به گزارش پایگاه خبری البرز شرق از دماوند، حجت‌الاسلام‌والمسلمین کاظم فتاح‌دماوندی در حاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب شهرستان دماوند با در حضور در غرفه مطبوعات و رسانه‌های آنلاین این نمایشگاه اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه کتاب در دهه مبارک فجر را به فال نیک می‌گیریم.

وی با بیان اینکه در تمام قرون مسأله علم‌آموزی مورد توجه ادیان بوده است، افزود: پیامبران بیشتر برای آموزش و تعلیم بشر نازل شدند و نخستین آیات پیامبر اعظم (ص) درباره علم‌آموزی بوده است.

امام جمعه دماوند گفت: آیات قرآن کریم می‌فرمایند که اسلام نسبت به علم‌آموزی توجه بسیار زیادی دارد و دین ما برگرفته از علم و فرهنگ و مبارزه با جهل است.

فتاح‌دماوندی با بیان اینکه کسانی در طول تاریخ به دنبال این بودند که از مردم سوءاستفاده کنند، تصریح کرد: حکومت‌ها ظالم همواره سعی دارند که مردم را در جهل نگه‌دارند و آنها را گمراه کنند.

وی با اشاره به اینکه بزرگترین کتاب عالم بشیریت در زمان حاضر، قرآن است، بیان کرد: باید همه کتب از کتاب قرآن در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سبک زندگی و … الگوگیری کنند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دماوند در خصوص تأکید رهبر معظم انقلاب نسبت به امر کتاب و کتاب‌خوانی افزود: در کشور باید نسبت به امر کتاب و کتابخوانی توجه بیشتری شود؛ مقام معظم رهبری از وضعیت کتابخوانی در کشور راضی نیستند.

فتاح‌دماوندی گفت: میزان سرانه مطالعه کتاب در ایران و سر و کار ما با کتاب بسیار کم است؛ انتشارات باید کتاب‌ها را با هر سلیقه‌ای در اختیار مردم قرار دهند.

وی با بیان اینکه امروز در کشورهای پیشرفته کتاب‌های جیبی مطرح است، تصریح کرد: با استفاده از کتاب‌های جیبی، مردم می‌توانند در زمان‌های پرت آن کتاب‌ها را مطالعه کنند و باید ترویج این فرهنگ در جامعه رواج پیدا کند.

امام جمعه دماوند با اشاره به گسترش فضای مجازی بیان کرد: قطعاً هیچ‌ ابزاری نمی‌تواند جای کتاب را بگیرد، اما امروز مطالعه مردم در فضای مجازی بسیار زیاد شده است که باید سعی کردیم تا کتاب‌های کاغذی و مکتوب در عرصه‌های مختلف بیشتری را در اختیار مردم قرار دهیم.

فتاح‌دماوندی تأکید کرد: متولیان امر کتاب و کتاب‌خوانی در شهرستان دماوند باید بررسی کنند که این شهرستان در ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در چه رتبه‌ای قرار دارد و چقدر باید تلاش شود تا به نقطه مطلوب برسیم.

وی با بیان اینکه باید توجه بیشتری نسبت به ترویج معارف در شهرستان دماوند شود، افزود: مسؤولان شهرستان دماوند باید نسبت به توسعه و ترویج معارف و فرهنگ کتاب و کتابخوانی اقداماتی را انجام دهند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دماوند گفت: یکی از راه‌های تقویت فرهنگ کتاب و کتابخوانی این است که در مناسبت‌های ملی و مذهبی به نحوی مردم را نسبت به کتاب ترغیب کنیم؛ همچنین می‌توان از ظرفیت‌های مدارس، مساجد، دانشگاه‌ها، حسینیه و … برای این منظور استفاده کرد.

فتاح‌دماوندی ادامه داد: در شهرستان دماوند تجمع‌های بسیار بزرگی همچون ایام محرم و صفر و ماه مبارک رمضان انجام می‌شود که در جای دیگری وجود ندارد که در این زمینه، می‌توان غرفه‌های کتابخوانی را در مراکز تجمع‌ها قرار داد.

وی با بیان اینکه حضور کتابخانه‌های سیار در روستاها بسیار تأثیرگذار است، تصریح کرد: رسانه‌های شهرستان دماوند باید تبلیغات نسبت به ترویج کتابخوانی را دقت بیشتری داشته باشند؛ دانشگاهیان نیز می‌توانند موضوع پایان‌نامه‌های خود را به این امر مهم اختصاص دهند و برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت برای آن مطرح کنند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دماوند بیان کرد: امیدواریم که مردم نسبت به برگزاری نمایشگاه کتاب در این شهرستان استقبال خوبی را داشته باشند و در نماز جمعه این هفته مرکز شهرستان دماوند نیز به این امر مهم خواهیم پرداخت.

انتهای پیام/