به پایگاه خبری عصر شرق، سعید طاهری ظهر امروز در نشست ستاد پدافند غیرعامل شهرستان دماوند اشاره‌ای به برگزاری مانور پدافند غیرعامل کرد و اظهار داشت: خوشبختانه در خصوص پدافند غیرعامل، مانور خوبی برگزار شد، اما نقاط ضعف و قوتی وجود دارد که باید شناسایی شود.

وی افزود: بر اساس دستور استاندار، اعلام هشدار و تخلیه در زمان سیلاب بر عهده فرماندار به عنوان رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان و دبیری آن بر عهده نیروی انتظامی است.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان دماوند از ارسال پیامک در این خصوص به عنوان ساز و کاری در راستای اطلاع‌رسانی نقاط پرخطر و در معرض حادثه به مردم نام برد و بیان کرد: در این مواقع تکایا و سالن‌های تربیت‌بدنی بهترین محل برای اسکان اضطراری هستند.

طاهری ادامه داد: خوشبختانه تعداد زیادی چادر امدادی در شهرستان دماوند وجود دارد و می‌توان در آن اسکان یافت، همان‌طور که استان تهران در سیلاب اخیر به عنوان معین استان خوزستان مشخص شده و تاکنون ۹۰ هزار تخته چادر در آنجا نصب گردیده است.

وی تصریح کرد: خوشبختانه شهرداری دماوند دریچه‌هایی برای تخلیه اضطراری آب تعبیه کرده است، اما باید به این نکته توجه داشت که آیا میزان ورودی و خروجی آب با یکدیگر برابر است؟

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان دماوند بیان کرد: بر اساس سوابق تاریخی، میدان فرامه در سیل سالیان گذشته خسارت جانی داده بود، اما با این وجود متاسفانه در حاشیه رودخانه ساخت‌وساز صورت گرفته است.

طاهری به بازدید از مسیر دریاچه تار در پی بارندگی‌های اخیر اشاره کرد و گفت: ما در طول این بازدید شاهد پایین آمدن سطح آب و گل و لای از ارتفاعات بودیم، بنابر این باید تدابیر لازم صورت گیرد.

وی تصریح کرد: باید برای تخلیه آب از منازل نیازمند تجهیزاتی مانند پمپ لجن‌کش هستیم و باید به بررسی تجهیزات موجود در شهرداری‌ها بپردازیم.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان دماوند از لزوم برگزاری دوره‌های آموزشی در خصوص سیلاب خبر داد و بیان کرد: دوره‌های آموزشی در آب‌های خروشان هزینه زیادی به همراه دارد و ما درخواست اعتبار در این خصوص دادیم که متاسفانه تاکنون تامین اعتبار نشده است.

طاهری تاکید کرد: در مواقع سیلاب عملیات امداد و نجات به مراتب سخت‌تر است و افراد اگر آموزش تخصصی ندیده باشند در معرض خطرند؛ همچنین جست‌وجو و عملیات نجات برای پیدا کردن اجساد در این خصوص بسیار سخت‌تر از بحث زلزله است.

پیام/س