علی اصغر مونسان ظهر امروز در نشست کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دماوند اظهار کرد: در ۶ ماه نخست امسال با وجود تحریم‌ها ۵۱ درصد رشد جمعیتی ورودی گردشگر به کشور را شاهد بودیم.

وی افزود در دولت یازدهم و دوازدهم و  یک هزار و ۹۰۰ پروژه گردشگری با اعتبار بالغ بر ۴۳ هزار میلیارد توسط بخش خصوصی و غیر دولتی در حال انجام است که بیشتر این‌ پروژه‌ها مربوط‌ به هتل ها است.

*مشکلات اشتغال‌زایی با تقویت حوزه گردشگری رفع می‌شود

معاون رئیس جمهور گفت : امروز اشتغال صدر مشکلات کشور است که با تقویت حوزه گردشگری می‌توان اشتغال بسیاری ایجاد کرد.

مونسان با بیان اینکه گردشگری در کشور سه بعد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارد، تصریح کرد: گردشگری در حوزه اقتصادی موجب تحرک سایر بخش‌های اقتصادی می‌شود.

وی بیان کرد: در ایام نوروز مشاهده می‌کنیم که چطور از مباحث گردشگری کسب و کارهای بزرگ و کوچک برخوردار می‌شوند و سیستم حمل و نقل هوایی، ریلی و جاده‌ای و همچنین بخش‌های صنعت و کشاورزی به تحرک در می‌آیند.

*گردشگری می‌تواند شور و نشاط در کشور ایجاد کند

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به اینکه مهم‌ترین مقوله کشورهای در حال رشد، گردشگری است که عقب ماندگی‌ها را جبران می‌کند، ادامه داد: حوزه گردشگری نیاز به تکنولوژی ندارد، بلکه امروز کسانی که در این حوزه فعالیت دارند برای جذب گردشگر به سنت قبل بازگشته‌اند.

مونسان افزود: گردشگری، بخشی است که با داشته‌های داخلی می‌تواند ما را به جلو ببرد؛ امروز تنها حوزه‌ای که از تحریم‌ها کمتر آسیب می‌بیند، همین گردشگری است که بسیار می‌تواند به رشد و توسعه کشور کمک کند

وی با بیان اینکه گردشگری در بعد اجتماعی نیز بسیار حائز اهمیت است، گفت: مهم‌ترین موضوعی که امروز کشور به آن نیاز دارد، امید و نشاط بوده که دشمن به دنبال ایجاد ناامیدی در جامعه است؛ وجود گردشگری می‌تواند شور و نشاط در کشور ایجاد کند.

*بهره‌برداری از ۱۲ پروژه گردشگری تا پایان دولت

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: امروز پای گردشگران به دورترین نقاط دماوند باز شده است و در بخش فرهنگی گردشگران بسیار به دیپلماسی عمومی کمک کرده‌اند؛ هر گردشگری که از ایران برگشته، سفیر و مدافع کشور ما شده است.

مونسان با اشاره به اینکه همه دستگاه‌های دولتی باید به حوزه گردشگری توجه کنند، بیان کرد: امروز هر چقدر به حوزه سرمایه‌گذاری کمک کنیم، باز هم کم است؛ اگرچه اعتقاد داریم که به هیچ عنوان گردشگری نباید به محل سوءاستفاده و زمین‌خواری تبدیل شود.

وی با بیان اینکه تا پایان دولت بیش از ۱۲۰ پروژه گردشگری در کشور به بهره‌برداری می‌رسد، خاطرنشان کرد: طرح‌های بوم‌گردی نمونه‌ای از کارکردهای اقتصاد مقاومتی بوده که با امکانات روستایی درآمد و اشتغال‌زایی ایجاد شده است.

*فعالیت ۶۰۰ واحد بوم‌گردی در کشور

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اضافه کرد: در این زمینه، ۶۰۰ واحد بوم‌گردی در کشور فعالیت دارد که برنامه‌ داریم تا این تعداد را به دو هزار واحد برسانیم که این موضوع ۱۶ هزار شغل ایجاد خواهد کرد؛ همچنین دولت برای حمایت از کسب و کارهای روستایی نیز ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته است.

مونسان با بیان اینکه نزدیکی به پایتخت فرصت بی‌نظیری برای دماوند است که به قطب گردشگری کشور تبدیل شود، افزود: گردشگری کشاورزی جزو محورهای مهم در جهان بوده که این موضوع در دماوند صورت گرفته است؛ واحدهای بوم‌گردی که دماوند بهره‌برداری شده‌اند، جزو پروژه‌های جاذب گردشگر هستند که به رونق اقتصادی منطقه کمک می‌کنند.

*پروژه‌های گردشگری قابل تفکیک و فروش نیست

وی گردشگری هیجانی را یکی از محورهای دانست که می‌تواند در دماوند ایجاد شود، گفت: قانونی در خصوص معافیت کاربری برای مجموعه گردشگری وجود داشت که در انتهای دولت یازدهم به هتل‌ها محدود شد و یک سالی است که دوباره پیگیری کرده‌ایم که این قانون به حالت قبل بازگردانده شود.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه پروژه‌های گردشگری برای عموم مردم است و قابل تفکیک و فروش نیست، بیان کرد: دماوند امروز ظرفیت‌هایی دارد که می‌تواند به قطب گردشگری مدرن کشور تبدیل شود.

انتهای پیام/س