناسب به افراد است.

انتهای پیام/س