به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، بعد از جدایی قله‌ دماوند از شهرستان دماوند و قرار گرفتن در استان مازندران در سال‌های اخیر بحث جدایی آستان مقدس امامزاده هاشم (ع) از شهرستان دماوند و پیوستن به استان مازندران مطرح شده که حساسیت‌های قومی و منطقه‌ای ایجاد برای مردم شهرستان دماوند ایجاد کرده است.

در این راستا، قرن‌های زیادی نام شهرستان دماوند و آستان مقدس امامزاده هاشم به هم گره خورده است که جداییان عامل تنش‌های قومی خواهد شد که در این خصوص گفت‌وگویی با قاسم میرزایی‌نیکو، نماینده مردم شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی انجام شده است.

*شما به عنوان نماینده‌ی شهرستان دماوند چه اقدامی جهت جلوگیری از این جدایی کرده‌اید؟

میرزایی‌نیکو: تصور می‌کنم تنها کسی باشم که توانسته‌ام نزدیک به ۳۰ صفحه مستندات در رابطه با گردشگری و سوابق تعلق بقعه مبارکه‌ امامزاده هاشم (ع) به شهرستان دماوند جمع‌آوری کنم.

جالب است سال‌های متعدد رییس سازمان اوقاف و خیریه، نماینده‌ ولی فقیه آقای حیدر مصلحی، آقای نظام‌زاده به تمام وزرای آن موقع ارشاد نامه می‌زنند و این با مستندات است که واضح و صریح می‌گویند آستان مقدس امامزادههاشم متعلق به دماوند بوده و کاملاً نشان می‌دهد این جزو خطه دماوند است و جزو تقسیمات کشوری دماوند است، ولی هیچ‌کس پیگیری نمی‌کند.

*کمی توضیح بیشتر می‌دهید.

میرزایی‌نیکو: این مستندات آن قدر شفاف و واضح است که نامه‌ای به دکتر روحانی فرستاده‌ام که آقای رییس جمهور چرا شما دارید بین مرزهای شهرستان‌ها تنش ایجاد می‌کنید؟ اگر شما این کارها را انجام دهید ما هم در آینده می‌توانیم ادعا کنیم از یک طرف سوادکوه و قائم شهر در مرز فیروزکوه برای ماست یا بگوییم پردیس برای شهرستان ما است.

همچنین از آن طرف سمنان و گرمسار زیر نظر شهرستان ماست که چرا بدون هیچ نگاه علمی و با سطحی‌نگری این تصمیم‌ها مطرح می‌شود در حالی که این موارد خط مرزها کاملاً مشخص است و مصوبات آن به صراحت نشان می‌دهد و بیش از ۱۰۰ سال است که تولیت این امام‌زاده با شهرستان دماوند است چطور می‌شود این موضوع کاملاً بدیهی و آشکار را مطرح کرد چه برسد به این که عملیاتی شود.

*پیگیری‌های غیر از مورد هم انجام داده‌اید؟

میرزایی‌نیکو: بله بنده با تمام وزرای مربوطه ملاقات کرده‌ام و از مطرح کردن این موضوع جلوگیری کرده‌ام و نامه‌ها و مکاتبه‌های متعددی در این زمینه داشته‌ام و وزارت کشور در زمان رأی گیری دستور قاطع داد که از آن نامه‌ طرح جدایی جلوگیری شود و در حال حاضر وزارت ارشاد این کار را انجام نداده است.

معاون فرهنگی سازمان اوقاف یک نامه زده است که ۹ نفر به عنوان هیأت امنا معرفی کنید که من پیگیری‌های لازم را برای جلوگیری آن انجام دادم و این کار هم به نظر می‌رسد شیطنت‌های مازنی‌ها است که البته هیچ نفعی هم از نظر اقتصادی ندارند و ارزش قداست این آستان مقدس مهم است وگرنه فقط ۱۰ درصد مربوط به خود آنجا است و همه‌ پول‌ها و نذورات به مرکز داده می‌شود و از نظر اقتصادی هیچ فرق نمی‌کند کدام استان باشد چون همه‌ پول‌ها به مرکز ارسال می‌گردد.

*اما این موضوع برای مردم دماوند مهم است به نظرتان این‌طور نیست؟

میرزایی‌نیکو: بله، برای مردم یک تقدس است و به عنوان میراث ملی شهرستان است و بر اساس مستندات زیاد ازجمله نامه نگاری‌های سال ۱۳۴۵، سند مالکیت بقعه مبارکه، نامه‌های نماینده‌ ولی فقیه، مدیرکل اوقاف و همچنین حریم شهری که همگی نشان می‌دهد این آستان مقدس متعلق به شهرستان دماوند دارد و هرگز نخواهیم گذاشت این مورد جلو رود و به هر صورتی که باشد با آن مقابله خواهیم کرد و مردم شهرستان هم نمی‌گذارند این طرح عملیاتی شود و من هم به عنوان نماینده‌ آن‌ها هرگز نخواهم گذاشت این اتفاق بیافتد و سرنوشتی مانند قله‌ دماوند پیدا کند.

منبع: وکیل ملت

انتهای پیام/س