به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، حسن خیرخواه، رئیس شبکه بهداشت و درمان دماوند در نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان دماوند اظهار کرد: پسماندهای عفونی باید در درجه اول بی‌خطرسازی شده و سپس با شرایطی ویژه تحت عنوان زباله خاص دفن شود.

وی افزود: ما قراردادی با یک شرکت در خصوص جمع‌آوری و انتقال زباله‌های عفونی به ورامین بستیم، اما انتقال پسماند عفونی به صلاح نیست.

رئیس شبکه بهداشت و درمان دماوند ادامه داد: با توجه به اینکه شرایط به‌گونه‌ای نیست که در همه مناطق دستگاه بی‌خطرسازی زباله‌های عفونی وجود داشته باشد، باید پسماند در نزدیک‌ترین محل به تولید بی‌خطر شده و سپس منتقل شود.

خیرخواه اضافه کرد: به‌این‌ترتیب شرکت مذکور در ورامین، جمع‌آوری و انتقال این پسماندها را تقبل کرده و ما نیز هزینه‌ای در این خصوص از پزشکان دریافت کردیم.

وی خاطرنشان کرد: پسماند عفونی خطراتی برای مردم دارد و مسلماً هیچ پزشکی حاضر نیست که پسماند عفونی با زباله‌های عادی وارد یک سطل زباله شود، ما نیز بنا بر قرارداد مذکور، تا ۲۵ فروردین اقدام به جمع‌آوری و انتقال این زباله‌ها کردیم.

رئیس شبکه بهداشت و درمان دماوند تصریح کرد: با توجه به هزینه‌های موجود، جمع‌آوری و انتقال پسماندها برای شرکت مقرون‌به‌صرفه نیست؛ در این راستا ما تقریباً نیمی از هزینه را با توجه به مبالغ تعیین‌شده برای هر رشته پزشکی، از پزشکان دریافت کردیم و برای مابقی آن دو راهکار پیشنهاد داریم.

خیرخواه عنوان کرد: در حال حاضر شرکت جمع‌آوری پسماند در ورامین دارای دو دستگاه است که می‌تواند یکی را به دماوند منتقل کند که در صورت وجود مکان مناسب و همکاری شهرداری، این امر امکان‌پذیر است و دوم اینکه شهرداری یک دستگاه خودروی مناسب به این منظور تهیه و اقدام به جمع‌آوری پسماند کند.

وی بیان کرد: متأسفانه ما در کل منطقه از جاجرود تا فیروزکوه، دستگاه بی‌خطرسازی زباله‌های عفونی نداریم و پردیس نیز با این مشکل مواجه است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان دماوند بیان کرد: در حال حاضر با توجه به دریافت نیمی از هزینه جمع‌آوری و انتقال پسماند از طریق پزشکان، اگر شهرداری‌ها نیز در تأمین مابقی هزینه‌ها کمک کنند، شرکت مذکور می‌تواند فعلاً به کار خود ادامه دهد.

خیرخواه با بیان ضرورت تهیه دستگاه بی‌خطر سازی زباله‌ها در دماوند گفت: با خرید و نصب این دستگاه در بیمارستان، نباید زباله‌ای از خارج از بیمارستان وارد شود، ازاین‌رو استقرار آن باید در محل دیگری انجام شود.

انتهای پیام/س