روز هشتم ماه محرم است، مردم و عزاداران حسینی از اقصی نقاط شهرستان دماوند و استان تهران در نزدیکی‌های اذان ظهر خود را به مرکز شهر کیلان می‌رسانند و برای برگزاری یک سنت دیرینه آماده می‌شوند.

پیرمردها و ریش‌سفیدها زودتر از موعد مقرر خود را به محل آغاز مراسم می‌رسانند؛ مادران و دخترانی هم با چشم انتظاری حضور پیدا می‌کنند تا نخستین نفری باشند که آغازگر این سنت هستند.

آیین حمل نخل و نماد تابوت امام حسین (ع)، یکی از سنت‌های ۸۰۰ ساله‌ای است که هر ساله در روز هشتم ماه محرم در شهر کیلان همراه با سنت قدیمی سینه‌زنی و زنجیرزنی با حضور عاشقان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) برگزار می‌شود.

مردم اعتقاد زیادی به دو سیب این نخل دارند و در پایان مراسم هر کسی سیب‌ها را از آن خود می‌کند؛ همراه با حمل نخل، نبات، نان و پارچه‌های سبز بریده‌ و تبرک شده با بدن نخل بین عزاداران نیز توزیع شد. مردم امروز این نخل را از حسینیه مرکزی شهر کیلان حرکت دادند و در محلی به نام عمادین لباس بر آن پوشاندند و با آیینه، شمشیر، پارچه‌های سبز و به خصوص پارچه‌های مخصوص علم این نخل را تزیین کردند و دو سیب قرمز را بر سر شمشیرهای آن گذاشتند و این نماد سر بریده امام حسین (ع) بر روی شمشیر در روز عاشورا است.

نخل قدیمی ۸۰۰ ساله کیلان، پس از لباس پوشاندن جمعی از ریش‌سفیدان و در کنار آنها جوانان آغاز به سینه‌زنی کردند؛ هر یک کمر دیگری را می‌گرفت و همراه با نوحه‌خوانی به سینه می‌زند؛ تا چند دقیقه‌ای این مراسم صورت گرفت تا اینکه آیین حمل نخل آغاز شد.

حمل نخل روی دستان جمعی از عزاداران حسینی آغاز شد و به سمت میدان امیر کبیر کیلان حرکت کرد؛ در طول مراسم با صدای شیپور این نخل از حرکت باز می‌ایستاد تا هر کسی که می‌خواهد به آن دخیل ببندد و سپس با صدای مجدد شیپور حرکت می‌کرد.

نخل قدیمی کیلان تا بلوار امام خمینی (ره) حمل شد و در یک نقطه متوقف شد تا اینکه بسیاری از بانوان از برای رفع حاجت و دخیل بستن به داخل آن می‌رفتند؛ در طول مسیر، حمل نخل همواره با سینه‌زنی و نوحه‌خوانی همراه بود.

همچنین برخی از هیأت‌های مذهبی محلات شهر کیلان پشت سر این نخل مشغول سینه‌زنی و زنجیرزنی شدند و پس از طی کردن مسیری به آرامستان بهشت فاطمه (س) رسیدند و در آنجا به شهدا و درگذشتگان خود عرض ادب کردند؛ سپس به سمت آرامستان محله فاجان حرکت کردند و همین برنامه را در آن محل نیز انجام دادند.

تابوت نمادین امام حسین (ع) ۸۰۰ سال است که در شهر کیلان حمل و در ایام ماه محرم برنامه‌های متعددی را با آن برگزار می‌کنند که در روز عاشورا این نخل به عزاداران روستای زان تحویل داده می‌شود تا در مسیر روستای زیارت حمل شود.

انتهای پیام/