گزارش تصویری


به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدجلال موسویان عصر امروز در هفتمین همایش سه‌‌سالگان عاشورایی شهرستان دماوند همزمان با فرارسیدن سالروز شهادت حضرت رقیه (س) در حسینیه محله قاضی شهر دماوند اظهار کرد: ما در جامعه‌ای که قرار داریم که دو روش تربیتی وجود دارند.

وی افزود: روش نخست مالکیتی است که می‌گوید هر طوری دلم بخواهد بچه را تربیت می‌کنم که متوسل به تنبیه و کتک می‌شود؛ در حال حاضر در عرصه اجتماعی مشکلاتی به عنوان دختران و پسران فراری وجود دارد که دلیل فرار را اسارت احساس می‌کردند و زندگی برای خود سخت می‌دانستند.

این کارشناس مسائل مذهبی گفت: مادران بدانند بچه‌های ما چیزی که ما می‌خواهیم نمی‌شوند؛ توقع داریم که دختران و پسران ما بسیار خوب شوند در صورتی که خودمان خطا کار هستیم؛ چیزی که فرزندان از ما یاد می‌گیرند، مسأله الگوپذیری است و طبق روایات هر طوری پدر و مادر رفتار کنند در اولادشان تأثیر می‌گذارد.

موسویان تصریح کرد: اگر سر سفره حضرت رقیه (س) درس بگیریم که سه ساله اباعبدالله (س) به هیچ وجه از پدرش جدا نبود، فرزندان ما امروزه هرکاری نمی‌کنند که از پدر و مادر خود دور باشند؛ دختر سه ساله امام حسین (ع) حتی در اوج مصیبت‌ها دست از پدر نکشید و این‌ها درس زندگی ایشان است.

وی با بیان اینکه این روش از تربیت در خانواده‌های مذهبی بسیار زیاد است که فرزندان را مکلف می‌کنند، بیان کرد: روشی دیگر وجود دارد که روش اهل‌بیت (ع) است؛ ما هیچ مالکیتی نسبت به کسی نداریم و باید نگاه تربیتی امام حسین (ع) را داشته باشیم.

این کارشناس مسائل خانواده خاطرنشان کرد: باید روش امانت‌داری در زندگی‌ها رواج پیدا کند؛ زندگی که در آن نگاه امانت اهل‌بیتی باشد، فرزندان احساس اسارت نمی‌کنند و احساس آزادی و رضایت دارند؛ کسی بر سر دیگری منت نخواهد گذاشت و با دل‌خوشی به زندگی خود ادامه می‌دهند.

موسویان با اشاره به اینکه وقتی فرزندان احساس امانت کنند، دنبال الگو می‌گردند، گفت: برخی از نظر مالی وضع خوبی دارند، اما آسایش و آرامش ندارند؛ اگر می‌خواهید زندگی آرامی داشته باشید، نگاه به زندگی امانتی باشد و فرزندان و همسر خود را امانت بدانید.

وی تصریح کرد: سه ساله امام حسین (ع) یک سال قبل از سفر کربلا مادرش فوت کرد، اما ایشان دست از دامان پدر نمی‌کشد؛ در حالی که امروز اگر یک اتفاق و سختی می‌افتد، مشکلات خود را بیرون خانواده رفع می‌کنند، چراکه آرامش نیست و تحمیل و زورگویی در زندگی زیاد شده است.

این کارشناس مسائل مذهبی بیان کرد: ما در عرصه زندگی نیازمند ایجاد آرامش هستیم؛ چراکه در عرصه زندگی برای آرامش داشتن باید الگوهایی که اهل‌بیت (ع) تبیین کرده‌اند را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم.

موسویان اضافه کرد: امروز در جامعه برخی افراد تمام زندگی‌شان در گوشی‌های تلفن همراه و فضاهای اینترنتی جمع شده است و از قرائت قرآن در زندگی غافل شده‌اند.

منبع: فارس

انتهای پیام/س