به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، عباس صفری ظهر امروز در نشست خبری و تجلیل از خبرنگاران که در سالن فرهنگی ناحیه دو شهرداری دماوند در منطقه گیلاوند برگزار شد، اظهار کرد: بعضی از موضوعات باعث فعالیت اجتماعی می‌شود و خبرنگاران به عنوان فعالیت اجتماعی نام می‌برند که گردهمایی و آیین نکوداشت روز خبرنگار نیز، یکی از این فعالیت‌های اجتماعی است.

وی افزود: پر کردن فضای عمومی بسیار مهم بوده که اکثر فضای عمومی خالی است به‌خصوص مراسمی که تمام خبرنگاران در یک مکان حضور داشته باشند، کم دیده می‌شود؛ خبرنگار تنها یک اسم نیست، بلکه خبرنگار همراه با مردم و مسؤولان است که تحلیل مسائل مختلف به‌صورت صادقانه انجام می‌شود و در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

*خبررسانی دقیق از معضلات فرهنگی جلوگیری می‌کند/ ساماندهی پسماند در منطقه گندک

شهردار دماوند گفت: تحلیل خبر، خیلی بیشتر از خود خبر اهمیت دارد و تحلیل خیلی خوب است، زیراکه تحلیل خبر خیلی از موضوعات را روشن می‌کند و راه کج را نشان می‌دهد؛ وسعت خبر خبرنگاران مطلوب است، اما عمق اطلاعات خبرنگاران کم است و عمق خبر در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی باید بیشتر شود‌.

صفری افزود: اگر خبرنگار و حوزه خبری نبود، فرق خیلی چیزها مشخص نمی‌شد؛ همچنین خبر و خبرنگاری از معضلات فرهنگی جلوگیری می‌کند‌‌.

وی در خصوص پسماند گفت: استاندارد زباله ۴۰۰ تا ۶۰۰ گرم است، اما در شهرستان دماوند یک تا ۱٫۵ کیلو است؛ همچنین برای تفکیک زباله منطقه گندک راه‌اندازی شده و مجموعه موفقی برای بازیافت و دفن زباله‌ها شکل گرفته است؛ خط پردازش گندک، سوله برق و آسفالت آن انجام شده و زباله‌های غیربهداشتی به حالت استانداردی بازیافت می‌شوند.

*ساماندهی آب‌های سطحی در دماوند/ ۲۰ کیلومتر آبیاری قطره‌ای در دماوند انجام می‌شود

شهردار دماوند افزود: بحث کمبود و آلودگی آب بسیار مهم است که باید بحث درست و منطقی در این صورت انجام شود که در این خصوص، زهکشی آب‌های سطحی که از معضلات دماوند بود، ساماندهی شد.

صفری ادامه داد: در بحث آبیاری قطره‌ای فضای سبز اقدامات خوبی انجام شده و در این زمینه، ۲۰ کیلومتر آبیاری انجام می‌شود که سرانه فضای سبز در دماوند به ازای هر نفر ۳۵ مترمکعب است.

وی با بیان اینکه پساب کشتارگاه دماوند برای مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: در دو فاز پساب کشتارگاه روزانه ۱۱۰ مترمکعب به آب کشاورزی تبدیل می‌شود که همه شهر را آب‌رسانی می‌کند.

*شکل‌گیری معابر باعث پویایی شهر می‌شود/ بهسازی ساختمان آتش‌نشانی دماوند

شهردار دماوند بیان کرد: بحث پایانه برون‌شهری بسیار مهم است که فاز اول آن آغاز شده و زیرساخت خط دماوند آماده است؛ همچنین بحث شبکه معابر جزو مهم‌ترین موضوعات است و اگر شبکه معابر شکل گیرد، شهرستان دماوند از پویایی برخوردار خواهد شد.

صفری خاطرنشان کرد: بیان مشکلات و مسائل با مسؤولان و انعکاس آن بر عهده خبرنگاران است که به شکل صادقانه و با واقعیت از معضلات فرهنگی و اجتماعی جلوگیری کند.

وی در مورد ساختمان آتش‌نشانی بیان کرد: ساختمان آتش‌نشانی بسیار قدیمی بود و ساختمان با معبر اصلی بسیار فاصله داشت که از محل قدیمی جا‌به‌جا و به مقابل این معبر انتقال داده شد و شکل فضای آن را به صورت استاندارد شکل دادیم.

*هوشمندسازی فعالیت‌های خدمات شهری در دماوند/ برخورد جدی با متخلفان سد معبر

شهردار دماوند در خصوص جمع‌آوری متکدیان گفت: جمع‌آوری این افراد بر عهده شهرداری است و در یک ارگان باید بازپروری آن‌ها انجام شود که شهرداری جمع‌آوری را انجام داده، اما آن ارگان کار خود را انجام نمی‌دهد‌.

صفری در خصوص بوی تعفن سطل‌های زباله تصریح کرد: سطل‌های زباله هر شب تخلیه می‌شوند؛ مگر شرایط خاص که ماشین‌آلات خراب شوند و تعداد سطل‌های زباله در شهر قابل‌ملاحظه است؛ در قرارداد جدید تعیین شده که شست‌وشو و رنگ‌آمیزی سطل‌های زباله نیز انجام شود.

وی در مورد هوشمندسازی خدمات شهری بیان کرد: قانون است که شهرداری‌ها با متخلفان سد معبر برخورد کند که اگر بحث هوشمند‌سازی خدمات‌ شهری انجام شود در همان زمان رؤیت تخلف می‌توان با متخلفان برخورد کرد.

در این نشست، اعضای شورای اسلامی شهر دماوند نیز حضور داشتند و پیرامون نقش خبرنگاران در آگاه‌بخشی جامعه مباحثی را مطرح کردند.

انتهای پیام/س